"olen köyhän miehen...."

Jorma Uotinen.......

..jos sinulle sopii. Juicella oli tapana silloin tällöin käyttää julkkisnimiä biiseissään. Outo on tää Jorma Uotinen. Millainen on köyhän miehen Jorma Uotinen? Tyyppi joka yrittää tanssia balettia, muttei oikein ruleta...?

8

1367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oliskohan

      bi-seksuaali?;''D

    • silmälasit..

      joutuu Jorma Uotiselle...ja mitä kautta?

      • pokapuoti

        Helsingin Makkaratalossa, tarkemmin sanottuna Marmorikujalla, oli joskus kauan sitten yhden julkkisoptikon pokapuoti. Sieltä taisi Jorma ostaa kakkulansa, kuten myös Esa Saarinen ja monet muut tuon ajan snobit. Optikon etunimi taisi olla Pekka, sukunimeä en enää muista.

        Ehkä tää optikko myy kehyksiä vieläkin jossain. Ja Jorma ostaa.


    • Juicen viisaus

      Biisin Jorma Uotinen on maailmankaikkeus. Se mitä et pääse mihinkään karkuun. Avaat suusi ja suusi on täynnä sitä. Katsot yhteen suuntaan ja näet sen, käännät katseesi ja näet sen taas. "Sua askel askeleelta, mä seuraan yli veen, ja hyppään parvekkeelta vaikka makuuhuoneeseen."

      Se on hienointa mitä on - maailma joka päässäsi aukeaa. Jokainen asia jonka näet näkyy silmissäsi ja tietoisuudessasi. Jokainen ääni jonka kuulet kuuluu vain päässäsi. Vieressä istuva voi kuvitella kuulevansa saman äänen, kun voitte puhua siitä, mutta se ei ole sama ääni. Kumpikaan teistä ei tiedä miltä ääni kuulostaa toisen päässä, vaikka niin kuvittelettekin.

      Köyhän miehen Jorma Uotinen on maailmankaikkeus joka sinussa aukeaa, ymmärsit sen tai et. Ne jotka menevät kovalla rahalla katsomaan Jorma Uotista oopperaan, teattereihin ja näytöksiin, täyttämään tietoisuutensa asioilla joita luulee hienoiksi, eivät todennäköisesti tule koskaan näkemään sitä mitä voi nähdä se köyhä, joka vain avaa silmänsä ja antaa maailman aueta. Sitä hienompaa ei voi olla, jokainen hetki ja paikka on hienointa mitä voit kuvitella, ja vielä hienompaa. Sade katollasi, tuuli tukassasi, pilke silmäkulmassasi, lottovoitto arvokas.

      Miksi se maailma ei aukea kaikille? Juice muistaa toistaa sen jokaisen kertosäkeen lopussa, "Jos sinulle sopii." Niin kauan kuin uskot että olet mielesi, joka ehkä torppaa tämänkin viestin, niin kauan et voi päästä askeltakaan lähemmäs totuutta, sitä miten kaikki asiat ovat. Olet ihan jotain muuta kuin ajatteleva mielesi, mutta harva huomaa sen ja vielä harvempi keksii keinon jolla päästä mielen kurimuksesta eroon. Mieli sanoo, minulle ei sovi, ja se on siinä sinun osaltasi.

      Juice on helppo aliarvioida, koska niin viisaita on harvassa. Ja meitä ymmärtämättömiä kuulijoita on kolmetoista tusinassa.

      Hyvää päivänjatkoa sullekin, jos sinulle sopii!

      :)

      • Hieno tulkinta! Nostaisin hattua, jos minulla olisi sellainen - tai edes pää moisen telineeksi. Minä olen tulkinnut niin, että köyhän miehen Jorma Uotinen on jokin hiukan ilkeä tyyppi, joka muistuttaa elämän varjopuolista. Köyhän Uotisesta ei pääse edes veden yli kävelemällä ja jos se perhana hyppää parvekkeelta, takaisin makuuhuoneeseen. Jos sinulle sopii -säe jää minun tulkinnassani hiukan pienemmälle painoarvolle, mutta omassa näkemyksessäni se kuitenkin vihjaa oman elämän varjopuolien kohtaamisen vapaaehtoisuuteen - siinä määrin kuin se on muka mahdollista.

        Kappale on hieno: teksti on monitulkintainen ja puhutteleva ja seesteinen sävellys jotenkin alleviivaa tekstiä. Soittelen sitä aika ajoin. Tapaan laulaa viimeiseen kertosäkeeseen olevani köyhän miehen Juice Leskinen. Kappalehan on Juice Minä-albumilta ja kyllähän Juice tapasi nostaa esiin myös elämän kurjuutta.


    • Fakta Faarao

      Juice vihjaa tässä vaan reilusti sen, että oli bi. Eli piti myös miehistä. Joskus jopa enempi, kuin naisista.
      Mikko Alatalokin se paljasti muutama vuosi sitten ,että monesti keikoilla hän hoiti naiset ja Juice miehet

      • Kaker

        Juicen itsensä mukaan hän otti suihin Matti Pellonpäältä 1980-luvulla


      • MrJuha82totuus
        Kaker kirjoitti:

        Juicen itsensä mukaan hän otti suihin Matti Pellonpäältä 1980-luvulla

        Juice tarkoitti sen vertauskuvana, jos on noin sanonut!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5157
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3352
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      88
      3132
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2558
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1827
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1560
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      122
      1515
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1266
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1169
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1129
    Aihe