Terveystarkastus

Kyselisin tässä että pitääkö armeijaan menoa varten varata aika terveystarkastukseen itse? Yritin tuossa muutama viikko sitten varata aikaa mutta minulle sanottiin että tulee erikseen paperi jossa kerrotaan milloin kuntani terveyskeskuksessa tehdään armeijaa varten terveystarkastuksia en nyt tiedä uskoakko se mitä terveysasemalla nimulle kerrottiin vai pitäiskö varata aika itse?

Mitä minun pitäisi tehdä?

5

2583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfhtnhgf

      Jos olet jossain opinahjossa, koululääkäri voi suorittaa terveydentarkastuksen, rohkeasti asiaa kysymään kouluterveydenhoitajalta, et ole ainoa.

      Itsellenikin tulleista kutsuntalapuista päätellen aika pitää itse varata ja mitään erillistä lappusta ei tule.

    • terveysasema hukkasi

      tai ei ollut toimittanut kutsuntoihin papereita (koko kaupunginosan kutsuntatarkastukset)
      Ei se mitään meinannnut.
      Kutsunnoissa tarkastivat näkö(ulko), pituus, paino jne.
      Ei se jää käymättä sen takia, että sanovat väärin terveysasemalla.

    • almasty

      Se varata sinulle ihan puolestasi.Ainakin minun aikanani näin toimittiin.Nyt maaliskuullahan sinulle tulevat kaikki tarvittavat lomakkeet sun muut paperit mistä tuo asia pitäisi selvitä.Jos et ole täysi varma niin tiedustele asiaa sotilasläänisi esikunnan kutsuntaviranomaiselta.Käytännöthän voivat vaihdella paikkakunnittain ja vuosittain.

    • ...

      tässä samassa ketjussa, että onko kellään tietoa siitä kuinka tarkasti painoa tuijotetaan lääkärintarkastuksessa? Kuinka helposti yli- ja alipainoiset kääännytetään kotiin, ja onko esimerkiksi painoindeksissä tietyt rajat joiden sisään tarkastettavan on mahduttava päästäkseen lääkärintarkastuksesta läpi?

      • ei se käymättä

        Ei se jää käymättä, sellaisten pikku asioiden takia...
        Kyllä läskit sen ainakin aloittavat...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe