RoKi kaatoi tänään Ketterän ja huomenna toivottavasti Titaanit Kotkassa.
Paljon on ollut puhetta pitkistä pelimatkoista Rovaniemelle, mutta minusta ne ovat turhaa. Täällä Lapissa on totuttu siihen, että joka paikka ei ole lähellä.
Pitää muistaa, että Rovaniemen nousu Mestikseen on hyväksi koko sarjalle ja vaikuttaa myös koko Suomen jääkiekon tasoon! Rovaniemellä on paljon junnuja ja vaikka meitä on melko vähän, luonnonolosuhteet mahdollistavat lapsista suuremmalle osalle luistelun ja pihapelit kuin eteläsuomalaisille. Jos RoKi on Mestiksessä, n. 15-16 vuotiaista lupaavista lappilaisjunnuista on helpompi jalostaa huippupelaajia. Enää ei tarvitse muuttaa etelään kovien pelien perässä ja pelata huonotasoisia joukkueita vastaan!
RoKi Mestikseen!
9
1066
Vastaukset
- mieki
RoKille tärkeät 5 pistettä kahdesta perättäisestä vieraspelistä. Mestis on lähellä!
Ja sitten kaikille epäilijöille RoKin pärjäämisestä Mestiksessä, että muistelkaa, miten kävi, kun Kärpät nousi liigaan. Tämä Rovaniemen ilmiö on aika samanlainen, vaikka puhutaankin yhtä sarjatasoa alemmasta tasosta!- voitti mestaruuden
ekalla mestiskaudellaan. Pistäkää paremmaksi > elikkä liigaan!
- harma
voitti mestaruuden kirjoitti:
ekalla mestiskaudellaan. Pistäkää paremmaksi > elikkä liigaan!
no hu hu!!vai ligaan!!jos röki myt sattuisi nousemaan mestikseen toivottavast EI!!!niin tulee takaisin omaan sarjaan heti seuraavan vuonna.nostaa mestis joukkueiden kuluja aivan liikkaa!!vaaraksi koko sarjalle!!!!!
- jossei
harma kirjoitti:
no hu hu!!vai ligaan!!jos röki myt sattuisi nousemaan mestikseen toivottavast EI!!!niin tulee takaisin omaan sarjaan heti seuraavan vuonna.nostaa mestis joukkueiden kuluja aivan liikkaa!!vaaraksi koko sarjalle!!!!!
sapko tee konkkaa
- Jepjep**
Roki nousee mestikseen ja titaanit tippuu suomi-sarjaan. Onnittelut sarjanoususta!
- Titskumies
Titaanit tekee tämän kauden päätteeksi konkurssin ja siirtyy suoraan II-divisioonaan. Tämä fakta tietoa.
- Beerhof
...Mestikseen. Todennäköisesti se ratkeaa jo keskiviikkona kun SaPKo tulee sinne. Entisenä Savonlinnalaisena toivoisin, että SaPKo ottaisi mukaan omia A-junnuja ja näin antaisi mahdollisuuden näyttää kyntensä ensi kautta silmällä pitäen. Samalla se olisi kiitos hienosti pelatusta A-junnujen kaudesta.
Jos ja kun Roki nousee niin samalla pelimatkat pitenee ja sitä myötä matkustuskustannukset. siinä on varmaan ison ja tarkan harkinnan paikalla Rokin johtokunnalla mistä saadaan eurot ensikauteen. Samoista sponsoreista/euroista joutunee Roki taistelemaan kuin Kärpät ja ehkä
myös jossain määrin Hokkikin. Onko Lapin seuut kuitenkaan niin iso alue josta lohkeaa suuria euromääriä kolmelle seuralle?. Toivottavasti olen väärässä...toivon niin.- mie taas
Roki nousi Mestikseen! Yleisöä Lappi Areenalla yli 3200! Uskon, että ensi kaudellakin päästään kohtuullisiin katsojamääriin.
Rovaniemellä on asukkaita melkein 60 000, mutta talousalueella (=Lappi) noin 200 000 ja lisäksi vielä saman verran poroja.
Älkää huolehtiko Rokin rahoista, kyllä sponsoreita löytyy ensistä enemmän kun sarjanousu tulee! Oululla ja Kajaanilla on eri sponsorit ja erit talousalueet. - mie taas
mie taas kirjoitti:
Roki nousi Mestikseen! Yleisöä Lappi Areenalla yli 3200! Uskon, että ensi kaudellakin päästään kohtuullisiin katsojamääriin.
Rovaniemellä on asukkaita melkein 60 000, mutta talousalueella (=Lappi) noin 200 000 ja lisäksi vielä saman verran poroja.
Älkää huolehtiko Rokin rahoista, kyllä sponsoreita löytyy ensistä enemmän kun sarjanousu tulee! Oululla ja Kajaanilla on eri sponsorit ja erit talousalueet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203794
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243189En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322395- 922159
- 222000
- 281656
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411631- 321520
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021473Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424