Yksi askel taaksepäin, kolme eteenpäin
Hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen sopimuksen mukaan hallitus ei ryhdy valmistelemaan eläkeiän alarajan korottamista niiden yhdeksän kuukauden aikana, jona työryhmät valmistelevat vaihtoehtoisia malleja eläkeiän alarajan korottamiselle.
Hallituksen aloite eläkeikärajan nostamiselle oli tarpeellinen, koska muuten linjauksia eläköitymisiän nostamiseksi ei olisi saatu aikaan ainakaan tällä vaalikaudella. Nyt myös palkansaajajärjestöt ovat sitoutuneet tekemään ne jo tämän vuoden aikana.
Hallitus käänsi keskiviikkona näin perääntymisensä vanhuuseläkeiän alarajan nostamisessa hyökkäykseksi, johon opposition oli vaikea vastata.
Samalla hallitus ylitti oman tavoitteensa eläkeikien nostamisessa; kahta vuotta tavoiteltiin, kolme ollaan saamassa.
Politiikkariihen päätös eläkeiän nostamisesta 65 vuoteen olisi pidentänyt keskimääräistä eläköitymisikää vain 1–1,5 vuodella. Työmarkkinajärjestöt ovat nyt sitoutuneet nostamaan todellista eläkkeelle jäämisikää kolmella vuodella vuoteen 2025 mennessä.
Suomalaiset jäävät nykyään eläkkeelle noin 59,4 vuoden iässä, kun joustavan vanhuuseläkkeen alaikäraja on 63 vuotta.
Eläketurvakeskuksen toimitusjohtajan Jukka Rantalan johtaman eläketyöryhmän olisi löydettävä keinot siihen, että vuonna 2025 suomalaiset jäisivät vanhuuseläkkeelle keskimäärin 64,5-vuotiaina.
Yksi askel taaksepäin
kolme eteenpäin
0
52
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33666SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933589Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283320Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713291Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202166Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251758- 311496
- 321451
- 861345
- 151303