Hallitus on esittänyt yleisen eläkeiän palauttamista (sic!) 65 vuoteen. Esitys on isänmaallinen ja kannatettava. Suomen ikärakenne vinoutuu lähivuosina suurten ikäluokkien jäädessä eläkkeelle ja jättäessä vaikeasti täytettävän aukon kokonaistyövoimantarpeeseen. Kun kansalaisten työuraa jatketaan hieman, tuo aukko pienenee huomattavasti.
Mitä se on?
Uuden työvoiman hankintatarve pienenee, kun omat resurssit riittävät paremmin, ts. maahan tarvitaan oletettua vähemmän ulkomaista työvoimaa.
Lisäksi:
Kun valtion virkakoneiston maahanmuuttoa valvovien elinten työtaakka tältä osin kevenee, he voivat keskittyä tehokkaammin torjumaan ei-toivottavaa maahanmuuttoa.
Hämmästyin, kun luin perussuomalaisten puheenjohtajan "lokista" per 24.2.-09, että
"Perussuomalaiset eivät hyväksy eläkeiän nostoa."
Puolueen tavoitteet näyttävät olevan ristiriitaisia.
Hallitus on oikeassa!
6
305
Vastaukset
- järjen ääni!
Kyllä onkin taas punikeilla räkä lentänyt vaahto suussa Vanhasta haukkuessa. Kenelläkään ei kai ole juolahtanut mieleen, että Vanahanen saattaakin olla oikeassa.
- koska tuo
Vanhanen on keskustalainen ja perussuomalaiset eivät hyväksy mitään mitä keskusta esittää, vaikka se olisi kuinka järkevää.
- puolue
käsittelee uudelleen aihetta: "Onko Suomessa tapahtumassa jonkinlaista väestön laajamittaista eläköitymistä?", jos uutta tietoa asiasta on saatavilla.
Tähän astisen päätöksen mukaan mitään sellaista ei olisi tapahtumassa, vaan väitteitä työvoiman eläköitymisestä pidetään vain Thorsin ja muiden mokuhyysärien valheellisena propagandana jolla pyritään luomaan monikulttuurista utopiaa.
Pidätämme oikeuden muutoksiin. Useampaankin kertaan tarvittaessa. Seuraamme suhdanteita. Suomen kansan suhdanteita. - eläkkeelle?
jos ei elämänsä aikana ehdi työelämään mennä niin onko koko elämä eläkkeellä oloa?
työttöminä työnhakijoina en ole nähnyt?
Eikö ole rasistista etteivät mustalaiset pääse töihin? VAADIN että hekin saavat maistaa työelämän rikkautta.- romani jää
eläkkeelle siinä vaiheessa kun lapsilisät loppuu, eli 17vuotiaana. Jatkokoulutusta on turha tarjota kun peruskoulukin on jäänyt suorittamatta, kulttuurin vaatimusten vuoksi. Ainut kulttuuri joka ei arvosta koulutusta.
- vertaat nykyaikana sitä
muista se net työt jotka menivät tässä alamäessä niin ne ei tule taksin samasa määrässä(voit panna sen muisttiin sinne kalloon että oli yksi joka kirjoitti siitä)älä leiki ihmisarvolla se voi koitua tuhoksi, sillä ei voiteta mitään vaka eläkeikä nostettais 80 vuoteen, niin aina Valtio joutuu ottaan velkaa ulkomailta. Jos olet sattunnut lukeen 1900 luvun alun butjettia historiaa miten silloin elettiin(Huom ei ollut eläkeläis systeemiä silloinkaan mut Valtio otti vaan ulkomaan velkaa. Kysyn mihin ne silloin muka käyttivät rahat?? Mut se on hyvä ottaa sieltä missä sitä ei ole paljon mistä ottaa,mut saadaa kansa kurjaan kuntoon miten voi olla mahdollista että SUOMESSA voi elää 500e eläkkeellä huomakaa se ei ole verotonta rahaa. Matti Vanhanekin vois alkaa sitten metsätöihin kun se ukko täyttää 65 vuotta siinä nähtäs missä asennos ukko liikkus sen jälkeen, taitas mennä useammatkin silmälasit töissä hikeen ja saveen
.. Nyt kun on pahin lama edessä niin alkaakos ukko puhuun päättömiä se voi johtaa hyvinkin pirulliseen tilanteeseen missä ei ole ihmis hengellä arvoa kun sen 2 senttiä,,sitäkös se MATTI VANHANEN HAKEE KYSYN VAAN????????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351412
- 1091150
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261013Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89964Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313861- 99813
- 38712
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144634
