50milj. ecua/vuosi

satunnaisuuksia

"Nettipokerissa hävitään miljoonia Suomesta ulkomaille
18.4.2008 5:01
Suomalaiset nettipokerin pelaajat häviävät ulkomaisille pelinjärjestäjille 50 miljoonaa euroa vuodessa, arvioi Veikkauksen viestintäjohtaja Ilkka Juva.

Kotimainen nettipokeri toisi yleishyödylliseen rahapelitoimintaan useita lisämiljoonia. Asiasta uutisoitiin Suomen Lehtiyhtymän tilattavissa sanomalehdissä perjantaina.

- Pystyisimme keräämään valtaosan ulospäin menevästä summasta. Emme varmasti kaikkea, mutta kaksi kolmasosaa 50 miljoonasta olisi saatavilla, Juva sanoi.

Arpajaislaki mahdollistaisi kansallisen nettipokerin avaamisen. Pokeri on pelinä uskottu Raha-automaattiyhdistykselle, joka on tähän asti vierastanut nettipelejä.

Rahapelityöryhmä antaa esityksensä arpajaislain uudistamisesta joulukuussa. Samalla pohditaan eri pelimuotojen jakoa Veikkauksen ja Raha-automaattiyhdistyksen välillä.


STT"

... ja oikein taitopelistäkin kyse.

5

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zssdyty

      Tuohan on sitäpaitsi ikivanha uutinen. Jännä sanamuoto kyllä tuo "häviävät pelinjärjestejille". Kysehän on pelijärjestäjille maksetusta komissiosta.


      "... ja oikein taitopelistäkin kyse. "

      Joo kyllä. Pokeri on taitopeli.

    • rupes naurattaa!

      "Pystyisimme keräämään valtaosan ulospäin menevästä summasta. Emme varmasti kaikkea, mutta kaksi kolmasosaa 50 miljoonasta olisi saatavilla, Juva sanoi."

      ei jumalauta, kuka toi Juva on? vai että ihan kaksi kolmasosaa olisi saatavilla..

      Juva taitaa elää jossai haavemaailmassa.

      Rypäleitä..

      • On veikkauksen viestinnänjohtaja. En tidä mitä hän ray:n asioista höpisee kun on veikkauksen työntekijä. Kun nettipokeri kuuluisi selvästi ray:n peliksi. Musitaakseni toisin nettipokeria kaavaltiin joskus veikkauksellekin, mutta lopulta ray sitten ilmoitti olevansa siihen valmis mikäli edeuskunta sen hyväksyy.

        Mikäli ruostin maliin tehtäisiin alhaisella 2% rakella niin 2/3 osaa vois saadakkin kotimaiseen peliin ja saisi minutkin ainkin sillon tällön pelaamaan, mutta jos tehdään "monopoli peli" 10% rakella niin ei ketään kiinosta.


      • niistä sen
        Gambler1 kirjoitti:

        On veikkauksen viestinnänjohtaja. En tidä mitä hän ray:n asioista höpisee kun on veikkauksen työntekijä. Kun nettipokeri kuuluisi selvästi ray:n peliksi. Musitaakseni toisin nettipokeria kaavaltiin joskus veikkauksellekin, mutta lopulta ray sitten ilmoitti olevansa siihen valmis mikäli edeuskunta sen hyväksyy.

        Mikäli ruostin maliin tehtäisiin alhaisella 2% rakella niin 2/3 osaa vois saadakkin kotimaiseen peliin ja saisi minutkin ainkin sillon tällön pelaamaan, mutta jos tehdään "monopoli peli" 10% rakella niin ei ketään kiinosta.

        totutun kaavan mukaan eli 15prossaa. dodii! ei tarvi ootella mitää suurempii pelaajavirtoja, ehei! et sillei hei!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3405
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      383
      3147
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      77
      2978
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2809
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2308
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1979
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      94
      1924
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1849
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1829
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1719
    Aihe