Suomi joutumassa EU:n maksumieheksi

Maalta minäkin

Mitä Vanhanen ja hallitus ovat tehneet tämän asian hyväksi?
Suomen EU politiikka on täysin "hunnigolla" ja siitä syytän sinua Matti Vanhanen.
Vanhasen kiinnostus EU politiikkaan on luvattoman vähäistä, onko syynä huono kielitaito vai eikö "kantti kestä" lyödä tarvittaessa nyrkkiä pöytään.

IL:
Suomi joutumassa maksumieheksi EU:n elvytyspaketissa
Perjantai 13.3.2009 klo 17.14

Suomi on joutumassa maksumiehen rooliin EU:n viiden miljardin euron elvytyspaketissa, sillä pakettiin suunniteltujen maaseudun kehittämisvarojen osuus on laskenut selvästi valmistelun edetessä.

Vielä tammikuun lopussa maaseudun kehittämiseen suunnattiin paketissa 1,5 miljardia euroa, mutta puheenjohtajamaa Tshekin uusimmassa esityksessä maaseudun kehittämisvarojen osuus on pudonnut 1,1 miljardiin euroon.

Kehittämisvaroilla on tarkoitus parantaa muun muassa maaseutualueiden laajakaistayhteyksiä.

Maaseudun kehittämisvarojen osuuden putoaminen tarkoittaa sitä, että Suomen paketista saama palautuma kääntyy jonkin verran nettomaksun puolelle, diplomaattilähteet arvioivat.

Suurin osa paketista - eli noin 3,9 miljardia euroa - on määrä käyttää energiahankkeisiin ja etenkin EU-maiden kaasu- ja sähköverkkojen kehittämiseen. Tästä rahasta Suomi ja Viro ovat saamassa sata miljoonaa euroa maiden välisen Estlink 2 -sähkökaapelin rakentamiseen.

Elvytyspakettia käsitellään maanantaina EU:n ulkoministerikokouksessa Brysselissä. Jos paketista ei päästä sopuun, asia siirtyy torstaina alkavaan EU-huippukokoukseen.

3

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihme homma

      Suksi-Matti ja EU:n paras valtiovarainministerihän siellä ovat kuulemma käyneet isompia neuvomassa, kuinka lamasta selvitään.

      Kuinkahan tässä nyt maksumieheksi jouduttiin?

      • Raha kiertää, ei tee pesää

        Tässä on varmasti sellainen idea, että Suomi lainaa rahaa kiinalaisilta ja elvyttää niillä euroilla tai taaloilla Euroopan taloutta ja näin rupeaa kauppa käymään.

        Varmasti Masa on tämänkin asian Rukalla loppuun asti harkinnut.


      • nyt ymmärtänyt
        Raha kiertää, ei tee pesää kirjoitti:

        Tässä on varmasti sellainen idea, että Suomi lainaa rahaa kiinalaisilta ja elvyttää niillä euroilla tai taaloilla Euroopan taloutta ja näin rupeaa kauppa käymään.

        Varmasti Masa on tämänkin asian Rukalla loppuun asti harkinnut.

        luulemaasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe