Verottajalle

Pitääkö kulukorvauksista maksaa veroja, ym sosiaalimaksuja.
Kulukorvaus joka jää omaan taskuun 5 vuoden ajalta yli 350 000 € Verottomana.
Näin yhden henkilön kohdalla.
Ja varmaan muidenkin.

Miten nämä olisi "harmaana" ?

Pitääkö Habitan tuomiot perua ?
Pienemmät tuomitaan, isommat vain jatkuu...
2124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kulukorvausten väärinkäyttö ei näytä koskevan lainlaatijoita eli kansanedustajia ollenkaan. Selviä "väärinkäytöksiä" on todettu. Näitä "väärinkäytöksiä" kutsutaan tavallisen kansalaisen kohdalla verorikoksiksi.
Miksei asiaa tutkita? Tutkiiko EU mahdollisesti, jos Suomessa ei mitään tapahdu?

Äänestä

Ainakin kasvo on nyt !

Puuttuukp hassin toimintaan kukaan. Syyttäjä, verottaja....Sama virkamies taho, joka jo Habitaan puuttui. Kiinnostaako heitä "hassi". Ainakin kasvo olisi heille.

Koska yksityinenhän on itsestään vastuussa, saako saada verotonta palkkaa, oli nimike vaikka kulukorvaus.


Elämme moninaamaisessa yhteiskunnassa.
Toista rangaistaan kovastikin pienemällä vääryydellä.

Korppi ei korpin silmää noki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymys! kirjoitti:

Pitääkö kulukorvauksista maksaa veroja, ym sosiaalimaksuja.
Kulukorvaus joka jää omaan taskuun 5 vuoden ajalta yli 350 000 € Verottomana.
Näin yhden henkilön kohdalla.
Ja varmaan muidenkin.

Miten nämä olisi "harmaana" ?

Pitääkö Habitan tuomiot perua ?
Pienemmät tuomitaan, isommat vain jatkuu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu