Vintti-iitaa 160mm?

K-raudan myyjä suositteli 160mm vintti-iitaa(44,65e/m2)eristeeksi rakentamattomaan yläkertaamme ja siihen kyprokit päälle.
Eikö muka ohuemmallakin pärjää?
Kertokaa rakennusmiehet..
7771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ja muovi riittää hyvin jos vain sähköpattereita on tarpeeksi.

Äänestä
  • Ok kiitos. Mitäs mä sillä muovilla? Ja onko pakko olla sähköpatterit? Entäs lattialämmitys?

    Äänestä

  • Pöllööö kirjoitti:

    Ok kiitos. Mitäs mä sillä muovilla? Ja onko pakko olla sähköpatterit? Entäs lattialämmitys?

    tarpeex eli ,ainakin 100mm sitä vintti -iitaa!!
    sulla menee kosteus muuten siitä läpi,ja tulee rumaa jälkee..

    Äänestä

  • hyvä pöhkö! kirjoitti:

    tarpeex eli ,ainakin 100mm sitä vintti -iitaa!!
    sulla menee kosteus muuten siitä läpi,ja tulee rumaa jälkee..

    Uretaanieristeet ja polystyreenieristeet eivät sido itseensä kosteutta. Siten turvallisia materiaaleja. Eivät tarvitse tuulensuojaa eivätkä höyrynsulkua. Ovat painumattomia ja pysyvät paikoillaan eikä hiiretkään niistä tykkää kun eivät pääse mylläämään niissä.

    Äänestä

  • hyvä pöhkö! kirjoitti:

    tarpeex eli ,ainakin 100mm sitä vintti -iitaa!!
    sulla menee kosteus muuten siitä läpi,ja tulee rumaa jälkee..

    Suunnittelin 90mm iitaa ja anselmi vielä päälle. Siitähän tuleeki reippaasti yli sadan mm eristystä. Kai se on ihan nokko?

    Äänestä

Minulle taas suositeltiin aikoinaan polystyreenieristettä kun pidin tuota Iitaa kalliina (vaikkakin siinä on kipsilevy mukana). 2x50mm ristiin koolattuna ja eristevaahdolla saaumat tiiviiksi. Nopeata/helppoa laittaa kun ei tarvii tuulensuojaa eikä höyrynsulkua. Yläkerta on ollu tosi lämmin. Yhdellä ilmalämpöpumpulla pysyny lämpimänä, sähköpattereita ei ole tarvinnut ollenkaan (eikä niitä edes ole asennettukaan).
Yläkerrassa neliöitä 55.
Mukavaa myös työstää tuo levy.

Äänestä

Lähtisin suunnittelemaan näitä juttuja tiedonhausta käsin luottamatta esim.rautakaupan myyjiin tai vallitseviin rakennussuosituksiin. Panu Kailan Talotohtori on perusjärkäle, jonka luettuaan ymmärtää paljon, ja on valmis luopumaan kaikesta muovia sisältävästä ja muutenkin epäorgaanisesta rakennusmateriaalista.Ratkaisusi riippuu toki paljon talostasi ja nykyisistä materiaaleista? Milloin se on rakennettu? ite olen tykästynyt selluvillaan (puukuitua!) ja pellavaeristeisiin, joita saa mukavasti rullalla eri vahvuuksina.

Jos sinulla on vanha talo,neuvoa kannattaa kysellä vaikka maakuntamuseosta.sieltä neuvotaan eteenpäin.museoviraston korjauskorteistakin saa arvokkaita ohjeita kymmenistä eri teemoista mm.lisäeristämisestä. Toivottavasti tästä oli apua ja harkitset vielä:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pöllööö kirjoitti:

K-raudan myyjä suositteli 160mm vintti-iitaa(44,65e/m2)eristeeksi rakentamattomaan yläkertaamme ja siihen kyprokit päälle.
Eikö muka ohuemmallakin pärjää?
Kertokaa rakennusmiehet..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu