...hyvä jatkaa eteenpäin.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Suomalaisten usko kapitalismiin horjuu/1135244145111
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Suomalaisten usko kapitalismiin horjuu/1135244145111
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tämä kapitalismi kohti loppuaan. Kunhan tässä vuosi vielä nautitaan porvariston riistoa niin alkaa oleen kansa kypsää.
Vaikka seuraavassa hallituksessa olisi demarit tai jopa perussuomalaiset.
Ja menee vielä monta vuotta seuraaviin eduskuntavaaleihinkin.
Koska kapitalismia ei voi muuttaa reformistisesti vaan ainoastaan harppauksin eli vallankumouksella. Tämä yhteiskuntakehityksen muutos menee samalla tavalla, kuin tieteen kehityksen, se edellyttää aina vanhan paradigman kaatamista.
Esimerkkinä voisi tarkastella liikennettä, sitä kun siirryttiin hevosvetoisesta autoon, kun yritettiin vetää autoa hevosella. Oli pakko tehdä määräävä muutos ja tuottaa polttomoottori eli vallankumous kulkemiseen.
Porvaristo puolustaa omaisuuttaan, joka on ymmärrettävää, sillä onhan heidän luomansa maailma kaamea paikka heille, joilla tuota omaisuutta ei ole. Ei porvari sitä itselleen halua, mitä tuottaa toisille. Tämä siis sitä emootio ja empatia amputaatiota, joka heille on suoritettu.