http://konservatiivinmietteita.blogspot.com/2009/02/euroopan-islamisoituminen-hullujen.html
"Vihreiden Husein Muhammed kirjoittaa blogissaan, että Euroopan islamisoitumista pelkäävät ja siitä huolestuneet henkilöt ovat vainoharhaisia. Tämä ei ole yllättävä reaktio, minulla on henkilökohtaista kokemusta siitä. Muutama vuosi taaksepäin kuulin ensimmäisen kerran väitteen siitä, että Eurooppa on islamisoitumassa.
Väite kuulosti kerta kaikkiaan naurettavalta, miten nyt keskiajalle jämähtänyt takapajuinen uskonto voisi vallata suvaitsevaisuuden, tasa-arvon ja sekulaarisuuden nimiin vannovan Euroopan. Pidin kyseisen väitteen esittäjiä islamofobisina rasisteina, jotka pyrkivät lietsomaan vihaa ja epäluuloja islaminuskoisia kohtaan.
Jostain syystä kyseinen väite jäi pyörimään mieleeni, ja aloin tutkimaan asioita. Huomasin, että puheet islamisoitumisesta ei olekaan vain rasistien houreita, vaan siitä on puhunut mm. Princetonin yliopiston professori ja historioitsija Bernard Lewis sekä Yhdysvaltain littovaltion Euroopan analyysitoimiston johtajan Timothy M. Savage.
Lewisin mukaan Eurooppa islamisoituu 10-30 vuodessa. Timothy M. Savagen mukaan muslimit saavuttavat määräenemmistön Euroopassa jo vuonna 2050.
Aloin myös tutustumaan Euroopan tilanteeseen. Suomea lähinnä oleva lähiaikoina islamisoituva kaupunki on Ruotsin Malmö. Malmössä on 25% väestöstä muslimeja ja ruotsalaisten massamuutto pois on käynnissä. Poliisi myöntää, ettei se enää hallitse koko kaupunkia ja sairaankuljettajat ja palokunta ei uskalla mennä tietyille alueille ilman kovia vahvistuksia. Samankaltaista kehitystä nähdään muualla Länsi-Euroopassa, erityisesti Britanniassa ja Ranskassa, jo pidemmälle kehittyneenä.
Euroopan islamisoituminen kuulostaa aluksi hullun houreilta, mutta tarkempi perehtyminen asiaan muuttaa näkökulman."
"Euroopan islamisoituminen - hullujen houretta vai
17
387
Vastaukset
- rauha ja hellä
uskonto
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/index.php
http://www.suomenshiiamuslimit.us/- poihjolan parittamo ry
http://www.suomenshiiamuslimit.us/puoliso.php
aviomiehia, pers..anteeksi;-perhehesidonnaisia,jalkavaimoja, haaremia, siemenalustoja, tilapaissuhteita, kameleita, ankkurilapsia, sossuaanestajia,orjia, sossuavustyuksia, maahanmuuttoavustuxia,
tyytyvaisyys taataan! - siis pahalta
poihjolan parittamo ry kirjoitti:
http://www.suomenshiiamuslimit.us/puoliso.php
aviomiehia, pers..anteeksi;-perhehesidonnaisia,jalkavaimoja, haaremia, siemenalustoja, tilapaissuhteita, kameleita, ankkurilapsia, sossuaanestajia,orjia, sossuavustyuksia, maahanmuuttoavustuxia,
tyytyvaisyys taataan!näytä ja miksi
JUURI NYT ›
Salah al-Samuni menetti verilöylyssä 29 sukulaistaan
Isku Zeitunin maanviljelijäkylään voi olla todiste sotarikoksista
Julkaistu: 8.2.2009 lehdessä osastolla Ulkomaat
A A
Helsingin Sanomat
HANNES HEIKURA / HS
Salah al-Samunin sisar Muna al-Salah, 9, oli yksi Zeitunin verilöylyn eloonjääneistä.
Salah al-Samunin sisar Muna al-Salah, 9, oli yksi Zeitunin verilöylyn eloonjääneistä.
Gaza. Gazalaisen maanviljelijän Salah al-Samunin suku joutui Israelin maahyökkäyksen alkaessa myrskyn silmään.
Samunin silminnäkijäkertomuksen mukaan Israelin sotilaat valtasivat perheen kodin, surmasivat naapurissa asuneita sukulaisia, kokosivat lähipiirin asukkaat yhteen taloon ja lopulta pommittivat rakennuksen maan tasalle.
Yhteensä 29 Samunin sukulaista kuoli iskussa.
Samuni, 30, kertoi torstaina verilöylystä HS:lle kodissaan Zeitunissa.
Verilöyly käynnistyi lauantaiyönä 3. tammikuuta, kun Israelin maajoukot vyöryivät Gazaan.
Samunin perhe oli kokoontunut kotinsa alakertaan suojaan pommituksia, kun kranaatti tai ohjus iskeytyi talon yläkertaan. Syttyi tulipalo, ja perhe pakeni ulos.
"Taivaalla vilisi helikoptereita, ja ulkona ryntäili kymmeniä sotilaita, jotka puhuivat hepreaa", Samuni kertoo. "He pakottivat meidät riisuutumaan nähdäkseen, ettei meillä ole räjähteitä. Sanoin, etten kuulu Hamasiin enkä välitä muusta kuin pelloistani."
Samunin mukaan Hamasin sotilaita ei ollut lähimaillakaan, mutta Israel sanoo käyneensä alueella rajuja tulitaisteluita Hamasia vastaan.
Sotilaat ohjasivat heidät naapuritaloon, jossa asuu Samunin setä. Sinne koottiin lähistöltä 110 siviiliä, joista monet olivat Samunin sukulaisia.
Sotilaat valtasivat Samunin kodin tukikohdakseen.
Samoihin aikoihin joukko sotilaita iski Samunin naapurissa asuvan toisen sedän kotiin. Samunin mukaan israelilaissotilaat käskivät sedän ulos ja surmasivat hänet perheensä silmien edessä. Tämän jälkeen sotilaat ampuivat umpimähkään sisälle taloon, ja useat lapset haavoittuivat luodeista.
Kun talon nelivuotias poika tarttui ammuskelevaa sotilasta lahkeesta, sotilas käänsi piipun alas. "Pam pam", Samuni sanoo ja näyttää kuvaa kuolleesta pojasta. Nelivuotiaan rinnassa näkyy kaksi luodinreikää.
Samuni ja muut naapuriperheet värjöttelivät suojapaikakseen osoitetussa talossa maanantaiaamuun asti ilman ruokaa ja vettä. Lopulta joukko miehiä uskaltautui ulos keräämään polttopuita.
Samassa pommikoneet iskivät taivaalta. Samunin veli ja kaksi serkkua kuolivat heti.
Pian toinen ohjus iskeytyi taloon tappaen yli 20 ihmistä. Näiden joukossa olivat Samunin vanhemmat ja kaksivuotias tytär sekä kaksi serkkua.
"He [israelilaiset] iskivät, vaikka tiesivät, että talo on täynnä siviilejä. He olivat itse käskeneet meidät sinne", Samuni sanoo.
Kuolleiden lisäksi kymmenet haavoittuivat vakavasti. Samuni sai otsaansa sirpaleen.
Osa eloonjääneistä juoksi henkensä edestä ulos talosta. Alueella vilisi Israelin sotilaita.
Haavoittuneet pyysivät heiltä apua, mutta joku sotilaista vastasi: "Menkää takaisin kuolemaan!"
Haavoittuneet raahautuivat vertavuotavina kilometrin päähän tielle, mistä ambulanssi poimi heidät kyytiinsä.
Kului neljä päivää ennen kuin Israelin armeija päästi Punaisen Ristin työntekijät Zeituniin. Raunioissa lojui 22 ruumista.
Raunioista löytyi myös yhdeksän eloonjäänyttä, joista yksi oli Samunin nelivuotias Omar-poika.
Israelilaissotilaat kirjoittivat valtauksen aikana Samunin kodin seinälle viestejä.
"Arabit 1948-2009 RIP", "Voitte juosta, mutta ette piiloutua", "Kuolkaa kaikki", seinällä lukee.
Israel on sanonut tekevänsä Zeitunin tapahtumista oman selvityksensä. Pääministeri Ehud Olmert on sanonut, että Israel suojelee sotilaitaan sotarikossyytteiltä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Salah al-Samuni menetti verilöylyssä 29 sukulaistaan/1135244177954
- loogisestikin??
Varastomiehet usein sanovat, että tyhjillä tiloilla on taipumus aina täyttyä.
Sitä samaa logiikkaa on nähtävissä tssäkin. Raha ja ahneus ovat tappaneet suuren osan länsimaiden uskonnoista, uskovia ihmisiä on kovin vähän, eikä esim. kristillisyyden arvoja enää arvosteta. Tästähän on runsaasti gallup- ym tietoa, kiinnostuksesta kirkossakäyntiin jne.
Arvojen hävikkiä todistavat rivot käytös- ja elintavat, rikollisuus, piittaamattomuus lähimmäisistä, runsaat avioerot, susipareina eläminen jne.
Ei kai ole ihme että tähän arvotyhjiöön tulee jotain uutta hengellistä sisältöä. Jotain muuta kuin typerät tv-ohjelmat,joissa huorannäköiset ihmiset keikkuvat puolialasti jne.
Loogillista vai??- esimerkiksi sulle
kun katsot>>>
Rauha Teille,
Herra Sistanin fatwa 309:
Juutalaisille, kristityille ja muille Kirjan kansoille, jopa kafäreille, jotka eivät ole kirjan kansoja, voi onnitella juhlapäiviä, kuten Jeesuksen syntymäpäivä ,uusivuosi ...(jne...)
Sheikh
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=636&highlight=juutalais* - että olemme rauha
esimerkiksi sulle kirjoitti:
kun katsot>>>
Rauha Teille,
Herra Sistanin fatwa 309:
Juutalaisille, kristityille ja muille Kirjan kansoille, jopa kafäreille, jotka eivät ole kirjan kansoja, voi onnitella juhlapäiviä, kuten Jeesuksen syntymäpäivä ,uusivuosi ...(jne...)
Sheikh
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=636&highlight=juutalais*ja hellä uskonto>>>
Rauha teille,
Herra Sistanin fatwa 308
Jokainen moslimi voi ystävystyä ja kanssakäydä ei-moslimin kanssa, kunhan se on vilpitöntä. He voivat tarpeen tullessa auttaa toisiaan tässä maailmassa.
(Aikaisemmin käsittelimme Herra Sistanin fatwaa numero 309, jonka mukaan voimme onnitella juutalaisia, kristittyjä sekä ateisteja eri tilaisuuksissa. Lukija voi hakusanalla 309 hakea fatwan.)
Herra Sistanin fatwa 311
Kiltteys ihmisiä kohtaan, kaikkia ihmisiä, kuuluu suositeltaviin rituaaleihin joita on korostettu meidän uskonnossamme. Profeetta (SAAS) sanoi: "Minun Jumalani on käskenyt minua olemaan ystävällinen ihmisiä kohtaan samalla tavalla kuin Hän on käskenyt minua suorittamaan pakolliset rukoukseni…Ystävällisyys ei ole rajoitettua vain Moslimeja kohtaan…
(Henkilö, joka väittää, että kanssakäyminen muiden ihmisten kanssa ei ole sallittua tai on rajoitettua ei ole puhunut shiian näkökulmasta. Kun Profeetalle (SAAS) ilmoitettiin, että hän on Profeetta (SAAS), paljon eri uskonnon ihmisiä kääntyi Islamiin hänen (SAAS) tapojen ja ystävällisyyden vuoksi. Suomalaiset, jotka ovat palanneet Islamiin ovat tutustuneet moslimeihin ja/tai lukeneet artikkeleita Islamista. Jos meidän kanssakäymistä rajoitettaisiin, kuinka Islam leviäisi?)
Sheikh
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=2525&highlight=juutalais* - tullut ihan tarkasti
että olemme rauha kirjoitti:
ja hellä uskonto>>>
Rauha teille,
Herra Sistanin fatwa 308
Jokainen moslimi voi ystävystyä ja kanssakäydä ei-moslimin kanssa, kunhan se on vilpitöntä. He voivat tarpeen tullessa auttaa toisiaan tässä maailmassa.
(Aikaisemmin käsittelimme Herra Sistanin fatwaa numero 309, jonka mukaan voimme onnitella juutalaisia, kristittyjä sekä ateisteja eri tilaisuuksissa. Lukija voi hakusanalla 309 hakea fatwan.)
Herra Sistanin fatwa 311
Kiltteys ihmisiä kohtaan, kaikkia ihmisiä, kuuluu suositeltaviin rituaaleihin joita on korostettu meidän uskonnossamme. Profeetta (SAAS) sanoi: "Minun Jumalani on käskenyt minua olemaan ystävällinen ihmisiä kohtaan samalla tavalla kuin Hän on käskenyt minua suorittamaan pakolliset rukoukseni…Ystävällisyys ei ole rajoitettua vain Moslimeja kohtaan…
(Henkilö, joka väittää, että kanssakäyminen muiden ihmisten kanssa ei ole sallittua tai on rajoitettua ei ole puhunut shiian näkökulmasta. Kun Profeetalle (SAAS) ilmoitettiin, että hän on Profeetta (SAAS), paljon eri uskonnon ihmisiä kääntyi Islamiin hänen (SAAS) tapojen ja ystävällisyyden vuoksi. Suomalaiset, jotka ovat palanneet Islamiin ovat tutustuneet moslimeihin ja/tai lukeneet artikkeleita Islamista. Jos meidän kanssakäymistä rajoitettaisiin, kuinka Islam leviäisi?)
Sheikh
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=2525&highlight=juutalais*http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=4970&highlight=juutalais*
- ja rakentaa uusia!
hotellit tayttyvat. Alkuasukaiden kustannuksella.
-mitas aanestitte sossua?
-ette huomanneet jujua? - burgan takaa
tullut ihan tarkasti kirjoitti:
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=4970&highlight=juutalais*
http://www.laverdaduniversal.org/shiiat.html
http://www.faithfreedom.org/Gallery/10.htm
1 kun. 18,28 - ..burgan takaa ..
tullut ihan tarkasti kirjoitti:
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=4970&highlight=juutalais*
http://www.laverdaduniversal.org/shiiat.html
http://www.faithfreedom.org/Gallery/10.htm ...
1 kun. 18,28 - pelto vihertaa jo!
tullut ihan tarkasti kirjoitti:
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=4970&highlight=juutalais*
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010&posting=22000000042240930
Tana kesana samme ensimmaisen sadon! - miten mooses on kestänut
tullut ihan tarkasti kirjoitti:
http://www.suomenshiiamuslimit.us/phpBB2/viewtopic.php?t=4970&highlight=juutalais*
Historian mukaan, kun Mooses meni palvomaan Jumalaa ja kun hän tuli takaisin, hän huomasi, että jotkut juutalaiset palvoivat vasaa Jumalan sijasta. Käskikö muka Mooses (RA,SAAS ) ihmisiä palvomaan vasaa?
Sheikh - voi voi voi vai
pelto vihertaa jo! kirjoitti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010&posting=22000000042240930
Tana kesana samme ensimmaisen sadon!2. Moos. 23:9
"Älä sorra muukalaista; olettehan itsekin olleet muukalaisina Egyptissä ja tiedätte, mitä on elää vieraassa maassa muukalaisena. - asia on
ja rakentaa uusia! kirjoitti:
hotellit tayttyvat. Alkuasukaiden kustannuksella.
-mitas aanestitte sossua?
-ette huomanneet jujua?ja mitä mietit mitä sä sanoit tässä
5. Moos. 27:19
"'Kirottu on jokainen, joka riistää muukalaiselta, orvolta tai leskeltä hänen oikeutensa.' Ja kansa sanokoon: 'Aamen.' - ihan totta
burgan takaa kirjoitti:
http://www.laverdaduniversal.org/shiiat.html
http://www.faithfreedom.org/Gallery/10.htm
1 kun. 18,28kun katsot
JUURI NYT ›
Salah al-Samuni menetti verilöylyssä 29 sukulaistaan
Isku Zeitunin maanviljelijäkylään voi olla todiste sotarikoksista
Julkaistu: 8.2.2009 lehdessä osastolla Ulkomaat
A A
Helsingin Sanomat
HANNES HEIKURA / HS
Salah al-Samunin sisar Muna al-Salah, 9, oli yksi Zeitunin verilöylyn eloonjääneistä.
Salah al-Samunin sisar Muna al-Salah, 9, oli yksi Zeitunin verilöylyn eloonjääneistä.
Gaza. Gazalaisen maanviljelijän Salah al-Samunin suku joutui Israelin maahyökkäyksen alkaessa myrskyn silmään.
Samunin silminnäkijäkertomuksen mukaan Israelin sotilaat valtasivat perheen kodin, surmasivat naapurissa asuneita sukulaisia, kokosivat lähipiirin asukkaat yhteen taloon ja lopulta pommittivat rakennuksen maan tasalle.
Yhteensä 29 Samunin sukulaista kuoli iskussa.
Samuni, 30, kertoi torstaina verilöylystä HS:lle kodissaan Zeitunissa.
Verilöyly käynnistyi lauantaiyönä 3. tammikuuta, kun Israelin maajoukot vyöryivät Gazaan.
Samunin perhe oli kokoontunut kotinsa alakertaan suojaan pommituksia, kun kranaatti tai ohjus iskeytyi talon yläkertaan. Syttyi tulipalo, ja perhe pakeni ulos.
"Taivaalla vilisi helikoptereita, ja ulkona ryntäili kymmeniä sotilaita, jotka puhuivat hepreaa", Samuni kertoo. "He pakottivat meidät riisuutumaan nähdäkseen, ettei meillä ole räjähteitä. Sanoin, etten kuulu Hamasiin enkä välitä muusta kuin pelloistani."
Samunin mukaan Hamasin sotilaita ei ollut lähimaillakaan, mutta Israel sanoo käyneensä alueella rajuja tulitaisteluita Hamasia vastaan.
Sotilaat ohjasivat heidät naapuritaloon, jossa asuu Samunin setä. Sinne koottiin lähistöltä 110 siviiliä, joista monet olivat Samunin sukulaisia.
Sotilaat valtasivat Samunin kodin tukikohdakseen.
Samoihin aikoihin joukko sotilaita iski Samunin naapurissa asuvan toisen sedän kotiin. Samunin mukaan israelilaissotilaat käskivät sedän ulos ja surmasivat hänet perheensä silmien edessä. Tämän jälkeen sotilaat ampuivat umpimähkään sisälle taloon, ja useat lapset haavoittuivat luodeista.
Kun talon nelivuotias poika tarttui ammuskelevaa sotilasta lahkeesta, sotilas käänsi piipun alas. "Pam pam", Samuni sanoo ja näyttää kuvaa kuolleesta pojasta. Nelivuotiaan rinnassa näkyy kaksi luodinreikää.
Samuni ja muut naapuriperheet värjöttelivät suojapaikakseen osoitetussa talossa maanantaiaamuun asti ilman ruokaa ja vettä. Lopulta joukko miehiä uskaltautui ulos keräämään polttopuita.
