Kyselisin tässä että pitääkö armeijaan menoa varten varata aika terveystarkastukseen itse? Yritin tuossa muutama viikko sitten varata aikaa mutta minulle sanottiin että tulee erikseen paperi jossa kerrotaan milloin kuntani terveyskeskuksessa tehdään armeijaa varten terveystarkastuksia en nyt tiedä uskoakko se mitä terveysasemalla nimulle kerrottiin vai pitäiskö varata aika itse?
Mitä minun pitäisi tehdä?
Terveystarkastus
5
2622
Vastaukset
- dfhtnhgf
Jos olet jossain opinahjossa, koululääkäri voi suorittaa terveydentarkastuksen, rohkeasti asiaa kysymään kouluterveydenhoitajalta, et ole ainoa.
Itsellenikin tulleista kutsuntalapuista päätellen aika pitää itse varata ja mitään erillistä lappusta ei tule. - terveysasema hukkasi
tai ei ollut toimittanut kutsuntoihin papereita (koko kaupunginosan kutsuntatarkastukset)
Ei se mitään meinannnut.
Kutsunnoissa tarkastivat näkö(ulko), pituus, paino jne.
Ei se jää käymättä sen takia, että sanovat väärin terveysasemalla. - almasty
Se varata sinulle ihan puolestasi.Ainakin minun aikanani näin toimittiin.Nyt maaliskuullahan sinulle tulevat kaikki tarvittavat lomakkeet sun muut paperit mistä tuo asia pitäisi selvitä.Jos et ole täysi varma niin tiedustele asiaa sotilasläänisi esikunnan kutsuntaviranomaiselta.Käytännöthän voivat vaihdella paikkakunnittain ja vuosittain.
- ...
tässä samassa ketjussa, että onko kellään tietoa siitä kuinka tarkasti painoa tuijotetaan lääkärintarkastuksessa? Kuinka helposti yli- ja alipainoiset kääännytetään kotiin, ja onko esimerkiksi painoindeksissä tietyt rajat joiden sisään tarkastettavan on mahduttava päästäkseen lääkärintarkastuksesta läpi?
- ei se käymättä
Ei se jää käymättä, sellaisten pikku asioiden takia...
Kyllä läskit sen ainakin aloittavat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen242635Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402292Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621298Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991221- 41976
- 42957
- 75852
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh71808Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175783Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92751