tuli kutsuntapaperit! Mitä jos haluan vaikka lykkäystä kun opinnot kesken?? Mitä teen?
Täytyykö silti mennä terveystarkastukseen?
ja mikä on lyhin mahdollinen juttu siellä armeijassa? En viittis tuhlata aikaa siellä!
Vai onko sillä niin väliä miten ylös siellä pääsee?
ja olen aika hiljanen ja rauhallinen, niin joudunko minäkin aina huutamaan, kuten leffoissa "ASENTO!" jne?? ei taida äänikään riittää..
Mitä jos??
2
1327
Vastaukset
- ...
Joo kyllä joudut käymään lääkärintarkastuksessa. Jos tarvitset yli 3v lykkäystä siitä täytyy laatia erillinen hakemus. 2v lykkäys voidaan myöntää siellä kutsunnoissa (onhan niissä lapuissa varmaan ohjeet tästä). Lyhyin juttu on 180vrk. Helpoin juttu on mahdollisesti C-kuski (vaatii C-kortin siviilistä) tai "spade".
Jos olet noheva tai käy huono tuuri sinut laitetaan AUKkiin ja palvelusaika on 362vrk. Osa C-kuskeista (ainakin KarPr pasi kuskit) ja kaikki E-kuskit joutuu palvelemaan myös koko vuoden.
Ellet joudu johtaja koulutukseen et joudu pahemmin huutelemaan ainakaan joukon edessä. Harjoituksissa rivisotilaat huutelee sitten tilannetietoja johtajille jne.
Kannattaa hakeutua rivimiehen hommiin niin jää hyvät muistot.- aloittaja.........
mitä tarkoittaa "spade"?
Ja montako kuukautta tuo "rivimiehen homma" kestää? onko rankkaa?
Tuo c-kuskin homma saattaisikin kiinnostaa kyllä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038182- 1105733
- 2875158
- 535146
- 773803
- 583021
- 662737
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222538Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452471