Miksi PeruS puheenjohtaja Timo Soini ei kertonut, että PS:n lopuista kolmesta eurovaaliehdokkaasta päättää apulaisvaltakunnansyyttäjä Kalske tai Helsingin käräjäoikeus?
T.Soini odottaa selkärangattomana, että Kalske nostaisi syytteen, jotta voisi Halla-ahon ehdokkuuden torjua syytteen varjolla. Olisi edes rohkea ja sanoisi suoraan, ettei Halla-aholla tai Kotkan Freddyllä ole mielipiteistään johtuen asiaa PS:n listoille.
Kun Soinikin taatusti tietää, että syytteitä nostetaan ja tuomioita lätkitään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan- rikosnimikkeellä länsimaiselle oikeusvaltiolle varsin arvelluttavin perustein, pitäisi olla selkärankaa ottaa listoille myös monikulttuurikriittisiä henkilöitä. Varsinkin kun odotettavissa oleva tuomio on sakkorangaistus.
Soini on eittämättä vaikean paikan edessä. Kansa on herännyt huomaamaan, että maahanmuuttopoliittiset ratkaisut ovat tälle maalle yksi aivan keskeinen kysymys. Toisaalta antamalla reitin rasisteiksi leimatuille ihmisille, Soini sulkee omat ovensa ministerinpaikalta ja herrapöydistä. Jos taas "rasistit" siivotaan pois, mitä jää jäljelle? Ja kannatus laskee. Lisäksi Halla-ahon suosio uhkaa Soinin yksinvaltaisuutta. Osoittaisi sitten johtajuutta ja tekisi ratkaisuja joiden takana itse seisoo.
Tähän saakka julkaistujen ehdokkaiden äänestäminen tarkoittaa käytännössä samalla listalla olevien Kristillisdemokraattien pussiin äänestämistä. Haluaako Soini ottaa "pataan" vaaleissa?
Jos Soini ei Halla-ahoa ja Kotkan Freddyä listoille huoli, on Soini ansainnut lahjaksi nätin hamekankaan!
T.Soini odottaa selkärangattomana, että Kalske nostaisi syytteen, jotta voisi Halla-ahon ehdokkuuden torjua syytteen varjolla. Olisi edes rohkea ja sanoisi suoraan, ettei Halla-aholla tai Kotkan Freddyllä ole mielipiteistään johtuen asiaa PS:n listoille.
Kun Soinikin taatusti tietää, että syytteitä nostetaan ja tuomioita lätkitään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan- rikosnimikkeellä länsimaiselle oikeusvaltiolle varsin arvelluttavin perustein, pitäisi olla selkärankaa ottaa listoille myös monikulttuurikriittisiä henkilöitä. Varsinkin kun odotettavissa oleva tuomio on sakkorangaistus.
Soini on eittämättä vaikean paikan edessä. Kansa on herännyt huomaamaan, että maahanmuuttopoliittiset ratkaisut ovat tälle maalle yksi aivan keskeinen kysymys. Toisaalta antamalla reitin rasisteiksi leimatuille ihmisille, Soini sulkee omat ovensa ministerinpaikalta ja herrapöydistä. Jos taas "rasistit" siivotaan pois, mitä jää jäljelle? Ja kannatus laskee. Lisäksi Halla-ahon suosio uhkaa Soinin yksinvaltaisuutta. Osoittaisi sitten johtajuutta ja tekisi ratkaisuja joiden takana itse seisoo.
Tähän saakka julkaistujen ehdokkaiden äänestäminen tarkoittaa käytännössä samalla listalla olevien Kristillisdemokraattien pussiin äänestämistä. Haluaako Soini ottaa "pataan" vaaleissa?
Jos Soini ei Halla-ahoa ja Kotkan Freddyä listoille huoli, on Soini ansainnut lahjaksi nätin hamekankaan!
Vastaukset 28
Vanhimmat
odottaa ja toivoo ettei Halla-aholle tule mitään vakavampaa rangaistusta voidakseen ottaa hänet ehdokkaaksi. Rikollisen ottaminen sen sijaan antaisi mahtavan lyömäaseen vastustajien käsiin, ja voisi säikäyttää kansaa pahoin seurauksin.
On taktisesti viisas tarkaisu jäädä odottamaan oikeuden päätöstä.
Ei riitä selitykseksi "vaalitaktiikka" kuten kirjoittaja väitää.
Kiihotuksesta kansanryhmää vastaan syytettynä oleva vastaaja ei kykene puolustautumaan, koska häntä käytännössä syytetään:
a) kiellettyjen sanojen käyttämisestä ja/tai
b) vääristä mielipiteistä
Tuomio on ollut aina varma kun syyte on nostettu ja syytekin on nostettu lähes poikkeuksetta.
Eli Halla-ahon tuomio on käytänössä varma.
Seurauksena on yleisin linjan mukaan sakkotuomio. Joten sekään ei riitä selitykseksi. Jos tuomiosta valitetaan, tuomio ei ole edes lainvoimainenkaan, mutta ei lainvoimaisuuden puuttuminen estänyt vetämästä mattoa Olavi Mäenpään alta 1999.
Soinin olisi helppo nähdä - halutessaan, että "kiihtotustuomiot" ovat länsimaisen oikeusvaltion ja perustuslain kannalta kyseenalaisia. Siitä voisi tehdä jopa aseen vaalitaisteluun.
Se, että esimerkiksi Matti Vanhanen, Erkki Tuomioja ja muutamat muut raskaansarjan politikot ovat vedonneet suoraan Soiniin "rasismin nousun" estämiseksi osoittaa, että PS:n puheenjohtaja todellakin on moku-kriittisyyden nousun heikon lenkki. Hämmästyttävällä tavalla kymmen vuoden takaiset tapahtumat Mäenpään ehdokkuuden osalta näyttävät toistuvan.
että ainoa tapa jolla kiihottamisesta kansanryhmää vastaan syytetty Jussi Halla-aho osaa puolustautua, on kiihottamalla kansanryhmää vastaan? Selkeetä, eihän tuollaista ihmisistä vaan saa tuomita kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. OIKEUSMURHA, MISSÄ ON SANANVAPAUS, MISSÄ ON IHMISOIKEUDET?
Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on selkeästi veteen piirretty viiva. Se on sitä tarkoituksella. Vasta viimeaikoina on alkanut julkisuudessa esiintyä lausuntoja, joissa myönnetään, että rasismin syyllistävä leima on langennut liian helposti maahanmuuttopolitiikkaa arvostelevien ihmisten päälle.
Esimerkiksi Halla-aho käyttää kyllä provosoivaa tekstiä, rikosta sen sijaan niistä on vaikea saada lakia noudattamalla. Onhan Mika Illman todennutkin, että kritisoida saa, kun ei ÄÄNEEN LAUSU.
Halla-aho ei koskaan ole sanonut, että esimerkiksi mustaihoiset olisivat vähempiarvoisia. Se on oppikirjan määritelmän mukaan rasismia. Edes rasismia ei Suomen rikoslaissa kuitenkaan sanana mainita.
Soini käytti Mäenpään sakkotuomiota vain tekosyynä. Todellinen syy oli muiden puolueiden painostus, lisättynä Soinin omalla pelolla jäädä mahdollisestt tulevaisuudessa suosiossa Mäenpään varjoon. Halla-Ahon tapauksessa on prikulleen samasta kysymys.
Sakkotuomio oli tekosyy Mäenpään pullautuksessa 1999. Syyteharkintaa ja tuomiota Soini käyttää jälleen tekosyynä Halla-ahon suhteen.
Yhdistävänä tekijänä on myös se, että molemmat olivat/ovat ennen vaaleja myös potentiaalisia läpimenijöitä.
Kuten sanoin, hämmästyttävästi yhteisiä nimittäjiä 2009 sekä 1999.
suomalaiseksi mep ehdokkaaksi. Joku roti pitää olla kun asetetaan puolueen taholta ehdokkaita edustamaan suomea, oli sitten puolue mikä hyvänsä.
Halla-aho eikä Wonterghen edusta sitä luottamusta jota suomen kansa edellyttää etujensa ajajalta, euroopan yhteisössä.
eikös se luottamus mitata vaaleissa eikä punakaartin huutoäänestyksessä?
olla soinista muuta näkemystä, kuin katkeran olavin antama. Soini ei huoli olavia persuihin, vaikka Olavi kontillaan anelee ja sekös olavia sapettaa. Hillevi raunistulasta
"Olisi edes rohkea ja sanoisi suoraan, ettei Halla-aholla tai Kotkan Freddyllä ole mielipiteistään johtuen asiaa PS:n listoille."
Mistään mielipiteistä ei ole kysymys. Sampo Terho on monta kertaa "natsahtavampi" kaveri kuin Jussi tai Freddy.
Luultavimmat syyt Halla-ahon ehdokkuuden panttamiselle oovat a) syyteharkinta
-oltiin asiasta mitä mieltä tahansa, muut puolueet saavat "melkein rikollisesta" ehdokkaasta kovan lyöntiaseen.
b) mediapeli
-halutaan minimoida tuleva lehdistön paskavyöry tai odotetaan vaaliliittokumppani KD:n ehdokkaita.
http://vasarahammer.blogspot.com/2009/03/perussuomalaista-pokeria.html
Kuka on sinun ehdokkaasi eurovaaleissa?
Edellisissä europarlamenttivaaleissa 2004 valinta oli helppo: Olavi Mäenpää
Jos Freddy van Wonterghem ja Jussi Halla-aho olisivat ehdokkaana, niin valitsisin jommankumman. Luultavasti kumpikaan ei kuitenkaan ehdolle pääse, joten täytyy miettiä.
Eri asia on haluaako/tarviiko kumpikaan tukeani.
Ääni varmaan kelpaa.
IPU:n Antti Pesonen voisi olla hyvä, eikä huono olisi Ville Itäläkään (kok). Ainakin sisäministerinä Itälä oli hyvä.
Mutta mutta...miettiä täytyy...
Pirkko Mattilaa.Ihan tavallista ihmistä,eikä
minkään hel....tin rotuopin kiihkoilijaa...
kaikkien näiden Hitler-kiihkoilijoiden keskellä...
se hitler on jatkuvasti. Onhan tuossa stalin ja nyt Putin joka pudottelee toimittajia tasatahtiin. Ja tänä päivänä.
on isänmaan pettämistä, jos äänestää Itälää!!!
useissa vaaleissa, kun persuilla ollut vaaliliitto mm. KTP:n kanssa.Pohjanmaalla PS oli liitossa vihreitten kanssa ja Soini Savossa kokoomuksen kanssa.
eikä ole liittoa RKP:n kanssa ollut!
Kommarikin voi olla isänmaallinen, mutta RKP:läinen ei KOSKAAN!!!!
muita AIDOSTI MAMUKRIITTISIÄ ehdokkaita. Soinille tai Vistbackalle en anna ääntäni vaikka mikä olisi.
äänestät, jollei Halla-Ahoa tai Freddyä Soini hyväksy ehdokaslistalle.
Hitler - joku roti se olla pittää. Ei soinikaan onnistu kaikkia silmään kusemaan.
SKS:n politiikka on solvata Soinia, ei muuta. kuka idiootti äänestää SKS:n väkeä? Kai Aalto, oh!
Laakso nuolee Olavin persereikää näillä kirjoituksillaan. Luontevaa SKS:n tyypiltä.
peruSS:n mielestä? Ainakin ovat peruSS:ää paljon vasemmalla.
Tuokin väite Mäenpään nuoleskelemisesta on täyttä puppua. Niitä on tietty heittää nimettömänä, kun ei miehestä muuhun ole.
Eu-vaalien suhteen olemme Olavin kanssa hiukan eri linjoilla. Itse tukisin Halla-ahoa tai Wontgerhemia jos he ehdolla olisivat. Mäenpää on ilmoittanut olevansa V.Itälän (kok) takana.
Sehän meillä Sinivalkoisissa hyvää onkin, että voimme olla reilusti eri mieltä asioista. Seinät on leveällä ja katto korkealla kuten pitääkin.
Sellaista hännystelyä kuin Soini omiltaan odottaa ei meillä esiinny.
asiat ovat kunnossa, tosin en minä ymmärrä miksi sinä niin kovasti Soinin kimppuun käyt, mutta ymmärrän Mäenpään syyn hyvinkin.
Soinin ilmeinen linjattomuus se on joka tässä huolettaa. Monikultturistaminen tarvitsee vastavoiman ja kiireesti. Kansa on selkeästi heräämässä ja Soini vain seisoo sen purkautumiskanavan tiellä. Soinin oma toiminta sen osoittaa, kuten aiemmin kerroin.
Tämä Laakso näyttää olevan oikea todellinen tupauuno, joka ei itse saa mitään aikaan. Pääasia näyttää olevan Soinin haukkuminen.Joskus tuntuu siltä, että Laaksolle taitaisi olla parasta laittaa hame ylleen niin ulkopuolisetkin huomaisivat paremmin tyypin olotilan.