"referoitua" faktatietoa opetushallituksen sivuilta 182 sivuisesta tutkimuksesta vuonna 2006, poimittuja kohtia
ammatti: AMK restonomit
-restonomin tyypillisin bruttopalkka 1500-2000 eur
-työ vastaa koulutusta 37%
-työ ei vastaa koulutusta 63%
-aloituspaikkoja valmistuneiden mukaan tulisi vähentää työelämän tuomien pettymysten takia. valmistumisen jälkeen ei restonomeja odota esimiestyö.
-Heti valmistumisen jälkeen restonomit joutuvat aloittamaan työuransa melko
pohjalta suorittavan tason työtehtävistä
-Kun koulutusastekohtaiset
erot huomioidaan, tulisi matkailurestonomien aloituspaikkojen lukumäärää laskea
26 %, että edes puolet valmistuneista sijoittuu koulutustaan vastaaviin työtehtäviin
sijoittuneiden restonomi tutkimukset
3
1078
Vastaukset 3
- muksia
No tuskin restonomi esimiestyöstä haaveileekaan, vai houkutteleeko koulu tällaisilla harhakuvitelmilla?
- solstn
sitähän mainostetaan koko opiskelun ajan. käytännössä olen kuullut joka ikisen opettajn sen sanovan "sitten kun te olette esimiehiä..."
- restonomiopiskelija
solstn kirjoitti:
sitähän mainostetaan koko opiskelun ajan. käytännössä olen kuullut joka ikisen opettajn sen sanovan "sitten kun te olette esimiehiä..."
Itse en haaveilekaan esimiestyöstä heti valmistumisen jälkeen. Tällä alalla edetään esimiesasemaan työkokemuksien kautta niinkuin monet tällä palstalla ovat aikaisemminkin todenneet. Siitä huolimatta en vaihtaisi tätä alaa mihinkään, voin aloittaa työputkeni vaikka tarjoilijana, liian nirso tällä alalla ei pidä olla ja on oltava valmis tekemään kaikenlaista työtä varsinkin heti valmistumisen jälkeen. Parempia aikoja odotellessa, onneksi oon opiskelemassa vasta ekaa vuotta tällä hetkellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3251534Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311249Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html4721069- 62956
- 73942
- 48701
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M107694Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75692Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl466636- 38622