Pääministeri ei suostu kertomaan, että hallitus on peruuttanut päätöksensä 65 ikävuodesta.
Miten on mahdollista, että palkansaajajärjestöt menivät allekirjoittamaan sopimuksen, johon jäi kuitenkin hallituksen tahto.
Miten on mahdollista, että palkansaajajärjestöt menivät allekirjoittamaan sopimuksen, johon jäi kuitenkin hallituksen tahto.
Vastaukset 11
Vanhimmat
vuoden 2009 loppuun,jona aikana eläketyöryhmä jossa keskeisiä toimijoita ovat eläkeasiantuntijat,työmarkkinaosapuolet ja erityisasiantuntijat etsivät ratkaisuja yhdessä hallituksen kanssa todellisen eläkkeellejäämisen iän nostamiseksi 3 vuodella 2025 mennessä.
Vuoden 2010 alussa suoritetaan vaikutusten arviointi ja ellei hallitusta saada vakuutettua,on hallituksen osalta tarkasteltava muita mahdollisuuksia eläkkeelle jäämisiän nostamiseksi.
Tämä oppositio ja palkansaajajärjestöt kokivat voittona,jonka Jurpilainen laski demarien saanvutukseksi,tuuletti voittooaan ja alkoi välikysymyskeskustelun loppupuolella jo itsekin miettiä mitä tässä voitettiin.
Eli hallituksen esitys eläkeikärajan nostamisesta on " kellumassa ",kuten Koiviston markka aikoinaan.
Oikein kopio siitä sopimusesta, kun asiantuntijaa esität tässä asiassa? Pikemminkin pelkkää arvailua.
Olisit lukenut rivien välistä,mitä itseasiassa sovittiin.
Sovittiin paluusta kolmikantaiseen valmisteluun työuran pidentämisessä ja keskimääräisen työssäjaksamisen pidentämisestä,joilla toivotaan saavutettavan rahallista säästöä eläkekuluihin.
Vaikka hallitus epäsuorasti veti pois aloitteensa eläkeikärajan nostosta ,niin ei se estä hallitusta myöhemmin ottamasta asiaa uudelleenkäsiteltäväkisi /uudelleenmuoltavaksi.
Eihän työmarkkinajärjestöt voi kävellä maan hallituksen yli,siinä asiassa mitä tulee lakialotteiden valmisteluun hallituksen esityksestä eduskunnalle.
Tosin Vanhanen puolusteli uutta tilannetta ja vetosi eduskunnan edessä sopimukseen joka oli solmittu palkansaajajärjestöjen kanssa,eli puhui palkansaajajärjestöjen ja samalla hallituksen suulla.
Mikä olisi ollut Heinäluoman,Korhosen tai Urpilaisen seuraava kysymys,jos Vanhanen olisi suoraan vastannut
##Kyllä,vedän hallituksen esityksen eläkeikärajan nostosta 65 ikävuoteen pois.##
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/03/palkansaajajarjestot_elakeikaan_ei_palata_ensi_vuonnakaan_606955.html?origin=rss
Heh, heh. :)
kansan ehdoilla,varsinainen politiikkojen omatunto,valtaapitävien vahtikoira.
http://yle.fi/uutiset/yleista/2008/11/80_vuotta_luotettavaa_uutisvalitysta_368456.html
Taustavahtina muutama tunnettu politiikan nimi.
http://yle.fi/yleista/org_hn.shtml
..ja valtakunnassa kaikki hyvin.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/03/palkansaajajarjestot_elakeikaan_ei_palata_ensi_vuonnakaan_606955.html?origin=rss
Tarkista ennen kommentointia.
PAHVI, kyllä hallitus nyt kusetti palkansaajajärjestöjä.
Ilmeisesti. Turha pultata totuudesta. :D
ensi vuonna palata 65 ikävuoteen. Hallitus sitoutui vain siihen ettei 9 kuukauden aikana hallitus valmiestele mitään. Mutta määräajan umpeuduttua hallitus ratkaisee hyväksyykö se tehdyn mallin. Kysymys oli vaihtoehtoisista malleista, kun tarkastellaan hyödystä, jonka hallitus saavuttaa 65 ikävuodellaan ja menettää jos se ei päästäkkään sopuun pakosta eläköitysmisiän nousuun 63 ikävuoteen.
Hallitus ei siis perääntynyt. Se sai siirrettyä ongelman pois päiväjärjestyksestä 9 kuukaudeksi.
http://www.sak.fi/suomi/ajankohtaista.jsp?location1=1&sl2=2&ao=tiedotteet
"Eläkeratkaisun uutisoinnissa on annettu ymmärtää, että työmarkkinajärjestöjen ja hallituksen sopimuksesta huolimatta hallitus voisi toteuttaa vanhuuseläkkeen ikärajan noston. Se olisi tänään tehdyn sopimuksen vastaista."
Ota selvää...
Näinhän se hallitus toimii. Nyt on yhdeksän kuukauden odotus ja sitten syntyy hallituksen alulle laittama kersa, eli se eläke-iän korotus sinne 65 vuoteen.
Ei kai kukaan tässä maassa kuvittele, että työhyvinvointi ja työolosuhteiden paraneminen sekä tuottavuus saadaan roimasti nousuun tässä yhdeksässä kuukaudessa. Johan se Katainenkin myönsi, että pohjaa ei ole vielä nähty.