Miten vl suhtautuu äänestystilanteessa siihen, kun sattuukin kiinnostamaan joku "emmehaluapuolue-, tai ehdokas?
Noudattaako hän omaatuntoaan, vai vl-yhteistuntoa?
Miten vl äänestää?
10
373
Vastaukset
- Mie Hellinen
Onko nyt vaalit tulossa? Teet vaalityötä? Mikä on "emmehaluapuolue"? mikä on vl-yhteistunto?
Taitaa lapsettaa taas!***Taitaa lapsettaa taas!**
Ei haittaa jos sinua lapsettaa, täällä sinun on turvallista "heittäytyä höppöille".
Vasemmisto puolueet ovat "emmehalua puolueita"
Vl:lle. Niin ja tietysti persut.
**mikä on vl-yhteistunto?**
Se on sitä, kun satatuhatta täysijärkistä ihmistä sanoo "emme halua" kuin pohjoiskoreassa ikään, johtajan käskystä.- sulkeutumisella
Devoit kirjoitti:
***Taitaa lapsettaa taas!**
Ei haittaa jos sinua lapsettaa, täällä sinun on turvallista "heittäytyä höppöille".
Vasemmisto puolueet ovat "emmehalua puolueita"
Vl:lle. Niin ja tietysti persut.
**mikä on vl-yhteistunto?**
Se on sitä, kun satatuhatta täysijärkistä ihmistä sanoo "emme halua" kuin pohjoiskoreassa ikään, johtajan käskystä.on kummallista taikavoimaa niiden keskuudessa, jotka heikkona hetkenään ovat liikkeeseen tulleet mukaan puhumattakaan lapsena kasvatuksen tiettyyn syntioppiin saaneina.
sulkeutumisella kirjoitti:
on kummallista taikavoimaa niiden keskuudessa, jotka heikkona hetkenään ovat liikkeeseen tulleet mukaan puhumattakaan lapsena kasvatuksen tiettyyn syntioppiin saaneina.
Johanneksen evankeliumi:
6:39 Ja minun lähettäjäni tahto on se, että minä kaikista niistä, jotka hän on minulle antanut, en kadota yhtäkään, vaan herätän heidät viimeisenä päivänä.
10:29 Minun Isäni, joka on heidät minulle antanut, on suurempi kaikkia, eikä kukaan voi ryöstää heitä minun Isäni kädestä.
Ei voi ryöstää vl-puhuja, eikä mitkään muutkaan helvetin voimat.
- puolue taitaa
olla se paras, eli kokkoomus tai keskusta, ei ainakaan vasemmisto vaikka köyhiä oltaiskiin. Ja vihreät ovat ihan huitshapelits. Omantunnon ääni sannoo; oikealle tai keskelle, risitilliset ovat liian lähellä ommaatuntoa, ne saattaa olla vähän liian vakavia.
Ainakin herroilla. Kun vl, vaikka olisi kuinka proletaari, antaa kuitenkin äänensä kovia- ja epäinhimillisiä arvoja puolustaville porvareille.
- Lestadiolainen
Olen aina ihmetellyt miksi varsinkin vanhoillislestadiolaiset äänestävät porvallisia puolueita. Olen itse kaksitoistahenkisestä perheestä ja vaikka minulla on hyvä toimeentulo en koskaan äänestäisi porvareita. Provarit ovat vain rikkaiden ja niiden puolella jotka periävät omaisuutta. Vaikka kuinka varakas perhe sattusi olemaan, mitään ei jää jäljelle kun sitä jaetaan kymmenellä.
Lestadiolaiset tulisi äännestää vasemmistoa, kuten moni lestadiolainen lapissa teki aikanaan. - sillä kempsu on
heitä, ja asialinjalla. Rötösherrat kiinni.
- sallittuja.
Näin minulle ainakin opetettiin aikanaan. Esimerkiksi SMP oli syntiä, samoin kaikki vasemmistopuolueet. Kristillinen Liitto oli syntiä siksi, että siellä oli puoluejohdossa "väärähengellisiä".
Keskustapuoluetta suositeltiin äänestämään, mutta muutamat kaupunkilaiset vl:t saivat äänestää myös Kokoomusta. - saan
Vaalihuoneistoon mentyäni, todistettuani henkilöllisyydeteni, saan äänestyslipun. Sitten menen sinne äänestyskoppiin, jonne ei tule muita kanssani. Siellä on seinällä ehdokaslista. Jos en ole jo ennen sinne menoani varmistanut ehdokastani, teen sen siellä. Yleensä vielä kuitenkin varmistan viellä ehdokkaani numeron. Sitten piirrän sen numeron siihen saamaani lippuun. Suljen kannen. Virkalija lyö siihen leiman ja pudotan sen vaaliuurnaan. Luonolliseti vaalivirkailijakaan ei tiedä ketä äänestin. Sitten menen ulos ja illalla jännitän vaalien tuloksia. Näin minä sen teen. Devoit, kerro nyt itse millä tavalla äänestykseni eroaa ei lestadiolaisen äänestyskäyttäytymisestä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1484465Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1842964Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis182715Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi872697Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1262347Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531956Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos321888En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131795Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat91480Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381059