Varsinainen ajokortti on "normaali" manuaalikortti, pariin vuoteen ei kuitenkaan ole tullut ajettua kilometriäkään manuaalilla (automaatilla sen sijaan 60 000km), pystyykö 2-vaiheen käymään OMALLA (bensankulutus ym selviää ajotietokoneelta) AUTOMAATTI-vaihteisella autolla? Vai vaatiiko joku säännös jos alkuperäinen kortti on "manuaalikortti" niin myös toinen vaihe pitää käydä manuaalivaihteisella autolla?
Vastaukset 10
Automaatti käy. Sovi vaan autokoululla, että menet omalla autolla arvioivalle ajolle. Kaikki autokoulun opet ei lähde ilman apujarrua liikkeelle, mutta kyllä löytyy niitäkin, jotka lähtee.
- mutta silloin
tulee "pysyvään" ajokorttiin erityisehto automaattvaihteista, kohtaan B, koska sehän varsinainen kortin "hankkiminen" tapahtuu vasta kun on myös kakkosvaihe suoritettu, ja sillä ei ole väliä millä eka kortti on suoriettu.
Eli periaatteessa voisi tehdä näin että ajaisi autokoulun automaatilla, ja sitten kakkosvaiheen manuaalilla, ja täten poisttaisi tuon merkinnän joka rajoittaa ajo-oikeuden automaattivaihteisiin...
Mutta tosiaan, tuo vaikuttaa vain ja ainoastaan B-luokkaan, ei esim mahdolliseen pikku e:hen, tai c-korttiinEli kakkosen voi käydä automaatilla ja siitä ei seuraa korttiin muutosta. Ykkösen jos käy, niin tulee automaattiehto.
- tämän asian...
TEERISS kirjoitti:
Eli kakkosen voi käydä automaatilla ja siitä ei seuraa korttiin muutosta. Ykkösen jos käy, niin tulee automaattiehto.
Eli eka inssiajo määrää sen minkä ajo-oikeuden saa ennen "pysyvää" korttia, ja kakkosvaihe sen minkä ajo-oikeuden saa sitten "pysyväksi" eikä nämä ole mitnekään sidoksissa toisiinsa
- Desert storm
tämän asian... kirjoitti:
Eli eka inssiajo määrää sen minkä ajo-oikeuden saa ennen "pysyvää" korttia, ja kakkosvaihe sen minkä ajo-oikeuden saa sitten "pysyväksi" eikä nämä ole mitnekään sidoksissa toisiinsa
Oletko liikenneopettaja?
tämän asian... kirjoitti:
Eli eka inssiajo määrää sen minkä ajo-oikeuden saa ennen "pysyvää" korttia, ja kakkosvaihe sen minkä ajo-oikeuden saa sitten "pysyväksi" eikä nämä ole mitnekään sidoksissa toisiinsa
Jos ykkösvaiheen ajaa manuaalilla, niin myös "pysyvä" kortti eli se pitkäaikainen tulee ilman ehtoja. Eli sillä saa ajaa sekä manuaalivaihteisia, että automaatteja. Kakkosvaiheella ei ole mitään tekemistä korttimerkintöjen kanssa. Inssiajossa ne määräytyy.
Selitinkö myös epäselvästi.? Ne ei todellakaan ole mitenkään sidoksissa toisiinsa.Desert storm kirjoitti:
Oletko liikenneopettaja?
Timo on liikenneopettaja. Mitä muuta haluat hänestä tietää?
- Desert storm
tämän hetken top jotain.
Automaattivaihteisten osuus kasvanut.
Lyhykäisten korttien holtiton uusiminen lopetettu ja sitä kautta uusintakokeiden määrä räjähtänyt.
Kysymyksiä niistä luonnollisesti tulee.
Ja jos luet aloittajan viestin niin asiaa tuo puhuu eikä mitään huuhaata.
Timosta en välitä tietää enempää.
- pjojala
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Z5.htm
Itseasennettava reilun 200 dollarin kiekko alentaa bensankulutusta, koska tehostaa ilman palamista yksinkertaisen metallilejeeringin avulla. Ei vaikuta huijaukselta, on päässyt esille suht suuriin lehtiin autonvalmistajien alustavien kehujen kera..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a5791184- 71821
Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.266652- 53624
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o161612Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä171611Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.84562Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta119552Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht202519Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20486