Laki ja evankeliumi
Eräs raamatunlukua helpottava malli on Lutherin sanapari “laki ja evankeliumi”. Uskonpuhdistaja oivalsi, että pyhässä kirjassa Jumala käskee ja vaatii, mutta myös lupaa ja antaa. Ajatus nousee Raamatun teksteistä, mutta näin selkeästi sitä ei niissä muotoilla. Lain ja evankeliumin periaate auttaa ymmärtämään, miksi Raamattu näyttää välillä yksipuolisen tuomitsevalta.
Silti lukijaa hämmentää, kun Raamatussa käytetään sanoja ‘laki’ ja ‘evankeliumi’ paljon monipuolisemmin. Välillä ihmiset tuomitaan evankeliumin perusteella, Room. 2:16. Välillä juuri laki on suurin ilon lähde, Ps. 119. Asiallista ristiriitaa luterilaisuuteen ei kuitenkaan ole.
Mutta selittelijän kourissa lain ja evankeliumin periaate kääntyy päälaelleen. Jos jokin raamatunlause mitätöidään sanomalla, että se on ‘vain lakia’, teksti vesittyy. Vaikka Jumala antaakin synnit anteeksi, ei hän lakkaa tahtomasta, että ihminen eläisi oikein. Tätä vastaan on paha vedota viimeisellä tuomiolla Lutherin tai kenenkään muunkaan teologin arvovaltaan.
Jo Jeesuksen aikana keksittiin arveluttavia periaatteita, joilla jyrättiin selviä Jumalan käskyjä. Niiden avulla Mooseksen laista tuunattiin mukavampaa. Näin pystyi välttymään esimerkiksi pitämästä huolta vanhemmistaan, kun totesi että heille tarkoitettu määräraha oli korban, Mark 7:11.
Alkukirkolla oli parempia periaatteita, joilla Raamattua yritettiin ymmärtää. Sellainen oli ajatus, että Jumala on Isä, Poika ja Pyhä Henki. Tai tämä: Kristus on yhtä lailla Jumala ja ihminen. Kumpaakaan periaatetta ei muotoilla Raamatussa näin selkeästi. Mutta niiden avulla on helpompi ymmärtää, miten Jeesusta, Isää ja Henkeä kuvataan pyhissä kirjoituksissa.
Laki ja evankeliumi
1
96
Vastaukset
- Jumalan puoleen
http://www.kirjasilta.net/artikkelit/santala/evankeliumi.html
Mitä merkitsee
käsite evankeliumi?
On aivan ymmärrettävää, että kreikkalaisperäinen "eu-angelion" eli "hyvä sanoma" -käsite on käännös Vanhasta testamentista. Sana "ilosanoma" toistuu useamman kerran profeetoissa. Silloin se on käännös yhdestä käsitteestä "besoraa". "Herran, Herran Henki on minun päälläni, sillä hän on voidellut minut julistamaan ilosanomaa nöyrille" (vrt. Jes. 61:1, 40:9, 52:7 ja Naahum 1:15).
Ilmeisempää on kuitenkin, että tuo kreikan käsite olisi käännös kahdesta heprean vastaavasta sanasta. Esim. Sananlaskut 15:30 ja 25:25 puhuvat siitä, että "hyvä sanoma tuo ydintä luihin" ja että "hyvä sanoma kaukaisesta maasta" on kuin raikas vesi nääntyvälle. Tällöin on kysymyksessä käsite "shmuaa tovaa" eli "hyvä kuulutus". Tämä "kuuluttaa"-sana on myös Jes. 52:7 ja Naahum 1:15 varsinaisen evankeliumisanan "besoraa" vierellä. Täten aivan kuin määritellään, että evankeliumi on ilosanomaa, jossa "julistetaan rauhaa". Apt. 10:36 esittää, kuinka Pietari julisti "evankeliumia rauhasta Jeesuksessa Kristuksessa".
Evankeliumi on nimenomaan julistettua sanaa, jossa kuulutetaan ihmisille syntien anteeksiantamus. Evankeliumin oikea julistaminen edellyttää Pyhän Hengen osallisuutta (Jes. 61:1 ja 1. Piet. 1:12). Evankeliumia kuulutetaan Jumalan antamilla valtuuksilla, sitä ei esitelmöidä. Evankeliumi on Jumalan huuto ihmisen pimeyteen: "Missä olet?" Ymmärrän hyvin lestadiolaisia, jotka tahtovat aina lopuksi saarnassaan "julistaa syntien anteeksiantamuksen".
Jesajan kirjan 53. lukua on sanottu Vanhan testamentin evankeliumiksi. Se alkaa kysymyksellä, jossa esiintyy juuri tuo käsite "shmuaa" eli "kuulutus". Siinä se on käännetty sanalla "saarna". Muistan, miten vuosi sitten näin hurskaan juutalaisen punettunein silmin murheellisena Puutarhahaudalla. Minun oli pakko pysähtyä hänen viereensä ja lukea hänelle hiljaa ulkoa hepreaksi: "Kuka uskoo meidän evankeliumimme, kenelle Herran käsivarsi ilmoitetaan. Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon olisimme mielistyneet. Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen mies ja sairauden tuttava..." Vielä takaisin tullessani näin hänet siinä ja siunasin. Silloin hän katsoi ylös ja sanoi: "Kiitos!" Evankeliumi on Kristuksen kärsimystyön kuulutusta. Siksi apostoli Paavali ei tahtonut tietää mistään muusta kuin Jeesuksesta ja hänestä ristiinnaulittuna. Tuo kuulutus välittää voiman syntisen ihmisen elämään.
Evankeliumi on
Kristuksen evankeliumia
Uusi testamentti puhuu "Kristuksen evankeliumista", "Kristuksen kirkkauden evankeliumista", "pelastuksen evankeliumista", "armon evankeliumista" ja "rauhan evankeliumista". Tohtori David Hedegård on määritellyt kerran saarnan tehtävän näin: "Evankeliumi on sitä mitä Jeesus Kristus on. Siksi meidän tulee julistaa Kristusta." Kun apostoli Paavali oli kääntynyt Damaskon tiellä, hänestä kerrotaan, että "hän kohta saarnasi synagoogissa Jeesusta", ei siis oppia vaan henkilöä. Vielä vanhana hän tahtoi saada ihmiset "vakuutetuiksi Jeesuksesta". Tähän Jeesus-keskiseen julistukseen myös Pyhä Henki tunnustautuu. Johannes toteaa ennen Jeesuksen uhrikuolemaa, että "Henki ei ollut vielä tullut, koska Jeesus ei ollut vielä kirkastettu".
Evankeliumi on kyllä evankeliumia Kristuksesta, hänestä ilona, rauhana, valona, elämänä ja ylösnousemuksena. Mutta evankeliumi on myös Kristuksen evankeliumia, hänen vaikutustaan uskovissa. Samoin voidaan puhua uskosta Jeesukseen ja Jeesuksen uskosta, Jeesuksen Kristuksen vaikutuksesta omissaan. Kreikkalaisesta alkukielestä löydämme nämä kummatkin korostukset. Juuri siksi on tärkeää, että evankeliumin julistaja olisi Kristuksessa.
Nykyaikana meidän tulisi pyytää, ettemme laimentuisi hengellisesti, niin ettemme kykene enää koskettamaan julistuksessa ihmisen todellisia ongelmia ja hänen omaatuntoaan. Laki ja evankeliumi terävöittävät toisiaan. Pyhä Henki tunnustautuu lyhentämättömään Jumalan tahdon julistukseen. Tämän maailman jumala voi sokaista mielemme niin, ettei meille loista enää valkeus, joka lähtee Kristuksen kirkkauden evankeliumista. Evankeliumi on Jumalan rakkauden etsintäkuulutus tälle maailmalle! Se julistaa: meidät on jo sovitettu. Sinä saat palata Isäsi tykö.
Risto Santalan artikkeli Sana-lehden numerossa 53/1971.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "823917Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242851No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452282- 341291
- 10879
- 130855
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12801- 6774
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124736- 11710