Heippa kaikki odottajat!
Mistä olette ostaneet itsellenne mammavaatteita?
Mulla on nyt menossa rv 16 ja pöksyt alkaa inhottavasti kiristää. Kiertelin eilen monta kauppaa läpi mutta vain kahdessa oli mammavaatteita, H&M:llä jonkinlainen valikoima ja Kapphallissa vain yksi rekillinen, jossa roikku muutama housupari.
Kertokaa jos tiedätte hyviä liikkeitä mistä moisia vaatteita saisi =))
Mistä olette ostaneet itsellenne mammavaatteita?
Mulla on nyt menossa rv 16 ja pöksyt alkaa inhottavasti kiristää. Kiertelin eilen monta kauppaa läpi mutta vain kahdessa oli mammavaatteita, H&M:llä jonkinlainen valikoima ja Kapphallissa vain yksi rekillinen, jossa roikku muutama housupari.
Kertokaa jos tiedätte hyviä liikkeitä mistä moisia vaatteita saisi =))
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ajattelin ehottaa miten olisi, jos ostaisit käsityölehden jossa on mamma vaatteitten kuvia ja teko ohjeita ja pyydät jonkun ompelijan tekemään sinulle oman kokoiset vaatteet.Tietysti se maksaa jos ei ole tuttu, mutta saa ainakin sopivan ja mieleisistään kankaista.Jotku ompelijat voi myös kaavoihin tehdä pieniä muutoksia jos on tarpeen, mutta siitä kannattaa sopia ompelijan kannssa erikseen.Toivottavasti oli apua.
Olishan siinä tietty ideaa. Itse olen maailman surkein ompelija (peukalo todellakin keskellä kämmentä), mutta jos joku auttaisi niin sitten se voisi onnistua! Täytyypä suunnitella =))
Hei,
minä kanssa eilen katselin nettikaupoista ja vaatteet oli aivan kauheita !! Asun pienellä paikkakunnalla ja vähän luulen, ettei täälläkään kaupoista kovin suurta valinnanvaraa löydy... Tuo ompeluttaminen tutulla tai liikkeessä voisikin olla hyvä idea ! Tai voisikohan vanhoja housuja jotenkin fiksailla ?? Yläosaan vielä löytyykin jos jonkinlaista viritystä mutta tuntuu tuo housupuoli olevan vähän heikoilla kantimilla. Toivottavasti löydämme jotain takapuolen verhoksi, ettei tarvii viuhahdella :)
...just h&m on aika hyvä paikka ostaa mammavaatteita,itse ostin sieltä. sit nyt on lindeksii tullu kiva mammamallisto! onnee odotukseen!
Olen ostanut mammavaatteita H&M:ltä. Siellä ne on edullisia ja ihan mukavan näköisiäkin. Valikoimaa ei tosin ole kovin paljon, mutta parilla perushousuilla pärjää jo pitkälle! Osaan ommella, mutta en ikimaailmassa jaksaisi alkaa vääntämään tässä tilanteessa mitään vaatteita itselleni, kun ostamalla saa PALJON helpommin ja joskus jopa halvemminkin, kun kaikki kivat kankaat on ihan törkeän kalliita nykyään.
Ostin Lindexistä yhdet mustat siistit mammahousut, käyvät vaikka pikkujouluihin, H&M:stä olen löytänyt parhaat alushousut ja imetysliivit.
Paras ostokseni oli kylläkin Helsingin-reissulla Forumin katolla olevasta Bebe`s-liikkeestä, sieltä löytyi ihanat farkut. Tykkään farkuista ja tiesin, että niitä tulee odotusaikana ikävä, siispä satsasin niihin vähän isommalla rahalla.
Kaksilla housuilla pärjää hyvin koko odotusajan mahakkaan osan, eihän se kestä kuin muutaman kuukauden. Tavallisilla trikoopaidoilla ja neuleilla olen tullut toimeen eli mammapaitoja ei kannata haalia kovin monia. Osta sitten ennemmin vaikka imetyspaitoja.
www.9kk.fi
Täältä kauniita ja halpoja äitiysvaatteita ja imetysvaatteita :)
Tai vaihtoehtoisesti:
www.aitiysvaatteet.fi