Olen jo jonkin aikaa ihmetellyt, kun Vippi.fi ja Vippi24 mainostavat lainaa aina 1000e asti, mutta sivuilla maksimilaina on kuitenkin vain 800euroa? Kysymys on kuitenkin kuluttajaa erehdyttävästä mainonnasta, johon mainonnan eettinen lautakunta ja kuluttajavirasto varmaan mielellään ottaisivat kantaa.
Lain vastasta pikalainamainontaa?
Juristiopiskelija
4496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
näyttää alhaisempaa todellista vuosikorkoa. Ilmoitappa asiasta kuluttajavirastolle, törkeää kuluttajien huijaamista.
kyllä 1000e lainan sieltä saa jos on hoitanut asiansa hyvin. Lainakelpoisuus ilmoitetaan henkilökohtaisella viestillä parhaille asiakkaille.
myönnä eikä ilmoita. 800 on toistaiseksi maksimi. Tuo tonni ja tulossa olevat isommat lainat ovat sivujen mukaan olleet tulossa pian jo kohta vuoden.
Voisivat hyvin pistää sen 1000 euroa myös nettisivuille, eihän kukaan valvo sitä myönnetäänkö noita lainoja oikeasti.