Ysitonniseni 2.0i kat (-93) aj.275tkm päästöarvot HC:n osalta ovat olleet hieman koholla joutokäynnillä (muut arvot normaaleja; CO 0,11, CO2 15,00 ja O2 0,20%, lambda 2000rmp 0,99). Viimeksi HC oli tasan 100 (raja 100). Tänään on katsastus ja jännittää, että meneekö läpi. Vaihdatin tulpat, öljyt suodatin ja ilmansuodattimen. Mikä HC:n korkeahkoon arvoon voisi olla syynä? Saabin varaosamyyjä sanoi, että epäilisi ensin jotain muuta kuin KATtia... ei kyllä sanonut muuta. Joutokäynti on myös hieman soutavaa (tyhjäkäyntimoottori puhdistettu->ei apua). Voisiko olla sytytyspuolella ongelma, esim. voisiko tulpan johtojen, virranjakajan kannen sekä pyörijän vaihto auttaa (uskoakseni alkuperäisiä)? En viitsisi heti rynnätä uuden katalysaattorin ostoon, kun ovat niin kalliita (jos sen joutuu vaihtamaan, niin ostan mieluummin tarvikeosana). Mitä kannattaisi tehdä ja missä vika voisi olla?
Päästöarvot (HC)
11
1820
Vastaukset
- too fast
tulisi ekana mieleen....
- ???
Mitäs arvoja ne teillä on kahtoneet? meillä katottiin hiilidioksidi ja häkä päästöt? hkän raja 3,5% ja CO2 600. Onko tuon katin kanssa sitten enemmän mittauksia?
- ex-9k
Itselläni oli samaa vikaa humpasi tyhjäkäynnillä ja hc oli korkea. kokeile kolistella "kattia" jos ylimääräisiä ääniä=> uuden vaihto. itse hommasin
käytetyn ja sen jälkeen päästöt ok- 2.1i 16v
Kyllä viittais sytytyspuolelle. HC:t (hiilivedyt) tulee nimenomaan epätäydellisestä palamisesta.
Itsellä oli joskus ysikympissä virranjakajan keskipakosäätö rikki ja HC:t yli 1000. Mutta ruiskuissa moista säätöä ei tietysti ole.
- Saab 9000
Turhaan huolehdin, sillä HC:t olivat nyt tyhjäkäynnillä 44, kun viimevuonna olivat 100! Auttoi ilmeisesti kun tein huollon ennen katsastusta ja ajoin auton todella lämpimäksi juuri ennen katsastusta! (Edellisenä vuonna huollosta oli kulunut puolivuotta ennen katastusta).
- 2.1i 16v
Että meni läpi.
Hyvä myös että ei o enää HC:t korkealla. Ei nimittäin ole pidemmän päälle hyväksi katille :-( - On??
2.1i 16v kirjoitti:
Että meni läpi.
Hyvä myös että ei o enää HC:t korkealla. Ei nimittäin ole pidemmän päälle hyväksi katille :-(...tämä HC-arvo? Meillä ei mitattu kuin hiilidioksidi ja hiilimonoksidi eli häkä. Onko se jompi kumpi näistä? ei ilmeisesti jos oikein muistan kemian tunneilta...
- 900hc
On?? kirjoitti:
...tämä HC-arvo? Meillä ei mitattu kuin hiilidioksidi ja hiilimonoksidi eli häkä. Onko se jompi kumpi näistä? ei ilmeisesti jos oikein muistan kemian tunneilta...
hiilivety
- Mari
Kyllä nuo arvot viittaavat sytkäpuolen ongelmiin(hyvin todennäköisesti)
Tarkastappa ensin tulpat, piuhat, virranjakajan kansi. Muistuupa vielä, että kaikkien tulppien tulee olla juuri oikeat (aina ei huoltoliikkeetkään viitsi kaikkia asioita niin pilkulleen hoitaa ;)
tästä alkuun...ja tietty jos ajat vain kaupunkiajoa, kannattaa käydä moottoritiellä hieman "polttelemassa" katista ylimääräsiä likoja korkeammilla kierroksila.
Hyvä huolenpito ja säännölliset, ohjeistetut huollot riittävät kyllä pitkälle.- Volvo Puranen
Morjes Saab poppoo.
Tässä surfailin palstoilla ja näin päästöista jutun .
Minulla oli Volvo 240 kaasarimalli vm 85 ajettu 380tkm alkuperäistä kaikki kaasarit ja moottorit ei remppaa ole tehty.
Katsastuksen arvot oli Co 0.6 hcc 56 aika hyvin vanhaksi autoksi.
Moottoriöljynä on käytetty Mobilin Rally Formulaa alusta lähtien.
Pitkän päälle kannattaa ajaa hyvillä öljyillä.
- Rantarosmo_
B204i koneinen 9000 CD lukemassa 214tkm
CO 0,01 / 0,03
HC 14 / 25
Lambda 1,00
CO2 14,80 / 14,80
O2 0,01 / 0,08
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22517134Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912184Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415970Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny134756Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193947Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1332997S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581405- 851011