määräaikaisen ja tavallisen tilin korko

onko näin

Määräaikainen tili erääntyy huomenna.
vuoden tiliä tarjotaan 1% korolla. Eikö tavallisessa säästötilissä (ei siis käyttötilissä ole sama 1% korko.

Miyä järkeä on sitoa rahoja kun ne voivat olla vapaasti nostettavissa samalla korolla?

6

2068

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaaas

      Ei mitään järkeä.

      1) Tarkista määräaikaistilin korko. Sen pitäisi olla isompi kuin 1,0 %
      http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/korot/

      2) Tarkista säästötilin korko

      3) Kurkkaa myös naapuripankin tilanne.

      4) Mieti, minkä verran arvoa annat sille, että rahat ovat vapaasti käytettävissä (jos määräaikaiselta saa vain vähän enemmän kuin säästötililtä).

    • yli 20 keurille

      Riippuu talletussummasta. Jos sinulla on talletettavaa yli 20000 euroa, S-Pankin tuottotili on mielestäni hyvä vaihtoehto tällä hetkellä. Sen korko on porrastettu niin, että 20000 eurolla korko on korkein ja on 2 % päiväsaldolle. Tilillepanoja voi vapassti tehdä lisää ja nostaa rahojaan. Korko vähenee, jos saldo ei pysy vähintään 20000 eurossa. Korko lisätään kuukausittain pääomaan.

      S-Pankin tuottotili päihittää määräaikaistilit korossakin melkein joka tapauksessa. Lisäetuma on rahojen vapaa nosto-oikeus ja lisätalletusten mahdollisuus.

      • veroa

        näistä suurista koroista valtiolle. Eli todellinen korko on pienempi.


      • Maksetaan..
        veroa kirjoitti:

        näistä suurista koroista valtiolle. Eli todellinen korko on pienempi.

        Kaikista koroista menee vero!


      • ProSeligson
        Maksetaan.. kirjoitti:

        Kaikista koroista menee vero!

        Mutta jos sijoitat Seligsonin pienikuluiseen rahamarkkinarahasto AAA:han maksat verot vasta vuoden 2010 joulukuussa. Sitä odotellasasi voit nostaa ja tallettaa rahaa moneen kertaan ja vastat verot vasta myöhemmin.


      • rahasto on rahasto
        ProSeligson kirjoitti:

        Mutta jos sijoitat Seligsonin pienikuluiseen rahamarkkinarahasto AAA:han maksat verot vasta vuoden 2010 joulukuussa. Sitä odotellasasi voit nostaa ja tallettaa rahaa moneen kertaan ja vastat verot vasta myöhemmin.

        Rahasto on rahasto, ei talletus!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      126
      4629
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3367
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3285
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2905
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2119
    Aihe