Samassa pommikoneet iskivät taivaalta. Samunin veli ja kaksi serkkua kuolivat heti.
Pian toinen ohjus iskeytyi taloon tappaen yli 20 ihmistä. Näiden joukossa olivat Samunin vanhemmat ja kaksivuotias tytär sekä kaksi serkkua.
"He [israelilaiset] iskivät, vaikka tiesivät, että talo on täynnä siviilejä. He olivat itse käskeneet meidät sinne", Samuni sanoo.
Kuolleiden lisäksi kymmenet haavoittuivat vakavasti. Samuni sai otsaansa sirpaleen.
Osa eloonjääneistä juoksi henkensä edestä ulos talosta. Alueella vilisi Israelin sotilaita.
Haavoittuneet pyysivät heiltä apua, mutta joku sotilaista vastasi: "Menkää takaisin kuolemaan!"
Haavoittuneet raahautuivat vertavuotavina kilometrin päähän tielle, mistä ambulanssi poimi heidät kyytiinsä.
Kului neljä päivää ennen kuin Israelin armeija päästi Punaisen Ristin työntekijät Zeituniin. Raunioissa lojui 22 ruumista.
Raunioista löytyi myös yhdeksän eloonjäänyttä, joista yksi oli Samunin nelivuotias Omar-poika.
Israelilaissotilaat kirjoittivat valtauksen aikana Samunin kodin seinälle viestejä.
"Arabit 1948-2009 RIP", "Voitte juosta, mutta ette piiloutua", "Kuolkaa kaikki", seinällä lukee.
Israel on sanonut tekevänsä Zeitunin tapahtumista oman selvityksensä. Pääministeri Ehud Olmert on sanonut, että Israel suojelee sotilaitaan sotarikossyytteiltä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Salah al-Samuni menetti verilöylyssä 29 sukulaistaan/1135244177954 - mikä on tapahtynyt ja hyvin
..burgan takaa .. kirjoitti:
http://www.laverdaduniversal.org/shiiat.html
http://www.faithfreedom.org/Gallery/10.htm ...
1 kun. 18,28öäöäöäöäöäöäöä
kun on tässä on esitettttttttttuuuuuuuuuuu
JUURI NYT ›
Salah al-Samuni menetti verilöylyssä 29 sukulaistaan
Isku Zeitunin maanviljelijäkylään voi olla todiste sotarikoksista
Julkaistu: 8.2.2009 lehdessä osastolla Ulkomaat
A A
Helsingin Sanomat
HANNES HEIKURA / HS
Salah al-Samunin sisar Muna al-Salah, 9, oli yksi Zeitunin verilöylyn eloonjääneistä.
Salah al-Samunin sisar Muna al-Salah, 9, oli yksi Zeitunin verilöylyn eloonjääneistä.
Gaza. Gazalaisen maanviljelijän Salah al-Samunin suku joutui Israelin maahyökkäyksen alkaessa myrskyn silmään.
Samunin silminnäkijäkertomuksen mukaan Israelin sotilaat valtasivat perheen kodin, surmasivat naapurissa asuneita sukulaisia, kokosivat lähipiirin asukkaat yhteen taloon ja lopulta pommittivat rakennuksen maan tasalle.
Yhteensä 29 Samunin sukulaista kuoli iskussa.
Samuni, 30, kertoi torstaina verilöylystä HS:lle kodissaan Zeitunissa.
Verilöyly käynnistyi lauantaiyönä 3. tammikuuta, kun Israelin maajoukot vyöryivät Gazaan.
Samunin perhe oli kokoontunut kotinsa alakertaan suojaan pommituksia, kun kranaatti tai ohjus iskeytyi talon yläkertaan. Syttyi tulipalo, ja perhe pakeni ulos.
"Taivaalla vilisi helikoptereita, ja ulkona ryntäili kymmeniä sotilaita, jotka puhuivat hepreaa", Samuni kertoo. "He pakottivat meidät riisuutumaan nähdäkseen, ettei meillä ole räjähteitä. Sanoin, etten kuulu Hamasiin enkä välitä muusta kuin pelloistani."
Samunin mukaan Hamasin sotilaita ei ollut lähimaillakaan, mutta Israel sanoo käyneensä alueella rajuja tulitaisteluita Hamasia vastaan.
Sotilaat ohjasivat heidät naapuritaloon, jossa asuu Samunin setä. Sinne koottiin lähistöltä 110 siviiliä, joista monet olivat Samunin sukulaisia.
Sotilaat valtasivat Samunin kodin tukikohdakseen.
Samoihin aikoihin joukko sotilaita iski Samunin naapurissa asuvan toisen sedän kotiin. Samunin mukaan israelilaissotilaat käskivät sedän ulos ja surmasivat hänet perheensä silmien edessä. Tämän jälkeen sotilaat ampuivat umpimähkään sisälle taloon, ja useat lapset haavoittuivat luodeista.
Kun talon nelivuotias poika tarttui ammuskelevaa sotilasta lahkeesta, sotilas käänsi piipun alas. "Pam pam", Samuni sanoo ja näyttää kuvaa kuolleesta pojasta. Nelivuotiaan rinnassa näkyy kaksi luodinreikää.
Samuni ja muut naapuriperheet värjöttelivät suojapaikakseen osoitetussa talossa maanantaiaamuun asti ilman ruokaa ja vettä. Lopulta joukko miehiä uskaltautui ulos keräämään polttopuita.
Samassa pommikoneet iskivät taivaalta. Samunin veli ja kaksi serkkua kuolivat heti.
Pian toinen ohjus iskeytyi taloon tappaen yli 20 ihmistä. Näiden joukossa olivat Samunin vanhemmat ja kaksivuotias tytär sekä kaksi serkkua.
"He [israelilaiset] iskivät, vaikka tiesivät, että talo on täynnä siviilejä. He olivat itse käskeneet meidät sinne", Samuni sanoo.
Kuolleiden lisäksi kymmenet haavoittuivat vakavasti. Samuni sai otsaansa sirpaleen.
Osa eloonjääneistä juoksi henkensä edestä ulos talosta. Alueella vilisi Israelin sotilaita.
Haavoittuneet pyysivät heiltä apua, mutta joku sotilaista vastasi: "Menkää takaisin kuolemaan!"
Haavoittuneet raahautuivat vertavuotavina kilometrin päähän tielle, mistä ambulanssi poimi heidät kyytiinsä.
Kului neljä päivää ennen kuin Israelin armeija päästi Punaisen Ristin työntekijät Zeituniin. Raunioissa lojui 22 ruumista.
Raunioista löytyi myös yhdeksän eloonjäänyttä, joista yksi oli Samunin nelivuotias Omar-poika.
Israelilaissotilaat kirjoittivat valtauksen aikana Samunin kodin seinälle viestejä.
"Arabit 1948-2009 RIP", "Voitte juosta, mutta ette piiloutua", "Kuolkaa kaikki", seinällä lukee.
Israel on sanonut tekevänsä Zeitunin tapahtumista oman selvityksensä. Pääministeri Ehud Olmert on sanonut, että Israel suojelee sotilaitaan sotarikossyytteiltä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Salah al-Samuni menetti verilöylyssä 29 sukulaistaan/1135244177954 - hyvin surulineeen
ja rakentaa uusia! kirjoitti:
hotellit tayttyvat. Alkuasukaiden kustannuksella.
-mitas aanestitte sossua?
-ette huomanneet jujua?naisten asemasssssssttttttttttaaaaa
Sananl. 9:13
Tyhmyys, se häpeämätön nainen, pieksee suutaan muttei ymmärrä mitään.
Sananl. 11:22
Kultarengas sian kärsässä: kaunis nainen vailla ymmärrystä.
Sananl. 23:27
Portto on kuin syvä hauta, vieras nainen kuin ahdas kaivo.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927