Näkijälle

Hei!

Näetkös mitään valonpilkkuja elämääni. Nyt on ollut jotenkin kuin sumussa kulkisin. Olihan tää odotettavissakin kun antauduin seksiriippuvaisen seuralaiseksi vaikka olenkin vaanha nainen
184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos on lähtenyt vikasuuntaan, ei muu auta kuin että katsoo suunnan uudelleen.

Seksiriippuvuus on rasittavaa läheisille, kuten kaikki riippuvuudet (huumeet, alkoholi, työnarkomania, uskonnollinen hihhulointi, pakonomainen siivoaminen jne.) Tämän toisen ihmnisen puutteen voi hyväksyä ja ottaa hänet vikoineen päivineen, joka edellyttää sitä että jatkossa ei puutu enää mnillään tavalla asiaan. Toinen vaihtoehto on ottaa kyseiseen henkilöön niin pitkä välimatka, että asia ei enää itseä pysty häiritsemään.

Masennus on hoidettavissa oleva tila, jonka hoito omin päin ja ystävien avulla voi onnistua, mutta jos masennus on keskivaikea tai vaikea, tarvitaan asiantuntija-apua. Lääkkeet on nykyisin jo hyviä ja kokeilemalla löytyy sopiva, lisäksi tarvitaan selvittelevää tai tukevaa psykoterapiaa.

Valopilkkuja tulee elämääsi päivä päivältä enemmän, kun huolehdit hyvin itsestäsi. Tarkoittaa tarpeeksi unta ja lepoa, liikuntaa ja raitista ilmaa, terveellistä ruokaa, ei alkoholia ollenkaan ainakaan ennen kuin masennus on hoidettu. Kaikenlaiset ylimääräiset velvollisuudet pois ja pakolliset hoidetaan oman jaksamisen mukaan, ei muiden pillin mukaan.

Terve itsekkyys on mielen terveyttä, eli muista että sinun omat tarpeesi ovat aivan yhtä tärkeitä kuin muidenkin tarpeet. Olet itse vastuussa siitä, että omat tarpeesi tulevat tyydytetyiksi, vasta toissijaisesti voit auttaa muita, jos omat voimat riittävät.

Edes pienten lasten äiti ei jaksa kauan, jos hän laiminlyö itsensä hoitamisen - vaikka paneekin lapsen tarpeet usein omiensa edelle.

Pärjäät ja selviydyt ja jaksat päivä päivältä paremmin, kun pidät hyvää huolta itsestäsi!

Valoa kevääseesi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masentunut 65 kirjoitti:

Hei!

Näetkös mitään valonpilkkuja elämääni. Nyt on ollut jotenkin kuin sumussa kulkisin. Olihan tää odotettavissakin kun antauduin seksiriippuvaisen seuralaiseksi vaikka olenkin vaanha nainen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu