minun kalallani on silmään tullut joku harmaa juttu,siis peittää koko silmän. onko joku loinen vai mikä? kyse on lehtikalanuorukaisesta?
millä sen voisi hoitaa pois?
kalalla on sumea silmä
1
1345
Vastaukset 1
- fish KING
ON TODELLA VAIKEATA LÄHTEÄ SPEKULOIMAAN KALAN SAIRAUTTA JOS EI TIEDÄ EDES MITEN NIITÄ ONGELMAN KOHDANNUT OMISTAJA HOITAA.
Kertokaa mahdollisimman tarkasti nuo luetelloidut asiat... jos ette jotain tiedä, sanokaa ettette tiedä, kohta tiedätte, kerromme kyllä keinoja miten akvaarion vettä ja kaloja tulee hoitaa oikealla tavalla niin että kalojen olisi mahdollisimman hyvä olla.
Kiitos.
Kun sulla on ongelmia akvaarion hoidon ja kalaston kanssa, voisitko kertoa heti ekalla kirjotus kerralla seuraavat seikat; Säästytään monelta harmilta jonka olis voinut hoitaa heti kysyessäsi ongelmaasi ratkaisua.
1. AKVAARION TILAVUUS, IKÄ, JOS UUSI, KYPSYTYS TAPA (milloin kypsytetty ja miten, kauanko kypsytykseen kului aikaa, mitä käytit kypsytys aineena/ymppinä jne...)
2. VESIARVOT, pH, KOVUUSMITAT = KH/GH dh, NITRIITTI NO2 JA NITRAATTI NO3 (mg/l) MITATTUNA ainakin ENNEN JA/tai JÄLKEEN VEDEN VAIHDON, LÄMPÖTILA (nää pitäis nyky päivänä olla jokaisen alkavan/harrastavan akvaristin hallinnassa!)
3. KALASTO, KUKIN LAJI MÄÄRÄLLISESTI, KALOJEN IKÄ
4. HIEMAN HOITORUTIINEISTASI, VIIKOTTAISET TEHTÄVÄT, KUUKAUDEN VÄLEIN HOITAMASI TOIMENPITEET JNE. vedenvaihdot... määrät...
KALOJEN RUOKA TOTTUMUKSET/ruokinta ajat.
5.TEKNIIKKA, SUODATTIMEN MERKKI MALLI JOPA VIRTAUS TEHO TUNNISSA VALAISIMIEN PUTKIEN MERKKI JA MALLI (lukee putkessa) JA KÄYTTÖ AIKA VUOROKAUDESSA SEKÄ putkien IKÄ.
MITÄ AKVAARIOSSA ON TAPAHTUNUT VIIMEISTEN VIIKKOJEN AIKANA...
MIKÄ ON NYT HÄTÄ JA ASIA JOSTA HALUAT LISÄ TIETOA...
Mahdollisimman tarkka kerronta tapahtuneesta niin pystytään vastaamaan heti huoleesi akvaarion ja kalaston osalta.
Niin tällä tavalla voidaan vastata täsmällisemmin eikä tarvitse lähteä tinkaamaan tietoja joiden saanti näyttää välillä kestävän useita päiviä, siinä ajassa kalat on jo pahimmassa tapauksessa kalojen taivaassa soittamassa luuttua.
Kyseessä luultavimmin on loismato .. http://aquahoito.info/suomi/taudit/taudmado.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l273912Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni48717- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34571- 52564
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30486- 48467
- 30459
- 38450
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437