Voiko n. 40-60-litraiseen akvaarioon ottaa jonkun käppänäparin? Mitä lajia? Akvaarioon ei ole tulossa muita kaloja, korkeintaan jtn pohjaeläjiä (mitkä sopivat?), olen myös kiinnostunut kudettamisesta, vinkkejä siihen?
Kalojen tulisi myös olla mahdollisimman helppohoitoisia, eli siis sellaisia jotka ei vaadi mitään mahdottomuuksia... En ole aloittelija mutta ei ole välttämättä aikaa kytätä vesiarvoja joka ikinen päivä tai varaa ostaa jotain kalliita erikoisruokia.
Kalojen tulisi myös olla mahdollisimman helppohoitoisia, eli siis sellaisia jotka ei vaadi mitään mahdottomuuksia... En ole aloittelija mutta ei ole välttämättä aikaa kytätä vesiarvoja joka ikinen päivä tai varaa ostaa jotain kalliita erikoisruokia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin, kääpiökirjoahvenet ovat usein aika sähäkkiä kaloja. Vaikka teoreettisesti niiden reviiri ei 60-litraista akvaariota suurempi olisi, niin se ei silti yleensä riitä jos siinä on vielä lasit ympärillä.
Rauhallisimmasta päästä olisi perhoskirjoahven, mutta voin omasta kokemuksesta kertoa, että nämä yksilöt mitkä minulla ovat, eivät mahtuneet asumaan 63-litraiseen. Akvaariossa kyllä oli niin paljon kasveja kuin sinne mahtui, eikä mitään muita kaloja. Silti koiras kiusasi naaraan aivan säikyksi, ettei se enää uskaltanut edes tulla syömään.
Voit tietysti kokeilla, kunhan sinulla on toinenkin akvaario, jonne voit sitten kalan/kalat pelastaa jos tulee sota.
Keltakääpiökirjoahven (Apistogramma borelli) on pieni ja kiltti ja menisi kuuskymppisessäkin, mutta on aika herkkä kala. Jos onnistuu löytämään loisvapaita yksilöitä jotka eivät tipahda parissa viikossa ja vaihtelee ahkerasti vettä niin voisi onnistua.
Eli olisiko mitään vähemmän herkkää? Syyt tähän toiveeseen käyvät ilmi ekasta viestistä...
Olisiko kellään hyviä linkkejä suomenkielisille sivustoille joilla olisi juttua kääpiökirjoahvenista? Eipä sitten tarvitsisi teitä täällä vaivata niin paljoa ;)
Kokeile googlella...