lama tuli tilaukset väheni rahat loppu yrityksen omaisuus myyty ja maksettu laskuja. Vieläkin laskuja maksamatta yritys on varaton. mitenkähän käy hallitukselle ja varajäsenelle
epäonnea
peeeeeeeee
4451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kokeile tätä. Pidä ylimääräinen yhtiökokouus jossa vaihdetaan vanha hallitus ja annetaan heille vastuuvapaus. Jos saat vetkutettua konkurssia vielä puolivuotta, niin saattaa olla, että vanha hallitus voi henkäistä helpotuksesta.
Otan osaa, asemasi ei ole kadehdittava.
En heti keksi, miten saat uuden hallituksen jäsenet houkuteltua mukaan...
Mutta eihän konkurssi sinänsä ole vastuuujäsenille mikään iso ongelma. Itse pidän yhtä konkurssia yrittäjäuralla lähinnä suosituksena. Yritystoimintaan liittyy aina riski. Jos ei ota riskiä ei homma oikeen pääse kehittymään. Riskinotto eo mitenkään voi AINA onnistua. Ei kait siinä ole mitään hävettävää.
Jos rahat on loppu eikä lisää ole tulosssa, niin kuppi nurin vaan ja uutta firmaa pystyyn. Olet yhden arvokkaan kokemuksen rikkaampi.
kaveri tulisi hallitukseen pientä korvausta vastaan, hänellä on jo nimi pilalla
hae varatonta yritystä konkurssiin se raukeaa varojen puutteessa. Kuka hakisi? sehän maksaa ja jos ei ole odotettavissa mitään realisoitavaa ei se kiinnosta edes verottajaa, tosin jos olette tehnyt filunkia se taas kiinnostaa poliisia.