Miten hoitaa taimien kastelu loman aikana

Onko teillä hyviä ideoita kuinka hoitaa taimien (tomaatit ja paprikat) kastelu 8 vrk loman aikana?

Onko muuta vaihtoehtoa kuin osaa joka taimelle oma alakasteluruukku tai sellainen suppilo, jonka voi kiinnittää vesipulloon?

Kun ei ole ketään, kuka voisi käydä kastelemassa kasvini lomani aikana.
53379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Joku ajastettu letkukastelu isoihin alusastioihin toimii varmasti, mutta sen rakentaminen on aika työlästä. Pitäis olla joku sähkökäyttöinen pumppu(esim. vesiaiheen pumppu) ja haarallinen letkuviritys, että hintaakin taitaa tulla.
Muutaman viikon saa menemään, kun istuttaa taimet purkkeihin, joissa on pohjalla reilu kerros salaoja-ainetta - ruukunkappaleita, kevytsoraa tai palloiksi puristettua sanomalehtipaperia. Törpöt isoihin alusastioihin (esim. pesuvati) ja vettä astiaan hiukan yli salaojapinnan. Viileä paikka olisi hyvä, mutta valoa pitää tietysti olla.
Veteen kannattaa laittaa vähän liukenevaa lannoitetta, jos purkkeihin ei laita lannoitepuikkoja tms. Viritys toimii kuten altakasteluruukku, mutta vesi voi loppua kesken noin pitkällä ajalla.

Äänestä

Kastele taimet kunnolla ja siirrä varjoisampaan paikkaan.Tee esim.villalangasta 40-50cm:n punoksia/lettejä yksi jokaista taimiruukkua kohti.Upota langan toinen pää taimiruukkuun ja toisen pään laitat esim. ämpäriin jossa on vettä.Vesi kulkeutuu lankaa pitkin ämpäristä kasvien käyttöön.Tarkoitukseen käy myös vaikka vanhat puuvillaiset kengännauhat.

Jos taimesi ovat jo kohtalaisen suurissa ruukuissa niin pienistä jugurttijuomapulloista voi myös tehdä sellaisia kastelu"suppiloita".Täytät pullon vedellä ja asetat alassuin taimiruukkuun.Vettä vapautuu kasvin käyttöön sitä mukaan kun se sitä tarvitsee.

Äänestä
  • ne hoitoon siksi aikaa ,jos niitä ei ihan kauheasti ole ,laakeaan astiaan kaikki purkit samaan ,ja pyydät että muutaman kerran heittää niille vettä ,tuot sitten tuliaista siitä edestä

    Äänestä

Vaikeaa kyllä on. Kaveri kehitteli sellaisen naruhärdellin, josta jo aikaisemmin joku sinulle kertoi, mutta valitettavasti se ei toiminut.

Parhain idea kyllä olisi saada taimet ns. "hoitoon" loman ajaksi, ellet sitten halua käydä hakemassa niitä altakasteluruukkuja kämpän täyteen loman ajaksi. Yritä kehittää hoitaja, pääset helpoimmalla =)

Äänestä

Se tuossa aiemmin mainittu punos kastelu mutta muista että astia mistä vesi "valuu" pitää olla ylempänä kun kasvin multapinta. Sitten voit tietty koittaa huputtaa kasvit muovipusseihin niin kosteutta ei haihdu niin paljoa. tosin voivat homehtua;(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut lomalainen kirjoitti:

Onko teillä hyviä ideoita kuinka hoitaa taimien (tomaatit ja paprikat) kastelu 8 vrk loman aikana?

Onko muuta vaihtoehtoa kuin osaa joka taimelle oma alakasteluruukku tai sellainen suppilo, jonka voi kiinnittää vesipulloon?

Kun ei ole ketään, kuka voisi käydä kastelemassa kasvini lomani aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu