"referoitua" faktatietoa opetushallituksen sivuilta 182 sivuisesta tutkimuksesta vuonna 2006, poimittuja kohtia
ammatti: AMK restonomit
-restonomin tyypillisin bruttopalkka 1500-2000 eur
-työ vastaa koulutusta 37%
-työ ei vastaa koulutusta 63%
-aloituspaikkoja valmistuneiden mukaan tulisi vähentää työelämän tuomien pettymysten takia. valmistumisen jälkeen ei restonomeja odota esimiestyö.
-Heti valmistumisen jälkeen restonomit joutuvat aloittamaan työuransa melko
pohjalta suorittavan tason työtehtävistä
-Kun koulutusastekohtaiset
erot huomioidaan, tulisi matkailurestonomien aloituspaikkojen lukumäärää laskea
26 %, että edes puolet valmistuneista sijoittuu koulutustaan vastaaviin työtehtäviin
sijoittuneiden restonomi tutkimukset
3
1039
Vastaukset
- muksia
No tuskin restonomi esimiestyöstä haaveileekaan, vai houkutteleeko koulu tällaisilla harhakuvitelmilla?
- solstn
sitähän mainostetaan koko opiskelun ajan. käytännössä olen kuullut joka ikisen opettajn sen sanovan "sitten kun te olette esimiehiä..."
- restonomiopiskelija
solstn kirjoitti:
sitähän mainostetaan koko opiskelun ajan. käytännössä olen kuullut joka ikisen opettajn sen sanovan "sitten kun te olette esimiehiä..."
Itse en haaveilekaan esimiestyöstä heti valmistumisen jälkeen. Tällä alalla edetään esimiesasemaan työkokemuksien kautta niinkuin monet tällä palstalla ovat aikaisemminkin todenneet. Siitä huolimatta en vaihtaisi tätä alaa mihinkään, voin aloittaa työputkeni vaikka tarjoilijana, liian nirso tällä alalla ei pidä olla ja on oltava valmis tekemään kaikenlaista työtä varsinkin heti valmistumisen jälkeen. Parempia aikoja odotellessa, onneksi oon opiskelemassa vasta ekaa vuotta tällä hetkellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle463179Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362681Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532624Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1122421Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle512183Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3511961- 1501586
- 761465
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231288Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.291218