Tapiolan säästötili

säästäjä_

Onko kellään kokemuksia Tapiolan säästötilistä, linkki:
http://www.tapiola.fi/www/Yksityisasiakkaat/Pankkipalvelut/Tilit/Saastotili/saastotili_esittely.htm

Tai jos ei olekaan, niin osaisiko joku muu selventää, mitä tarkoittaa "Säästötilille maksetaan korkoa päiväsaldon mukaan, siis kuukauden jokaiselle päivälle erikseen"?

Tuosta nyt itse päättelen heti, että esim. maanantaina tililläni on 1000 euroa, mutta siihen tulee 0,55% lisää, jolloin tiistaina onkin jo 1005,5 euroa, siihen taas 0,55% lisää niin keskiviikkona onkin jo 1011 euroa. Voivatko he siis käytännössä tosiaan joka päivä laskea koron, ja lisätä sen tilin saldoon?

Joskus aikoinaan minulle kaupiteltiin vakuutuksia Tapiolasta ja otinkin. Sitten samalla kaupiteltiin säästötiliä, koska sillä saisi vähennystä vakuutusten hintoihin. Tämä edellinen korkoasia sanottiin silloin sanallisesti, mutta kun pyysin jotakin esimerkkiä, paljonko esim. 1000 euroa voisi kasvaa korkoa vuodessa, niin vastauksena oli jotain epämääräistä, eikä lainkaan mitään lukuja. Mielestäni olisi hyvä kertoa käytännön esimerkkejä, niin tällainen tavallinen mahdollinen asiakas kuin minä voisin kiinnostua.

5

2876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 365 tai 360

      saat päivässä korkoa noin 0,001 %, - 28 % vero,

      tuo on vuosikorko,
      talletuskoroissa on aina vuosikorko,

      JOS olisi 3 kk määräaikainen taletus ja korko 8 %,
      saat tuolta 3 kk ajalta korkoa 2 %, -28 % vero joka menee automaattisesti.

      (Tuo suuri 8 % vain jotta osaat päässäsi laskea.)

    • jaaas

      "Voivatko he siis käytännössä tosiaan joka päivä laskea koron, ja lisätä sen tilin saldoon?"

      Periaatteessa mahdollista, mutta käytännössä korko maksetaan yleensä joko kuukausittain tai vuosittain. Tapiolan sivuilta ei ilmene, kumpaa tapaa säästötilillä käytetään.

      Korko siis lasketaan joka päivälle erikseen, mutta maksetaan isommassa köntässä. Ja se päiväkorko on tosiaan (ilmoitettu vuosikorko)/365. Jakajana voi olla myös 360. Jos korko maksetaan kerran vuodessa, siihen ei tule yhtään "korkoa korolle"-efektiä vuoden aikana.

    • Tiliehdoissa koronamksupäivä

      ...tuo ehto. Tarkoittaa kyllä luultavasti sitä, että eivät liitä korkoa päivittäin tilille vaikka laskevat sen koron joka päivän saldolle erikseen.

      Käytännössä kyllä täysin mahdollista liittää laskettu korko tilille vaikka joka päivä. Laita kysymys pankkiin, milloin liittävät korot tilille. Yleensä se tehdään kerran vuodessa, mutta esim. S-pankissa mulla on tili, jossa panevat korot tilille kerran kuussa.

      • tilikäs

        maksetaan korot kerran vuodessa. Tuo korkoa joka päivältä, tarkoittaa sitä, että vaikka jonain päivänä tililläsi olis 0e, se ei haittaa koska korko lasketaan joka päivä, jolloin siis et jää ilman korkoa vaikka tili joskus tyhjenee. Muissa pankeissa korko lasketaan kuukauden alimman saldon mukaan, joten jos joskus tili nollilla jäät siltä kuulta ilman korkoa.


      • otsikoija
        tilikäs kirjoitti:

        maksetaan korot kerran vuodessa. Tuo korkoa joka päivältä, tarkoittaa sitä, että vaikka jonain päivänä tililläsi olis 0e, se ei haittaa koska korko lasketaan joka päivä, jolloin siis et jää ilman korkoa vaikka tili joskus tyhjenee. Muissa pankeissa korko lasketaan kuukauden alimman saldon mukaan, joten jos joskus tili nollilla jäät siltä kuulta ilman korkoa.

        siksi tapiola pankki onkin parasta! tosin kuin muut pankit - ei haittaa "vaikka jonain päivänä tililläsi olis 0e"! Kuukauden alimman saldon mukaan maksavat pankit vielä kiskovat palvelumaksuja ihan kaikesta toisin kuin tämä minulta 10 pistettä saava Tapiola!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe