Sähköauto

12669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tuonkaltaisessa lehdessä luulisi että kirjoittajat ymmärtävät jotain mista kirjoittavat mutta ei.

Äänestä


  • finnbulli kirjoitti:

    silloin on ainakin teoreettinen mahdollisuus että TE ymmärrätte jotain tästä.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Rechargeable_battery

    eskoseni.

    :)

    Mm. 'Teoreettinen mahdollisuus' on jo monta kertaa ohitettu elektroniikan ahtamisessa pii-substraatille - MONTA kertaa.

    Äänestä

  • muuttuu kirjoitti:

    eskoseni.

    :)

    Mm. 'Teoreettinen mahdollisuus' on jo monta kertaa ohitettu elektroniikan ahtamisessa pii-substraatille - MONTA kertaa.

    energiatiheys on nostettu tällä keksinnöllä satakertaiseksi???

    Äänestä

  • finnbulli kirjoitti:

    energiatiheys on nostettu tällä keksinnöllä satakertaiseksi???

    mitä tuleman pitää - minähän VAIN toin uutisen framille.

    Uskotko suprajohteisiin?

    Äänestä

jos 20kWh pistää autoon (200km ajomatka) niin painoa tulee alle 200kg.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery

Niiden pitäisi halventua lähiaikoina ja olla hieman kalliimpia kun lyijyakkujen. Kiinalainen BYD niitä on viime vuosina kehitellyt paljon.
Himoittaisi laittaa 40kWh akkuja (vain n.400kg) autoon ja ajella parhaimmillaan 400km yhdellä latauksella mutta hintaa keräytyisi akkupakettiin noin 4500e. Ehkä joskus kesemmällä jos fyrkkaa sattuu olemaan.

Joskus kun joku on maininnut akkujen turvallisuudesta niin tuossa kundit koettavat saada epätoivoisesti akkuja räjähtämään:
http://www.youtube.com/watch?v=DrUYJCdW4yw
Ei vaan onnistu.

Äänestä

Ensinnäkin laturit on melko varnmasti yksivaiheisia tällöin maksimi lataustehoksi tulee 16A*220V = 3600W eli akkuun latautuu 3,6kW tunnin aikana, tällöin esim 20kWh akkujen lataus kestää n. 7 tuntia. esim ok ja kerrostaloissa ei ole suurempaa virtaa käytettävissä yksivaiheisena. Yleinen pääsulakekoko on 3X25A ja max yksivaihe pistorasia on 16A. Jos laturi tehdään 3-vaiheiseksi saataisiin akku täyteen reilussa kahdess tunnissa, mutta 3-v laturi olisi aika kallis ja painava.

Äänestä
  • saadaan 16A:n sulakkeen takaa eli 3200W. Häviöt pois niin nettolataukseksi jää 3kW eli 20kW:n lataus kestää n.7h. Laturit ovat yleensä vakiovirtalatureita joten laskelma pitää käytännössäkin paikkansa. Itse pääsen latailemaan päivälläkin eli jos ruuti on tippunut vaikka 30% niin välilataus kestää vain 2-2,5h. Taas on täydet piipussa.

    Joissakin tehdastekoisissa autoissa (vaikka Berlingo, Partner, Saxo, BYD kalleimmista puhumattakaan) on mahdollisuus pikalataukseen jos käytettävissä on kolmivaihetta. Akut kestävät hienosti tuon kun latausvirta yhdelle akulle on kuitenkin aika pieni. Laturi itsessään on melkein aina autossa kiinteänä.

    Äänestä

  • käytännössä 14A kirjoitti:

    saadaan 16A:n sulakkeen takaa eli 3200W. Häviöt pois niin nettolataukseksi jää 3kW eli 20kW:n lataus kestää n.7h. Laturit ovat yleensä vakiovirtalatureita joten laskelma pitää käytännössäkin paikkansa. Itse pääsen latailemaan päivälläkin eli jos ruuti on tippunut vaikka 30% niin välilataus kestää vain 2-2,5h. Taas on täydet piipussa.

    Joissakin tehdastekoisissa autoissa (vaikka Berlingo, Partner, Saxo, BYD kalleimmista puhumattakaan) on mahdollisuus pikalataukseen jos käytettävissä on kolmivaihetta. Akut kestävät hienosti tuon kun latausvirta yhdelle akulle on kuitenkin aika pieni. Laturi itsessään on melkein aina autossa kiinteänä.

    jossa on vanhemmat NiCd akut. Muistaakseni jännitteenä on akuissa 120V ja 100Ah niin tekee 12kWh jolla pääsee noin 100km. Mikäli vaihtaisi LiFe akut niin matka pitenisi varmaan jonnekin 150km. Tuo 29 pollea on jotain 40-55hp polttomoottoriin verrattuna kun vääntö tulee maksimina nollasta lähtien:
    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=de&id=108985982&pageNumber=3&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=ELECTRICITY&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=1

    Äänestä

  • lataukseen PUSKUROINNIN ja se, miten se toteutetaan on vain sovellettua ja olemassa olevaa tekniikkaa - insinööritieteitä.

    :)

    Äänestä

bioetanoli taitaa olla käyttökelpoisin vaihtoehto tänäpäivänä:
- asemia alkaa tulla nyt myös suomeen
- flexifuelautot (varsinkin sarjoitetut) erittäinkin edullisia
- suomalainen E85 täysin kierrätettyä
- ei vaadi tavallisilta, jo ajetuilta autoilta erityisiä muutoksia (auton luonnollisen elinkaaren kärsimättä)
- sopii tavallisellekin autoilijalle (ekoautoilijaksi ilman suuria tuloja)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nyt! kirjoitti:

http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3700

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu