Savonranta, veroäyri, palvelut 4 vuotta

Final countdown...

Savonrannan veroäyri nousikin sitten reippaasti kun liityttiin Savonlinnaan :D

Neljä vuotta säilyy palvelut.
Lähtölaskenta alkoi.
Miettikää sitä.

Mitä saatiin? Yksi poliitikonketale kaupungin johtoon. Muutama kunnan johtohenkilö turvasi oman työpaikkansa. Uimahallintapainen joka tullee jokseenkin älyttömään sijaintipaikkaan - ei esimerkiksi koulukeskuksen yhteyteen

Nyt on sitten huoli saavatko paikalliset seurat ja järjestöt (onko niitä enää?) käyttää kaupungin omistamia tiloja ilmaiseksi kuin ennenkin. Voi voi voi. Eihän se käy, syrjäseutujen tilojen ylläpito on kalliimpaa ja sen kuuluu maksaa enemmän kuin keskustassa sijaitsevien. Olisitte miettineet ajoissa kun hyppäsitte vuotavaan veneeseen ;)

13

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei taputella suosiota

      Entäpä jos vuonna 2015 Enonkoski ja Kerimäki ovatkin itsenäisiä, tai yhdessä mutta ilman
      ikivelkaista Savonlinnaa?

      Samoihin aikoihin on loppusuoralla entisen Savonrannan "palaveluitten" alasajo... Kerimäen kanssa ne olisivat säilyneet lähempänä, niitä muutamia mummoja ja ukkoja varten jotka siellä asuvat.

      Eipä ollut ihme jos väestötappio yltyi viimeisenä vuonna 2008. Kaikki eivät halunneet uppoavaan laivaan :-)

      • Kai Kaihomieli

        Miksi näet kaikki asiat mahdollisina uhkina? Yhtä hyvin ne voivat olla myös mahdollisuuksia, asiat voivat kääntyä positiivisiksi.

        Kun me ennakkoon suhtaudumme elämään kunnon savonrantalaiseen tapaan odottaen vain pahinta, elämä tuo mukanaan varmasti huonoja aikoja.

        Jos et opi näkemään tulevaisuuttasi hyvässä valossa, elämäsi tulee olemaan aika surkeaa! Sekä sinun että ympäristösi.


    • Esimakua tulevasta
      • mitä tuolla saa...

        Keskustalaispoliitikot voisivat kertoa mitä savonrantalainen mökin mummeli saa tuon "ekomaksun" vastineeksi? Eihän sitä Savonrannalla kerätä, eihän :D ..???


      • kaapo kalamies
        mitä tuolla saa... kirjoitti:

        Keskustalaispoliitikot voisivat kertoa mitä savonrantalainen mökin mummeli saa tuon "ekomaksun" vastineeksi? Eihän sitä Savonrannalla kerätä, eihän :D ..???

        mikä on eko maksu?


    • Savonrantalainen

      Muutaman vuoden päästä Enonkoski ja Kerimäki ovat kassa tyhjänä ja kerjäävät päästä seuraan.

      • juukkapooo

        Ei tommosilla "ekomaksuilla" savonlinnan kassaa paikata


      • puakki vua

        mistäpäs sie sen tiijjät? eno ja keri vois päätyä keskennään kihloihin ja kolmanneks pyöräks punkaharjun?

        savonrantalaiset on maalaisia, savonlinna ei

        mitenkäs sellanen yhteiselo sujuu..


      • eipäs innostuta
        puakki vua kirjoitti:

        mistäpäs sie sen tiijjät? eno ja keri vois päätyä keskennään kihloihin ja kolmanneks pyöräks punkaharjun?

        savonrantalaiset on maalaisia, savonlinna ei

        mitenkäs sellanen yhteiselo sujuu..

        Ensinnäkin Savonranta voi onnitella itseään, että liittyi nyt ja kuntaliitoksesta tuli jopa rahaa. Toista se on kerimäellä ja punkaharjulla. Ne todennäköisesti pakkoliitetään 2010-luvulla ja kukaan ei maksa mitään. Paikalliset poliitikot yrittävät kerätä vaan irtopisteitä itsenäisyyden varjolla, mutta muutaman vuoden päästä on kyyti kylmää. Itä-Savon kuntina voisi olla Mikkeli, Pieksämäki, Savonlinna ja sitten se rajupusu voisi perustaa omansa. Alle 10 kuntaa kuitenkin ja katotaan vaan 2020 niitä on just sen verran


      • ja mitä rahalla saivat??
        eipäs innostuta kirjoitti:

        Ensinnäkin Savonranta voi onnitella itseään, että liittyi nyt ja kuntaliitoksesta tuli jopa rahaa. Toista se on kerimäellä ja punkaharjulla. Ne todennäköisesti pakkoliitetään 2010-luvulla ja kukaan ei maksa mitään. Paikalliset poliitikot yrittävät kerätä vaan irtopisteitä itsenäisyyden varjolla, mutta muutaman vuoden päästä on kyyti kylmää. Itä-Savon kuntina voisi olla Mikkeli, Pieksämäki, Savonlinna ja sitten se rajupusu voisi perustaa omansa. Alle 10 kuntaa kuitenkin ja katotaan vaan 2020 niitä on just sen verran

        voi olla että pakkoliitetään 2015 mutta se on sitten... jokainen lisävuosi jonka enonkoski ja kerimäki pysyvät erossa savonlinnasta on yksittäisten kansalaisten saamien palveluiden säilymisen kannalta tärkeää

        mökin mummelit kokevat huononevat palvelut perseessään, kohta on vanhainkodit ja terveyskeskuksetkin savonlinnassa

        saivat kuntaliitoksesta jopa rahaa? hah hah hah. mitä sillä sitten tekevät? ei niillä palvelut parane!! älä edes naurata!! kuten tuossa yllä kirjotettiin niin savonrannalle tulee liitosrahoilla

        - hienompi satama joka hyödyttää veneilijöitä ja muutamaa yrittäjää (kahvila, huoltoasema)
        - uimahalli jossa lähinnä paikallispoliitikot liottanevat omaa persettään

        ei muuta. se on siinä!


    • Ien(i.p. ei rekisteröity)

      Luulisi ainakin paremmin saavan Taminossa naisia, kun esittäytyy: X Savonlinnasta, eli Nyslotista, eli Nysiksestä. Kuin puolihuutoa: MIE OON SAVONRANNALTA!

    • kokkelis...

      mitäs liityitte!

    • Niin kysyy vaan

      Mitä kuuluu :D ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3637
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1142
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      145
      1072
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe