Tavalliseen maitoon

siirtyminen...

allergisten lasten kohdalla...miten olette tehneet?!

Eli jos lapsenne on allerginen esim. viljoille, mutta korvikkeelle (Nan tai Tutteli) ei, niin oletteko alkaneet antamaan ihan normaalisti 10kk iästä alkaen niitä hapanmaitotuotteita ja siitä vähitellen sitten tavallista maitoa? Vai oletteko siirtäneet ihan tarkoituksella maidon aloituksen myöhäisemmäksi, jottei allergisoituisi sillekin?

Kiitos, jos joku kertoisi kokemuksiaan... =)

6

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohjeet käyttöön! Mh-bakteerit

      =>Kadonneiden maitohappobakteereiden arvoitus

      • ja vastaus

        kysymykseeni oli?


      • Allergiat syntyvät
        ja vastaus kirjoitti:

        kysymykseeni oli?

        ohutsuolen limakalvoilla noiden tärkeimpien mh-bakteereiden puutteen takia. Ja sinun pitäisi syöttää lapsellesi noita mh-bakteereita, jolloin niitä allergioita ei ole, eikä tule. Toki jos haluat, niin tätä ei ole pakko uskoa, kun olen kerennyt näitä tutkia vasta kahdeksan vuotta.


      • väännetään...
        Allergiat syntyvät kirjoitti:

        ohutsuolen limakalvoilla noiden tärkeimpien mh-bakteereiden puutteen takia. Ja sinun pitäisi syöttää lapsellesi noita mh-bakteereita, jolloin niitä allergioita ei ole, eikä tule. Toki jos haluat, niin tätä ei ole pakko uskoa, kun olen kerennyt näitä tutkia vasta kahdeksan vuotta.

        rautalangasta, mutta miten vaan... ;D

        Ensinnäkin meille tavallisille pulliaisille, jotka emme ole tutkineet mh-bakteereita kahdeksaa vuotta, tämä oli selkeämpi ja ymmärrettävämpi vastaus. Tuon toisen olis voinut vaikka linkittää. Mutta ei tämä edelleenkään ollut vastaus kysymykseeni. =)

        Ja tosiaan uskoo ken uskoo...mä en usko mitään ennen kuin itse näen! Vaikka asiaa olis tutkittu kuinka monta vuotta. Olikos sulla ittelläs lapsia? Entäs allergioita? Mitäs siinä tapauksessa, kun lapsi on jo allerginen, niin häviääkö kaikki yhtäkkiä, kun alkaa noita popsimaan? Vai ajattelitko, että aloittaisin ne enne maidon antamista, jolloin sille ei allergisoituis?


      • kysymyksiin.
        väännetään... kirjoitti:

        rautalangasta, mutta miten vaan... ;D

        Ensinnäkin meille tavallisille pulliaisille, jotka emme ole tutkineet mh-bakteereita kahdeksaa vuotta, tämä oli selkeämpi ja ymmärrettävämpi vastaus. Tuon toisen olis voinut vaikka linkittää. Mutta ei tämä edelleenkään ollut vastaus kysymykseeni. =)

        Ja tosiaan uskoo ken uskoo...mä en usko mitään ennen kuin itse näen! Vaikka asiaa olis tutkittu kuinka monta vuotta. Olikos sulla ittelläs lapsia? Entäs allergioita? Mitäs siinä tapauksessa, kun lapsi on jo allerginen, niin häviääkö kaikki yhtäkkiä, kun alkaa noita popsimaan? Vai ajattelitko, että aloittaisin ne enne maidon antamista, jolloin sille ei allergisoituis?

        Kun 8/2006 keksin tämän kolmen luonnollisen/elävän mh-bakteerin tarpeellisuuden limakalvoilla ja sen, että niitä on saatava vähintään 5-miljardia bakteeria/vrk jatkuvasti(!!), niin mietin ensin miten todistan sen että olen oikeassa. Ja päätin alkaa itse syömään po bakteereita jatkuvasti 9/2006 ja jos olen väärässä, niin siinä menee korkeintaan henki. Jos olen oikeassa niin taudit ja allergiat rupeavat paranemaan.
        3,5'kuukautta mhb.ta syötyäni parani laktoosi-intoleranssi ja migreeni,
        8,5'kuukautta mhb.ta syötyäni verenpaineeni normalisoitui-olin syönyt verenpainelääkkeitä 1,5pilleriä/vrk,
        12-13'kuukautta mhb.ta syötyäni jätin kaikki synteettiset lääkkeet tarpeettomana-kolesterolilääkkeet, jne!
        Minulla on yksi poika(29v), joka peri isältään ohuet limakalvot ja kerkesi jo kärsiä migreenistä-mutta ei enää. Lapsi ei peri allergioita vanhemmiltaan, vaan periytyvää on mh-bakteereiden puutten takia ohentuneet limakalvot!

        Kun lapsi on jo allerginen, niin lapsen limakalvoille on saatava(!!) näitä kolmea tärkeintä mh-bakteeria vähintään 10-miljardia bakteeria/vrk. Se mitenkä noita bakteereita lapsen ohutsuolen limakalvoille saadaan ohi mahalaukun happojen, määräytyy siitä, minkä ikäinen lapsi on ja kuinka pahasti hän on allerginen. Eli itse mh-bakteereille ei voi olla allerginen, mutta ongelmia saattaa aiheuttaa mhb-tuotteen valmistuksessa käytetty jokin oheis'aine(*/). Puheena olevat mh-bakteerit ovat samoja luonnollisia/eläviä mh-bakteereita, mitä lapsen ja aikuisen limakalvoilla on luonnostaankin.
        Tekstin mukaan lapsi on 10'kuukautinen ja jo allerginen, joten hänelle on käytettävä mhb-tuote'2(sisältää 3/3 tärkeintä bakteeria, mutta aika kallis), tai mhb-tuote'3(sisältää 2/3 tärkeintä mh-bakteeria) jauheena sotkettuna huoneen lämpöiseen soseeseen, tms. Anna lapselle mhb.ta näin 3-4'kuukautta ja sen jälkeen vasta maitotuotteita.
        Mhb-tuote'1 (sisältää 3/3 tärkeintä bakteeria), mutta se on nieltävä kapselin kuorineen(tarvitsee gelatiini-kuoren substanssin muodostamiseen) ja sisältää pienen määrän maitojauhetta, joten tässä tapauksessa sitä ei voi käyttää.

        */mhb-tuotteet:
        http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Maitohappobakteerituotteet,_oikeat_bakteerit_sisaltavat.html


    • äitipöllö

      Jos ei maidon kanssa ole mitään ongelmia ollut, eikä ole muita (tarkeämpia) ruokakoleiluja tai virallisia altistuksia samaan aikaan, voi niitä hapanmaitotuotteita alkaa varovasti kokeilemaan 10 kk ikäisenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3545
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2790
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      120
      2708
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2388
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2102
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1752
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1656
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      41
      1348
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1334
    Aihe