Turkuun vai Tampereelle?

Moro!

Asustelen Tallinnassa ja pitäisi muuttaa työn perässä joko Tampereelle tai Turkuun.

Kumpi on parempi? Olen alunperin Helsingistä. Turpiin tulee ja pesää ei saa, kun puhun stadia viron aksentilla. Kertokaa, onko Tampereella hyviä puolia verrattuna Turkuun. Nääs ja nysse ainakin osaan kielen puolesta. Pipa? Ja Kiira Korpikin siellä on!

Turku vs. Tampere siis

Kumpi on se kakkoskaupunki?
13838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tuli tuosta aksentti-jutusta mieleen, että Turussa on suhtautuminen maahanmuuttajiin kärjistynyt selvästi paikallisuutisissa jatkuvasti ilmaantuvien rikostapausten vuoksi. Ongelma on Turussa melkoinen. Saattaisi koskettaa siis sinuakin... Käypä lueskelemassa vaikkapa Turku-forumia, siellä on maahanmuutto-ongelmat jatkuvasti esillä ja kasvavaa vihamielisyyttä havaittavissa.

Äänestä

Jokainen voi suorittaa oman valintansa itse, mutta Tamperelaiset on aika kateellista porukkaa ja "turkua" on hieman vaikeampi ymmärtää puhuttuna, jos ummikko sattuu kohdalle.

Äänestä

Jänkhä Jhoonas töräyttää Moro!

Äänestä

Ehdottomasti Turkuun.Turussa saa piparia paremmin kuin nääsvilles ja hyvät yhteydet ympäri eurooppaan.Palvelu on myös Turussa nopeampaa verrattun Hämeen hitaisiin.
Nyt vasta tampereel alkoi rakennus buumi kun hämäläiset palas jatkosodasta vasta xD

Äänestä
  • vasta riisuvat suksia jalastaan. Tulivat talvisodasta just! ;-D

    Äänestä

Turku ja muu Varsinais-Suomi tulisi leikata pois Suomen kartalta ja liittää Ahvenanmaan kanssa Ruotsiin!

Jos turkulaiset ei lopeta leukailua tamperelaisille niin tamperelaiset eivät vedä kahteen viikkoon WC-klosettejaan. Silloin eivät turkulaiset saisi juomavettä lainkaan!

Tiesitkö että Nokian kuuluisa vesikriisi (likavesi aiheutti muutaman kuoleman ja paljon vatsatauteja) johtui siitä, että nokialaisille meni vahingossa sitä vettä, joka oli tarkoitettu meneväksi Kokemäenjokeen ja edelleen turkulaisten juomavedeksi!

Jos ostat Tom Tomin tai jonkun muun Navigaattorin autoosi Tampereelta niin siinä on semmoinen ominaisuus että se huutaa " Tee heti U-käännös" jos olet 10 km päässä Turusta.

Mutta mutta
Ennen kuin muuta Tampereelle niin ota huomioon sekin että tämä on Hämettä. Täällä ei mitään tapahtdu ihan heti.
Ja kun minä aikanaan muutin tänne niin luulin että TV-ohjelmat "Tankki täyteen", "Reinikainen" sekä "Kummelit" olivat huumoria. Nyt kun olen asunut täällä 15 vuotta niin voin kertoa sinulle, että ne ovat ihan totta!
Mutta tervetuloa silti tänne porojen sekaan Liina kulta!

Äänestä

Ettekai ressukat ihan tosissanne vastaa tollasiin, ei noin tyhmiä oikeasti ole olemassa.

Aprillipäivä on vasta tulossa, no lue turun palstaa sielä on sama höpinä, hyvä URPOT!

kumpi on parempi vai kampi

Äänestä
  • Provo tai ei, ihan validi kysymys, johon joku on varmasti joskus kaivannut vastausta.

    Äänestä

  • --------- kirjoitti:

    Provo tai ei, ihan validi kysymys, johon joku on varmasti joskus kaivannut vastausta.

    ja asiantuntevin porukka vastaa, just joo..........

    Täällä on ammattilaisia joka lähtöön ja faktat hanskassa, amatsupohjalla jyllää kiusantekijöitä ja tirskujia.

    Äänestä

  • se tervävin kirjoitti:

    ja asiantuntevin porukka vastaa, just joo..........

    Täällä on ammattilaisia joka lähtöön ja faktat hanskassa, amatsupohjalla jyllää kiusantekijöitä ja tirskujia.

    Fiksumpi osaa jättää heidän kommentit omaan arvoonsa.

    Äänestä

Muutettuasi Tampereelle, pääset pitkälle olemalla lähes mykkä ja pällistelemällä ympärillesi (ambulanssit, paloautot, ulkomaalainen, uusi ravintola, eksoottinen ruoka) uuden asian kohdattuasi. Verestä valmistettua mustaa makkaraa ei saa ihmetellä vaan ota se jokapäiväisenä tamperelaisena 'leipänä'. Opi myös katsomaan todella pahasti, jos joku naurahtaa julkisissa tiloissa kuten bussissa tai kirjastossa.

Jos satut olemaan kotoisin kaupungista kuten Helsingistä, Turusta tai Oulusta, niin älä missään tapauksessa edes hiprakassa avaudu kenellekään tamperelaiselle asiasta. Tässä suhteessa manselaisella on norsuakin parempi muisti.

Äänestä
  • -Näkee tuosta tekstistä, että kirjoittaja on Turkulainen?
    -Olen ikäni (54 v) asunut täällä mancessa, eikä koskaan ole tarvinnut hävetä bussissa nauramista.(kännyynsä isoon ääneen puhujat on asia erikseen, heitä voi hieman mulkaistakkin,) Jutustelun alkuun pääsee Tamperelaisen kanssa, olit sitten kotoisin mistä tahansa, niin, siis, jos raskii avata suunsa, eikä murjota jossain nurkassa ihmetellen, miksei kukaan puhu mulle? Täällä ei harrasteta paikkakunta rasismia, kuten tuossa virheellisesti annat lukijoiden ymmärtää....
    -Tervetuloa vaan poikkeemaa, tai asumaan, olit sitten mistä tahansa;-))))

    Äänestä

jatkuvasti näitä omia juttujasi päivät pitkät

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tallinlane kirjoitti:

Moro!

Asustelen Tallinnassa ja pitäisi muuttaa työn perässä joko Tampereelle tai Turkuun.

Kumpi on parempi? Olen alunperin Helsingistä. Turpiin tulee ja pesää ei saa, kun puhun stadia viron aksentilla. Kertokaa, onko Tampereella hyviä puolia verrattuna Turkuun. Nääs ja nysse ainakin osaan kielen puolesta. Pipa? Ja Kiira Korpikin siellä on!

Turku vs. Tampere siis

Kumpi on se kakkoskaupunki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu