Oiva, mikä päivä Suomen historiassa on tänään?

Hmmm?
191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Talvisodan päättyminen oli voitto maallemme. Stalin ja Hitler olivat sopineet Euroopan jakamisesta etupiireikseen. Suomi ja mm. Baltian maat joutuivat N-liitolle. Stalin pani sopimusta käytäntöön asevoimin. Baltian maat eivät panneet hanttiin ja joutuivat 50 vuodeksi osaksi N-liitoa. Me panimme hanttiin ja säilytimme itsenäisyydemme.

Tosin läksimme sitten Natsi-Saksan kumppanina hyökkäykseen N-liiton kimppuun, josta seurasi pitkä sota ja seuraukset olivat vielä pahemmat kuin Talvisodan jälkeen. Jouduimme taas neukkujen etupiiriin, mutta säilytimme itsenäisyytemme Paaskiven ja Kekkosen taitavan politiikan avulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Otsikossa kysymys kirjoitti:

Hmmm?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu