Olen 19-vuotias tyttö joka on kärsinyt keskivaikeasta aknesta noin 5 vuotta. Aluksi söin yhden antibioottikuurin, josta ei kuitenkaan ollut suurempaa apua, mutta ihon kunto parani kuitenkin hetkellisesti. Kolme vuotta sitten ihotautilääkäri määräsi minulle Diane Nova -pillerit, joiden avulla iho paranikin huomattavasti noin 6kk aloituksen jälkeen, mutta nyt ihon kunto on alkanut mennä taas huonompaan suuntaan: leukaan ja suun ympärille tulee kipeitä "hormonifinnejä" (voimakkaasti sidoksissa kuukautisiin), otsa ja ohimot ovat täynnä epäpuhtauksia ja finnejä, eivätkä posketkaan ole säästyneet pieniltä näpyiltä (poskiin tulee kyllä harvemmin, muutama vuosi takaperin ne olivat ongelma-alueeni).
Ihoni on kuiva ja varsinkin näin talviaikaan vaatii todella paljon kosteutusta. Kosmetologin mukaan ihoni on vielä todella ohut ja sellainen, jossa harvoin näkee aknea.
Mutta kysymykseni koskee nyt tätä Diane Novan tekemää takinkääntämistä, miksei se yhtäkkiä tunnukaan sopivan minulle enää? Vai onko tämä mahdollisesti vain joku ohimenevä vaihe?
Olen pari vuotta elänyt onnellisesti finnittömän naaman kanssa, ja nyt tämä alkaa taas vaivata niin kovasti kun vanhat muistot nousevat pintaan etten edes kaupungille viitsisi lähteä.
Pesen kasvoni normaalisti Dermosilin puhdistusvaahdolla kaksi kertaa päivässä, enkä ole meikkauspuolellakaan viime aikoina vaihtanut tuotteita uusiin, joten en usko naaman
pahentumisen siitä johtuvan.
Kasvoissani on muutamia todella kuivia ja hilseileviä kohtia, jotka saattavat kutistakin toisinaan. Mistähän tämä kaikki oikein johtuu?
Olen aikeissa mennä ihotautilääkärille, jos edessä vaikka olisikin pillereiden vaihto tai kenties roa-kuuri.
Ihoni on kuiva ja varsinkin näin talviaikaan vaatii todella paljon kosteutusta. Kosmetologin mukaan ihoni on vielä todella ohut ja sellainen, jossa harvoin näkee aknea.
Mutta kysymykseni koskee nyt tätä Diane Novan tekemää takinkääntämistä, miksei se yhtäkkiä tunnukaan sopivan minulle enää? Vai onko tämä mahdollisesti vain joku ohimenevä vaihe?
Olen pari vuotta elänyt onnellisesti finnittömän naaman kanssa, ja nyt tämä alkaa taas vaivata niin kovasti kun vanhat muistot nousevat pintaan etten edes kaupungille viitsisi lähteä.
Pesen kasvoni normaalisti Dermosilin puhdistusvaahdolla kaksi kertaa päivässä, enkä ole meikkauspuolellakaan viime aikoina vaihtanut tuotteita uusiin, joten en usko naaman
pahentumisen siitä johtuvan.
Kasvoissani on muutamia todella kuivia ja hilseileviä kohtia, jotka saattavat kutistakin toisinaan. Mistähän tämä kaikki oikein johtuu?
Olen aikeissa mennä ihotautilääkärille, jos edessä vaikka olisikin pillereiden vaihto tai kenties roa-kuuri.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suosittelisin että menet ihan gynekologille ja pyydät ottamaan kaikki hormoniarvot verikokeilla, niistä voi selvitä yllättävänkin paljon. Diane Novanhan pitäisi blogata yleensä akneihoisilla koholla olevan testosteronin vaikutusta, mutta joskus jostain syystä e-pillerit saattavat menettää tehonsa, eli hormonit eivät enää ikäänkuin riitäkään torjumaan omaa hormonitoimintaa. Joskus tämä voi esiintyä esim. sillä tavalla että vuosien käytön jälkeen yhtäkkiä pillerilaatan välissä alkaa esiintyä tiputteluvuotoa, ja silloin on yleensä vaihdettava toiseen merkkiin. Eri merkeissähän on erilaisia määriä hormoneja ja ne vaikuttavat vähän eri tavoin, joten sinäkin voisit kokeilla jotain muuta merkkiä kuin tuota Diane Novaa. Mielestäni tämä on siis ensisijaisesti hormoneihin liittyvä ongelma ja sen takia nimenomaan gynekologi on paras auttamaan sinua sen kanssa, hän nimittäin tietää minkälainen hormoniprofiili normaalilla terveellä naisella on - ja mistä erinäisistä syistä hormonit voivat olla vinksallaan.
Mä esimerkiksi sain paljon apua mun gynekologilta kun mulla oli aikoinaan aknea, enkä tienny mistä se johtuu ja olin ihan aikuinen ja hävetti finninaama ihan kamalasti, mullekin tuli juuri suunpieliin, ohimoille ja poskiin finnejä. Lääkäri teki kaikki tutkimukset ja kävikin ilmi että mulla on PCOS joka oli syynä akneen, mutta myös epäsäännöllisiin kuukautisiin, yms...Jos olisin mennyt vain ihotautilääkärille, en koskaan olisi tätä saanut tietää.
Kiitos paljon viestistäsi!
Taidanpa varata lähipäivinä ajan gynelle.
Onko muilla samantapaisia kokemuksia?
kun itsekin olen pitkään aknesta kärsinyt, välillä helpottamaan päin muttei milloinkaan kokonaan, niin voiko tätä PCOSia esiintyä alle parikymppisenäkin? kun oon jotenkin täältä lukemieni tekstien perusteella käsittänyt, että monella todettu vähän vanhemmalla iällä. ite täytän loppuvuodesta 20.
ja ei varsinaisesti tähän liittyen, mutta mitä eroa on hormonaalisella ja perinnöllisellä aknella? tai voiko olla molempia, miten ne arottaa toisistan tms? sori en osaa edes kunnolla muotoilla kysymystäni :D voiko ite tietää kummasta on kyse?
Minuakin kiinnostaisi erot hormonaalisen ja perinnöllin aknen välillä. Tiedän että isälläni on nuorempana ollut lievää aknea, mutta omani vaikuttaisi hormonaaliselta - mene ja tiedä.
Perinnöllinen akne kulkee suvussa. Hormonaalinen on taas sidoksissa hormonitasapainoon, jossa on jotain häikkää. Kaipa sitä voi olla molempia, jos hormonaalinen akne kulkee suvussa. Kuulostaisi loogiselta.
kysyisin? onko hormooni kierukalla vaikutusta iho ogelmiin.itselleni tuli kierukan laiton jälkeen kasvoihin ja leuan alle finnin tapaisia näppylöitä.sain niihin jotakin finni voidetta,mutta aina noin kuukautisten maissa,jotka jäivät kierukan myötä pois tulee kutisevia pieniä näppyjä ,ja iho on punainen. jos jollakin samoja ogelmia ois kiva tietää mikä neuvoksi?
Kyllä PCOS voi ilmetä missä ikävaiheessa tahansa, useimmiten murrosiässä tai vähän sen jälkeen oireisiin havahdutaan kun aletaan epäillä ettei akne ja epäsäännölliset menkat enää olekaan pelkkiä murrosiän oireita.
mitä hoitoa olet saanut gynekologilta?? voiko se edes määrätä akneen mitään muuta kuin e-pillereitä?
Voi tietenkin määrätä, gynekologi nimenomaan voi määrätä kaikkea hormoneihin vaikuttavaa. Itse kävin gynellä kun ihotautilääkäri ei tiennyt aknen hormonaalisesta hoitamisesta ja käski menemään gynelle kun halusin spironolaktonia (verenpaine/nesteenpoistolääke, jolla antiandrogeeninen vaikutus)akneeni.
Novien kanssa mulla kävi samoin aikanaan, vuoden pari auttoi, sitten loppui vaikutus ja iho paheni. Roat (2 x) ja antibiootit syöty, ei auta, aknea 15 vuotta. Spironolaktonista luin täältä ja acne.org -foorumilta, jossa sitä monet ovat käyttäneet. Sainkin sitä gyneltä, koska akneni on ilmeisesti hormoniperäinen, ja se toimii itselläni ainakin. N. 2 kk syönyt ja iho ei rasvoitu enää niin paljoa ja finnejä ei juuri enää tule, ehkä n. 1 viikossa. Vaikutusta voi joutua odottamaan useitakin kuukausia, itse tosin huomasin n. kk päästä, että iho alkoi paranemaan.
Lääkkeen nimi on Spiresis, annos 100 mg päivässä. Vaikuttava aine spironolaktoni. Lääke sopii tosin vain naisille, koska vaikutus on antiandrogeeninen. Suosittelen gynelle menemistä, jos vähääkään epäilee aknellaan olevan jotain tekemistä hormonien kanssa. Endokrinologi voisi myös olla hyvä vaihtoehto, onhan hän erikoistunut juuri hormonitoimintaan ja minun gyneni konsultoikin erästä endokrinologia.
Onko sinulla esiintynyt Spirosta mitään sivuvaikutuksia? Olen käsittänyt että sillä voisi olla aika paljon sivuvaikutuksia ja niiden takia sitä ei suositella pitkäaikaiseen käyttöön, vai koskeeko tämä sitten vain miehiä, sitä en tiedä...
Spiroa käytetään tosiaan jenkeissä aika yleisestikin hormonaalisen aknen hoidossa (esim. PCOS:n yhteydessä jos e-pillerit eivät auta). Ihme että suomessa niin harvoin..
Sivuvaikutuksinahan luetellaan mm. vuotojen epäsäännöllisyys, ja siksi otin e-pillerit spiron kanssa, ja kun koetin siirtää kuukautisia (=söin kaksi laattaa putkeen) ne tulivat kumminkin (tosin lievempinä ja vähän myöhässä) ja kipuja on ollut monena päivänä (n. 5), yleensä 2-3 päivänä. Ei nyt varsinainen sivuvaikutus ehkä mutta näin tapahtui.
En ole oikein varma johtuuko spirosta vai mistä, mutta iltapäivisin on nyt ollut noin viikon ajan pientä päänsärkyä ja heikkoa oloa, voi tosin johtua myös tuosta nestettä poistavasta vaikutuksesta, kun en ole juonut normaalia enempää...
Mutta ei kyllä mitään kovin kummallista/häiritsevää ole tullut, ellei sitten jatkossa vielä jotain... Kyllä roan sivuvaikutukset on mielestäni moninkertaisesti pahemmat. Verenpaineeseen en ole huomannut että olisi vaikuttanut, mulla on yleensä aika alhainen ollut muutenkin, mutta ei mitään huimausta tms. yhtään enempää ainakaan ole tullut.
Juu, on kyllä aika jännä että Suomessa on näin vähän käytetty, vaikka hyviä tuloksia siellä jenkeissä on saatu. En sitten tiedä, vaikka joutuisi syömään jatkuvasti, että vaikuttaa, mutta mieluummin spiroa syön kun jatkuvia kuureja antibiootteja tai isotretinoiinia!