Teknistä apua välillä.
Mistä hemmetistä saisi ostetuksi XJ40/-89 malliin ilmastointilaitteen ohjauspaneelin valaistuspolttimoita? En tarkoita nyt niitä Led -tyyppisiä.
Näyttävät olevan aivan omanlaisella kannallansa, mutta ilmeisesti kantaan pystyy juottamaan uuden lampun. Taitavat olla 12 volttisia?
Otanko jouluvaloista?
Olisiko kenelläkään kokemusta?
Mistä hemmetistä saisi ostetuksi XJ40/-89 malliin ilmastointilaitteen ohjauspaneelin valaistuspolttimoita? En tarkoita nyt niitä Led -tyyppisiä.
Näyttävät olevan aivan omanlaisella kannallansa, mutta ilmeisesti kantaan pystyy juottamaan uuden lampun. Taitavat olla 12 volttisia?
Otanko jouluvaloista?
Olisiko kenelläkään kokemusta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sikali kuin aikanaan katsoin muistaakseni auton kasikirjsta (vai puhuttiinko huollon kanssa, en muista), ovat ne ihan "huoltoasematavaraa".
Lisaksi, jos olen oikein kasittanyt, niiden vaihtaminen ei ole iso juttu toisin kuin LEDien, jotka pitaa kolvata.
Tosin: juuri Jagge-listalla talla viikolla jolla kulla oli hillittoman hauskaa sille, etta oli asentanut ilmastointilaitteeseen polttimot jouluvaloista...
Vakavasti, kylla niita pitaisi suuremmitta ongelmitta loytya esim. autotarvikeliikkeesta. Sehan on sellainen lasikantainen, eiko?
Jollei loydy, ala pirautella Karaasiin tai Brittiosaan, ne varmaan myyvat sinulle uudet polttimot.
Ellen vallan vaarin muista, on RR92 vaihtanut polttimoita ollessaan viela XJ40 joten sielta saattaa pukata neuvoa, seuraa palstaa.
Täytynee kierrellä huoltoasemia ja soitella sitten varaosamyyjille aivan viime hädässä.
Niissä muuten on muovinen kierrettävä (ei kierre) kanta. Ellei uusissa tule kanta mukana, tulisi polttimon olla sellainen, että siitä lähtee kaksi lankaa, jotka sitten voi juottaa kantaan.
Jouluvaloissa on tuon tyyppisiä, tosin hiukan pidemmän mallisia polttimoita, mutta enpäs tiedä ovatko 12 volttisia. Fyysisesti sopisivat.
Kiitti avusta. Jatketaan tutkimuksia.
Vaihdoin isän XJ6 vm -87:aan kans samat polttimot lämmityslaitteen säätimeen tuossa toissa syksynä. Polttimot olivat aika ihmeellisen näköiset, mutta paikallisesta huoltoasemalta löytyi melkein samanlaiset polttimot. Niitä piti jotenkin vähän "muokata" että ne menivät sinne täydellisesti. Mutta tällä hetkellä ne kiinni ovat ja toimivat moitteetta.
Ota vain malliksi yksi semmonen polttimo, ja paikalliseen huoltoasemaan käymään, tai varaosaliikkeeseen. Polttimoita meni lämppärin säätimeen muistaakseni jopa 5 kappaletta, kun meillä ne oli kaikki rikki... Yllättävän vaikeaksi oli niiden vaihto tehty, piti ottaa vaihteensiirtäjän ympärys ja se keskiosan puuosio pois ennenkuin pääsi käsiksi lämppärinsäätimen ruuveihin.
Kiitos vastauksesta.
Tein nyt sitten niin, että hankin huoltoasemalta kannattomia polttimoita, jotka juottelin vanhoihin kantoihin.
Tarjolla oli myös muuten samanlaisia, mutta korkeammalla kannalla. Polttimoiden vaihtoa varten olisi tarvinnut irroittaa päällimmäinen piirilevy, jota en nyt sitten uskaltanut tehdä.