Miten vl suhtautuu äänestystilanteessa siihen, kun sattuukin kiinnostamaan joku "emmehaluapuolue-, tai ehdokas?
Noudattaako hän omaatuntoaan, vai vl-yhteistuntoa?
Miten vl äänestää?
10
367
Vastaukset
- Mie Hellinen
Onko nyt vaalit tulossa? Teet vaalityötä? Mikä on "emmehaluapuolue"? mikä on vl-yhteistunto?
Taitaa lapsettaa taas!***Taitaa lapsettaa taas!**
Ei haittaa jos sinua lapsettaa, täällä sinun on turvallista "heittäytyä höppöille".
Vasemmisto puolueet ovat "emmehalua puolueita"
Vl:lle. Niin ja tietysti persut.
**mikä on vl-yhteistunto?**
Se on sitä, kun satatuhatta täysijärkistä ihmistä sanoo "emme halua" kuin pohjoiskoreassa ikään, johtajan käskystä.- sulkeutumisella
Devoit kirjoitti:
***Taitaa lapsettaa taas!**
Ei haittaa jos sinua lapsettaa, täällä sinun on turvallista "heittäytyä höppöille".
Vasemmisto puolueet ovat "emmehalua puolueita"
Vl:lle. Niin ja tietysti persut.
**mikä on vl-yhteistunto?**
Se on sitä, kun satatuhatta täysijärkistä ihmistä sanoo "emme halua" kuin pohjoiskoreassa ikään, johtajan käskystä.on kummallista taikavoimaa niiden keskuudessa, jotka heikkona hetkenään ovat liikkeeseen tulleet mukaan puhumattakaan lapsena kasvatuksen tiettyyn syntioppiin saaneina.
sulkeutumisella kirjoitti:
on kummallista taikavoimaa niiden keskuudessa, jotka heikkona hetkenään ovat liikkeeseen tulleet mukaan puhumattakaan lapsena kasvatuksen tiettyyn syntioppiin saaneina.
Johanneksen evankeliumi:
6:39 Ja minun lähettäjäni tahto on se, että minä kaikista niistä, jotka hän on minulle antanut, en kadota yhtäkään, vaan herätän heidät viimeisenä päivänä.
10:29 Minun Isäni, joka on heidät minulle antanut, on suurempi kaikkia, eikä kukaan voi ryöstää heitä minun Isäni kädestä.
Ei voi ryöstää vl-puhuja, eikä mitkään muutkaan helvetin voimat.
- puolue taitaa
olla se paras, eli kokkoomus tai keskusta, ei ainakaan vasemmisto vaikka köyhiä oltaiskiin. Ja vihreät ovat ihan huitshapelits. Omantunnon ääni sannoo; oikealle tai keskelle, risitilliset ovat liian lähellä ommaatuntoa, ne saattaa olla vähän liian vakavia.
Ainakin herroilla. Kun vl, vaikka olisi kuinka proletaari, antaa kuitenkin äänensä kovia- ja epäinhimillisiä arvoja puolustaville porvareille.
- Lestadiolainen
Olen aina ihmetellyt miksi varsinkin vanhoillislestadiolaiset äänestävät porvallisia puolueita. Olen itse kaksitoistahenkisestä perheestä ja vaikka minulla on hyvä toimeentulo en koskaan äänestäisi porvareita. Provarit ovat vain rikkaiden ja niiden puolella jotka periävät omaisuutta. Vaikka kuinka varakas perhe sattusi olemaan, mitään ei jää jäljelle kun sitä jaetaan kymmenellä.
Lestadiolaiset tulisi äännestää vasemmistoa, kuten moni lestadiolainen lapissa teki aikanaan. - sillä kempsu on
heitä, ja asialinjalla. Rötösherrat kiinni.
- sallittuja.
Näin minulle ainakin opetettiin aikanaan. Esimerkiksi SMP oli syntiä, samoin kaikki vasemmistopuolueet. Kristillinen Liitto oli syntiä siksi, että siellä oli puoluejohdossa "väärähengellisiä".
Keskustapuoluetta suositeltiin äänestämään, mutta muutamat kaupunkilaiset vl:t saivat äänestää myös Kokoomusta. - saan
Vaalihuoneistoon mentyäni, todistettuani henkilöllisyydeteni, saan äänestyslipun. Sitten menen sinne äänestyskoppiin, jonne ei tule muita kanssani. Siellä on seinällä ehdokaslista. Jos en ole jo ennen sinne menoani varmistanut ehdokastani, teen sen siellä. Yleensä vielä kuitenkin varmistan viellä ehdokkaani numeron. Sitten piirrän sen numeron siihen saamaani lippuun. Suljen kannen. Virkalija lyö siihen leiman ja pudotan sen vaaliuurnaan. Luonolliseti vaalivirkailijakaan ei tiedä ketä äänestin. Sitten menen ulos ja illalla jännitän vaalien tuloksia. Näin minä sen teen. Devoit, kerro nyt itse millä tavalla äänestykseni eroaa ei lestadiolaisen äänestyskäyttäytymisestä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1629217Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1114124- 1143932
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d23973534- 553403
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint432730Yliajo Heinolassa
Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi491989Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras111961- 571947
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201541