Hätä sammakoilla!!!!

Eli meillä tässä lähellä on pieni puro, johon joka kevät kutee sammakko, mutta aina kevään edetessä puro kuivuu ja kaikki nuijapäät kuolevat.
Viime kesänä kuljettettiin ne pieneen lampeen jossa toivottavasti kasvoivat aikuisiksi.

Nyt en kuitenkaan ole varma joksanko huolehtia seuraavan kevään "nuijapäistä". Pitäisikö jättää kuolemaan?? Vai?
3956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin ikävältä kuin se voikin kuulostaa, niin kyllä: pitäisi jättää kuolemaan.

Sammakko joka kutee liian matalaan/kuivuvaan veteen on "viallinen": se ei osaa valita sopivaa kutupaikkaa, eli sen geenien ei pidäkään päästä leviämään tuleviin sukupolviin. Näin evoluution kannalta ajateltuna vastaus on siis selkeä.

Ja toisaalta kuolevat toukat eivät mene hukkaan, vaan niistä saavat ruokaa monet linnut, ötökät ja muut sammakon toukkia saalistavat eläimet. Niinpä mitään muuta kuin "huonot geenit" ei mene hukkaan, ja niiden on evoluution kannalta tarkoituskin kadota maapallolta. Sen sijaan toukat saattavat pelastaa jonkin toisen nälkäisen eläimen hengen.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta, mutta mistä tämä sammakko aina tulee kutupaikalleen, kun ei ole tässä lähelläkään minkäänlaista lampea? Kuinka pitkiä matkoja sammakot voivat vaeltaa?

    Äänestä

  • annan olla, mutta... kirjoitti:

    Kiitos tiedosta, mutta mistä tämä sammakko aina tulee kutupaikalleen, kun ei ole tässä lähelläkään minkäänlaista lampea? Kuinka pitkiä matkoja sammakot voivat vaeltaa?

    Muun osan kesäajasta sammakko viettää maalla. Joten se luultavasti asustelee siinä jossain niityllä tai puutarhassa muun osan vuodesta, ja ainoastaan keväällä etsiytyy kutemaan veteen. Alunperin se on voinut (nuorena sammakkona) vaeltaa paikalle jostain vähän kauempaa, tai sitten se on syntynyt jossain siinä lähistöllä jossain vähän runsasvetisemmässä ojassa, tai erityisen märkänä kesänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


APUA kirjoitti:

Eli meillä tässä lähellä on pieni puro, johon joka kevät kutee sammakko, mutta aina kevään edetessä puro kuivuu ja kaikki nuijapäät kuolevat.
Viime kesänä kuljettettiin ne pieneen lampeen jossa toivottavasti kasvoivat aikuisiksi.

Nyt en kuitenkaan ole varma joksanko huolehtia seuraavan kevään "nuijapäistä". Pitäisikö jättää kuolemaan?? Vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu