Hätä sammakoilla!!!!

APUA

Eli meillä tässä lähellä on pieni puro, johon joka kevät kutee sammakko, mutta aina kevään edetessä puro kuivuu ja kaikki nuijapäät kuolevat.
Viime kesänä kuljettettiin ne pieneen lampeen jossa toivottavasti kasvoivat aikuisiksi.

Nyt en kuitenkaan ole varma joksanko huolehtia seuraavan kevään "nuijapäistä". Pitäisikö jättää kuolemaan?? Vai?

3

941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin ikävältä kuin se voikin kuulostaa, niin kyllä: pitäisi jättää kuolemaan.

      Sammakko joka kutee liian matalaan/kuivuvaan veteen on "viallinen": se ei osaa valita sopivaa kutupaikkaa, eli sen geenien ei pidäkään päästä leviämään tuleviin sukupolviin. Näin evoluution kannalta ajateltuna vastaus on siis selkeä.

      Ja toisaalta kuolevat toukat eivät mene hukkaan, vaan niistä saavat ruokaa monet linnut, ötökät ja muut sammakon toukkia saalistavat eläimet. Niinpä mitään muuta kuin "huonot geenit" ei mene hukkaan, ja niiden on evoluution kannalta tarkoituskin kadota maapallolta. Sen sijaan toukat saattavat pelastaa jonkin toisen nälkäisen eläimen hengen.

      • annan olla, mutta...

        Kiitos tiedosta, mutta mistä tämä sammakko aina tulee kutupaikalleen, kun ei ole tässä lähelläkään minkäänlaista lampea? Kuinka pitkiä matkoja sammakot voivat vaeltaa?


      • Joonas @ Sammakkolampi.net
        annan olla, mutta... kirjoitti:

        Kiitos tiedosta, mutta mistä tämä sammakko aina tulee kutupaikalleen, kun ei ole tässä lähelläkään minkäänlaista lampea? Kuinka pitkiä matkoja sammakot voivat vaeltaa?

        Muun osan kesäajasta sammakko viettää maalla. Joten se luultavasti asustelee siinä jossain niityllä tai puutarhassa muun osan vuodesta, ja ainoastaan keväällä etsiytyy kutemaan veteen. Alunperin se on voinut (nuorena sammakkona) vaeltaa paikalle jostain vähän kauempaa, tai sitten se on syntynyt jossain siinä lähistöllä jossain vähän runsasvetisemmässä ojassa, tai erityisen märkänä kesänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      191
      5121
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      27
      4498
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3157
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      158
      3005
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2551
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1893
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1849
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe