tuli kutsuntapaperit! Mitä jos haluan vaikka lykkäystä kun opinnot kesken?? Mitä teen?
Täytyykö silti mennä terveystarkastukseen?
ja mikä on lyhin mahdollinen juttu siellä armeijassa? En viittis tuhlata aikaa siellä!
Vai onko sillä niin väliä miten ylös siellä pääsee?
ja olen aika hiljanen ja rauhallinen, niin joudunko minäkin aina huutamaan, kuten leffoissa "ASENTO!" jne?? ei taida äänikään riittää..
Mitä jos??
2
1374
Vastaukset 2
- ...
Joo kyllä joudut käymään lääkärintarkastuksessa. Jos tarvitset yli 3v lykkäystä siitä täytyy laatia erillinen hakemus. 2v lykkäys voidaan myöntää siellä kutsunnoissa (onhan niissä lapuissa varmaan ohjeet tästä). Lyhyin juttu on 180vrk. Helpoin juttu on mahdollisesti C-kuski (vaatii C-kortin siviilistä) tai "spade".
Jos olet noheva tai käy huono tuuri sinut laitetaan AUKkiin ja palvelusaika on 362vrk. Osa C-kuskeista (ainakin KarPr pasi kuskit) ja kaikki E-kuskit joutuu palvelemaan myös koko vuoden.
Ellet joudu johtaja koulutukseen et joudu pahemmin huutelemaan ainakaan joukon edessä. Harjoituksissa rivisotilaat huutelee sitten tilannetietoja johtajille jne.
Kannattaa hakeutua rivimiehen hommiin niin jää hyvät muistot.- aloittaja.........
mitä tarkoittaa "spade"?
Ja montako kuukautta tuo "rivimiehen homma" kestää? onko rankkaa?
Tuo c-kuskin homma saattaisikin kiinnostaa kyllä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3681631- 1141246
- 1291191
- 1401030
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh25924- 111842
- 46563
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.138531Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i112527- 18500