Meille on ilmaantunut naakkoja pihapiiriin ja ne pyrkivät ja ovat päässeetkin tiilikaton alle päädyn pellityksen reunasta ja nyt on eristevillan palasia pihassa. Pitäisi tietenkin tukkia se kulkureitti, mutta näin talviaikana se on aika vaikeaa. Kysymys kuuluu: Mitä voisin nyt tehdä, jotta saisin ne häädetyiksi. Täytyykö laittaa myrkkysyöttejä, vai olisiko jo parempi konsti. Kertokaa vinkkejä.
naakat
7
1737
Vastaukset
- Trowa
Ei niihin tepsi muu kuin tukkia kaikki kolot, mikä lienee varsin vaikeaa. Jos kylvät myrkkyä, tai yrität muuten tappaa niitä, voit saada viranomaiset niskaasi ja rapiat sakot. Naakat ovat nääs rauhoitettuja lintuja.
- aloittaja
Tiedän, että ovat rauhoitettuja, mutta kun klo 6 alkaa katolta kuulua hakkaamista, niin se pistää vihoiksi. Onkohan olemassa mitään elektronisia laitteita, joilla ne voidaan karkottaa. Kaikki vinkit kiinnostavat.
Mutta jotain on tehtävä. Kesällä voin tukkia osan raoista, mutta nyt en katolle uskalla mennä.
- karkoitus
Olisiko jokin aine, joka saa naakat pysymään poissa.
- räystäälle
Kanahaukan lentosiluetti räystäälle kepakon nokkaan, ei maksa paljon ja toimii aikansa. Naakat ei oo tyhmiä, jonkun ajan päästä ne hoksaa huijauksen:))
- ostaisin
Olen helsinkiläinen, mistä niitä voisi kysyä. Metsästystarvikkeita myyvistä liikkeistä?
- räystäälle
Kysy Naakoilta.
- Pelle Haluton
Pistin 12 voltin pienen piezosireenin kepin nokkaan ja työnsin ilmastointiputkeen.
Äänestä ei naakat tykkää ja ihmiset sitä nippanappa kuuulevat.
Myy ainakin hälytyslaite liikkeet yms elektroniikkaliikkeet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348