Pirkanmaan terveiset. Tilhet vierailivat myöhään syksyllä suurina parvina ja nyt muutaman päivän aikana ovat tulleet takaisin Pirkanmaalle. Tilhet vaeltavat ruuan mukana, joskus jopa Välimeren maihin, siksi nimitin niitä puolimuuttajiksi. Tästä se kai alkaa, varsinainen kevätmuutto?
Puolimuuttajat saapuneet?
Homo sapiens
2262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä tilhet täällä (Etelä-Suomi) on ollut koko talven. Varmaan niistä osa siirtyy etelään, mutta kyllä niitä talvisin löytää pitkin rannikkoa. En oikein lähtisi tästä kevätmuuttoa tekemään.
Täällä Pirkanmaalla ne usein esiintyvät muuttolintujen tavoin. Loppusyksystä ja alkutalvesta kiertävät parvina ja nyt taas sama uudestaan. Sydäntalvella en ole niitä nähnyt.
Kirjojen mukaan ne toimivatkin juuri niin, hyvänä pihlajanmarjavuonna jäävät tänne Suomeen ja yleensäkkin muuttavat paikkakuntaa marjojen perässä. Kesän ne syövät hyönteisiä ja marjat täältä on kyllä talven aikana vietykkin.Tänne jääneet rastaat ym. ovat puhdistaneen puut ja pensaat. Eli muuttaja se tilhi on, ainakin puoliksi.