Lääkkeet ja haittavaikutukset

Mitä haittavaikutuksia kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön käytettävillä lääkkeillä on? Missä lääkkeessä vähiten, missä eniten? Omia kokemuksia kaipailen muilta..
4693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Parhaimmillaan bipon hoitoon käytettävillä lääkkeillä ei ole mitään sivuvaikutuksia, pahimmillaan kaikki mahdolliset maan ja taivaan väliltä. Netistä löytyy lääkekohtaiset tiedot mahdollisista sivuvaikutuksista, mutta lopullisen henkilökohtaisen tiedon saa vain kokeilemalla. Pitkiä sivuvaikutuslistoja ei kannata pelästyä; suurin osa sivuvaikutuksista on hyvin harvinaisia.

Äänestä
  • että haittavaikutukset ovat harvinaisia,mutta todellisuudessa jokaiselle lääkkeen käyttäjälle tulee vähintäin kaksi sivuvaikutusta.Kyseessähän on keskushermostoon vaikuttavat lääkkeet ja hermosto on kaikenkaikkiaan hyvin herkkä.Varovainen kannattaa olla ja parempi mikäli voisikin olla ilman lääkkeitä.Säästyy rahat ja fyysinen terveys.

    Äänestä

  • Laura Maria kirjoitti:

    että haittavaikutukset ovat harvinaisia,mutta todellisuudessa jokaiselle lääkkeen käyttäjälle tulee vähintäin kaksi sivuvaikutusta.Kyseessähän on keskushermostoon vaikuttavat lääkkeet ja hermosto on kaikenkaikkiaan hyvin herkkä.Varovainen kannattaa olla ja parempi mikäli voisikin olla ilman lääkkeitä.Säästyy rahat ja fyysinen terveys.

    Entäpä tuo painon nousu, onko se kovin yleinen haittavaikutus?

    Äänestä

  • Tietämätön.. kirjoitti:

    Entäpä tuo painon nousu, onko se kovin yleinen haittavaikutus?

    Lääkksiden sivu/ haittavaikutuksista löytyy netistä tietoa ja ihmisten henkilökohtaisia kokemuksia ja kertomuksia omakohtaisista kokemuksista.

    Hakusanaksi voi syöttää minkä tahansa lääkkeen, tuotteen nimen.

    Hakusanoiksi voi syöttää esimerkiksi anoreksia, bulimia, syömishäiriöt. liikalihavuus, ylipaino, jne, jne.

    Allaolevalla hakusanalla >lääkkeiden sivuvaikutukset< löytyy runsaasti kysymyksiä, vastauksia, kokemuksia jne.
    Jos linkki ei toimi, ei julkaista, tai ei aukea, niin googlaa em hakusana.

    http://www.google.fi/search?hl=fi&q=mielialalääkkeiden sivuvaikutukset&meta=

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietämätön.. kirjoitti:

Mitä haittavaikutuksia kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön käytettävillä lääkkeillä on? Missä lääkkeessä vähiten, missä eniten? Omia kokemuksia kaipailen muilta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu