Keskustelulla mediassa, nettifoorumeilla ja kansalaiskeskustelulla sekä kansalaisaktivismilla missä tahansa on ilmeisesti vaikutusta. KRP:n tiedotukset tulevat nyt hieman jälkijunassa, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Viimeisimmän tiedotteen päivityksen maaliskuulta, joka myös linkkinä, on oltava aivan uusi.
En voi välttyä ajatukselta, etteikö Seinäjoki-ryhmällä, Helsingin Sanomilla ja Kalevalla, EOK:lla samoin kuin täällä Suomi24:lla tiedotusta kritisoineilla olisi ollut jotakin vaikutusta uuden tiedotteen syntyyn. No, niin tai näin, hyvä että tietoa on annettu. Hyvä, että viranomainen kuuntelee ja reagoi.
Ettei kenellekään jää epäselväksi, niin mielestäni viimeisimmän tiedotteen anti on merkittävä ja viesti tulee selväksi.
Saatan palata keskusteluun vielä muutaman asian tiimoilta, mutta tiedotus parantaa tilannetta selvästi. Siitä kiitos KRP:lle.
http://www.poliisi.fi/poliisi/krp/home.nsf/pages/3C9C912CB0C6B3D0C22574280036EA45?opendocument
Mielipide KRP:stä
5
548
Vastaukset
- 6-0
"EOK:n taholta on selvitetty myös poliisin kantaa tilanteeseen... Lähtökohtaisesti poliisi pyrkii hankkimaan tässä asiassa rahaa sijoittaneille kullekin oman sijoitetun panoksensa takaisin. Valtiolle tulevaa rikoshyötyä varten rahoja ei ole otettu turvaamistoimien alaiseksi poliisin mukaan, vaan sijoituspanostaan menettäneitä asianomistajia varten..."
Tämä ei kuulu KRP:n virallisiin lausuntoihin, mutta lisää mielestäni luottamusta siihen, että viranomaisella olisi halua ja mahdollisuuksia oikeudenmukaiseen kompromissiratkaisuun kautta linjan. Laki rahankeräysrikoksesta on melko yksiselitteinen eli kaikki rahat (hyöty) kerättäisiin valtiolle.
EOK:lle kiitos tiedotuksesta.
http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=198&Itemid=50 - SepeKK
Hyvä että alkaa valjeta asioiden laatu sinullekin, toivottavasti teet jatkossa oikeita ratkaisuja.
- 6-0
Minun tekemäni ratkaisut eivät liity millään tavalla uuteen tiedotteeseen eikä kyse ole mistään asioiden valkenemisesta.
Olen penännyt - samoin kuin muutama muu kirjoittaja samasta aiheesta - jatkuvasti viranomaiselta yksiselitteisiä tiedotteita, jotka palvelevat kansalaista ja heidän oikeudentajuaan kannasta riippumatta.
Mielestäni uusin lausunto ja sen sanamuodot jättävät avoimeksi niin vähän asioita kuin esitutkinnan tässä vaiheessa suinkin on mahdollista. Tiedote täyttänee kaikki ne odotukset, joita viranomaistiedotukselle voi näin isossa ja keskeneräisessä asiassa asettaa.
Tällä tietämyksellä nimimerkki kuusnollalla ei ole annettavaa tähän aiheeseen. KRP on kertonut kaiken olleellisen. Kuusnolla vaikenee lopullisesti, kiitos ja hyvästi. - vihdoin hiljennetyksi
6-0 kirjoitti:
Minun tekemäni ratkaisut eivät liity millään tavalla uuteen tiedotteeseen eikä kyse ole mistään asioiden valkenemisesta.
Olen penännyt - samoin kuin muutama muu kirjoittaja samasta aiheesta - jatkuvasti viranomaiselta yksiselitteisiä tiedotteita, jotka palvelevat kansalaista ja heidän oikeudentajuaan kannasta riippumatta.
Mielestäni uusin lausunto ja sen sanamuodot jättävät avoimeksi niin vähän asioita kuin esitutkinnan tässä vaiheessa suinkin on mahdollista. Tiedote täyttänee kaikki ne odotukset, joita viranomaistiedotukselle voi näin isossa ja keskeneräisessä asiassa asettaa.
Tällä tietämyksellä nimimerkki kuusnollalla ei ole annettavaa tähän aiheeseen. KRP on kertonut kaiken olleellisen. Kuusnolla vaikenee lopullisesti, kiitos ja hyvästi.niin eikö tule tilalle jotain "lainsäädäntötoimittajia" sotkemaan muutenkin kärsivien ihmisten päitä.Hävytöntä sosiaalipornoa.
Kun Teillä ei ole mitään verkostomarkkinointiin liittyvää asiaa, voisitteko mainostaa omaa toimintaanne omilla sivuillanne.
- että nämä jäsenet
Tosiaan jäsenet eivät ole ymmärtäneet aiemmin selvää suomea. Kuulin, että KRP:n tarkentava tiedote annettiin sen jälkeen kun nämä salaliittoteoreetikot tarrautuivat kaikenlaisiin oljenkorsiin ja lukivat rivien välistä miten milloinkin. Voi kuvitelle, miten puhelimet soivat KRP:n tutkijoilla. Eihän siinä ehdi tehdä varsinaista työtä. Ei varmasti tullut KRP:llä mieleen, että erilaisia salaliiton kutojia ilmaantuu pilvin pimein hämmentämään soppaa tai että toteutetaan joku WinCapita Tour 2009.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h553513- 393218
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062771Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv432520Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541963Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151609- 321493
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061307- 1801241
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p201208