850 maadoituspisteet

Osaisiko joku sanoa, missä maadoituspiste 3/ 51 sijaitsee?
6937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Puhut sellaista tekstiä että sinulla on jokin sähkökaaviopiiros jossa tuollaisia numeroita esiintyy.Minä ainakaan tietämättä onko konehuoneesta se piiros vai mittaritaulusta en voi neuvoa teitä.

Äänestä
  • Terve! Aivan, katsoin Volvo 850 korjausoppaasta sähköpiirrosta ja siinä on äänimerkin maadoituspiste merkitty numerolla 31/ 50. Minusta tuo piste tulee ratille (äänitorven katkaisin 3/ 37) maadoituspisteen 31/ 65 kautta.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Terve! Aivan, katsoin Volvo 850 korjausoppaasta sähköpiirrosta ja siinä on äänimerkin maadoituspiste merkitty numerolla 31/ 50. Minusta tuo piste tulee ratille (äänitorven katkaisin 3/ 37) maadoituspisteen 31/ 65 kautta.

    Tässä linkki kestää vähän aikaa avautua ,katso sivu 42.Siina on kaikki mitä tarvitset siitä maadotuksesta tietää.
    Hyvä linkki siinä voi zoomata ja kaikkea kivaa tehdä.
    http://miettmi.wippiespace.com/tiedosto/850_96.pdf

    Äänestä

  • volvo_puranen kirjoitti:

    Tässä linkki kestää vähän aikaa avautua ,katso sivu 42.Siina on kaikki mitä tarvitset siitä maadotuksesta tietää.
    Hyvä linkki siinä voi zoomata ja kaikkea kivaa tehdä.
    http://miettmi.wippiespace.com/tiedosto/850_96.pdf

    tätä teosta kaipasin. Osaa katsoa autostakin oikeasta paikasta, missä pisteet pitäisi olla.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    tätä teosta kaipasin. Osaa katsoa autostakin oikeasta paikasta, missä pisteet pitäisi olla.

    Pätevä tiedosto kun suurentaa näkee paremmin kuin näistä korjausoppaan piiroksista ja laajemmassa muodossa.

    Äänestä

  • volvo_puranen kirjoitti:

    Pätevä tiedosto kun suurentaa näkee paremmin kuin näistä korjausoppaan piiroksista ja laajemmassa muodossa.

    850:n äänimerkki löytyi: Otti vähän aikaa, mutta kun ei ollut kiirettä... Olen nyt pari kertaa seurannut, kun asentajat ovat ottaneet turvatyynyn irti päästäkseen vilkaisemaan äänimerkin katkaisijaa ratissa. Molemmissa tapauksissa jäi miinus ottamatta akusta irti ja vastaus: "näin ennenkin" Siis pelkästään ratin takaa kaksi ruuvia auki ja turvatyyny käteen. Turvatyynyn johtoa ei tarvitse ottaa irti, niin ei ala valo palamaan. Tässä vaiheessa voi jo todeta onko hiili piipissä kunnossa (pitäisi kuulema olla vielä 90-luvun autoissa, omani -95). Samoin pystyy tarkistamaan piipin maadoitusrenkaan maajohdon kunnon, minulla oli tämän maajohdon liitin hapettunut eli maata ei löytynyt, vaikka kuinka paineli ratista piippiä. Liittimen liikuttelu siis auttoi. Olin tätä ennen jo tarkistanut äänitorvien pelaamisen ja sähkön kulun torville. Nämä maaviat on hauskoja:) Silti varmasti kannattaa tuo miinusjohto irroittaa akusta ohjeiden mukaisesti!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Osaisiko joku sanoa, missä maadoituspiste 3/ 51 sijaitsee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu