Pirkanmaan terveiset. Tilhet vierailivat myöhään syksyllä suurina parvina ja nyt muutaman päivän aikana ovat tulleet takaisin Pirkanmaalle. Tilhet vaeltavat ruuan mukana, joskus jopa Välimeren maihin, siksi nimitin niitä puolimuuttajiksi. Tästä se kai alkaa, varsinainen kevätmuutto?
Puolimuuttajat saapuneet?
2
256
Vastaukset
- Erä-Einari
Kyllä tilhet täällä (Etelä-Suomi) on ollut koko talven. Varmaan niistä osa siirtyy etelään, mutta kyllä niitä talvisin löytää pitkin rannikkoa. En oikein lähtisi tästä kevätmuuttoa tekemään.
- Homo sapiens
Täällä Pirkanmaalla ne usein esiintyvät muuttolintujen tavoin. Loppusyksystä ja alkutalvesta kiertävät parvina ja nyt taas sama uudestaan. Sydäntalvella en ole niitä nähnyt.
Kirjojen mukaan ne toimivatkin juuri niin, hyvänä pihlajanmarjavuonna jäävät tänne Suomeen ja yleensäkkin muuttavat paikkakuntaa marjojen perässä. Kesän ne syövät hyönteisiä ja marjat täältä on kyllä talven aikana vietykkin.Tänne jääneet rastaat ym. ovat puhdistaneen puut ja pensaat. Eli muuttaja se tilhi on, ainakin puoliksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475425Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612246Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181830Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451761- 171555
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301467Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5135881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171107Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771078Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se213963