Raimo Vistbacka nielaisee

syötin koukkuineen päivineen.

"Hehän ovat opiskelleet veronmaksajien varoilla"

Lääketieteen opiskelijoiden pakottaminen terveyskeskuksiin puhuttaa. Pitäisikö ensimmäiset työpaikat rajata vain terveyskeskuksiin? Eduskuntapuolueiden ryhmäpuheenjohtajien ajatustenvaihto sai värikkäitä piirteitä "kuuman perunan" ympärillä Verkkouutisten kyselyssä.

Perussuomalaisten kokenut ryhmäpuheenjohtaja Raimo Vistbacka nielaisee syötin koukkuineen päivineen.
- Kyllä. Hehän ovat opiskelleet veronmaksajien varoilla, Vistbacka perustelee.

- Olisi parempi, että heidän olisi oltava työsuhteessa suoraan kuntiin, Vistbacka vaatii.
– Vaihtoehtona on, että välikädet ottavat vielä omansa, kun ns. lääkäriyritykset tekevät ostopalvelusopimuksia kuntien kanssa, hän demonstroi.

Myös vihreiden Anni Sinnemäki kannattaa "lekureiden" pakottamista yhteiskunnalliseen ruotuun.
- Olen sen hallituksen linjauksen takana, jonka mukaan opintoihin kuuluvat harjoittelut tehdään julkisten terveyskeskusten palveluksessa, hän paaluttaa.

Kristillisdemokraattien Bjarne Kallis on myös samoilla linjoilla.
- Pitäisi (rajata vain terveyskeskuksiin), hän pamauttaa ja perusteetkin ovat varsin selväsanaiset:
-Terveyskeskuksen lääkäripulan takia, mutta myös sen takia että terveyskeskustyö tarjoaa nuorelle lääkärille hyvin monipuolista työtä, Kallis visioi.

Sen sijaan hieman yllättävästi vasemmistoliiton Annika Lapintie ei ole lääketieteen opiskelijoiden "terveyskeskuspakon" kannalla.
- Pakollinen terveyskeskuspalvelu ei ole oikeudenmukainen ratkaisu lääkäripulaan, hän päättelee.

- Terveyskeskusten lääkäripula johtuu yksityisten terveyspalveluiden tietoisesta suosimisesta. Sen seurauksena kunnat maksavat nykyisin useimmiten yksityisten tuottamista palveluista enemmän kuin mitä palveluiden tuottaminen maksaisi omana työnä, Lapintie harmittelee.

- Terveyskeskusten houkuttelevuus työpaikkana kasvaa, kun valtio ja kunnat alkavat tietoisesti satsata omaan palvelutuotantoon, hän jatkaa.

Myöskään RKP:n Ulla-Maj Wideroos ei lämpene pakkopullalle.
– En ole sitä mieltä. Mutta olisi ehkä keksittävä porkkanoita, jotta saataisiin heidät kiinnostumaan enemmän terveyskeskustöistä, Wideroos hoksauttaa ja tarjoaisi täkyiksi asuntoetua, joustavia työaikoja, hyvää ohjausta sekä muita vastaavia houkuttimia.

Keskustan Timo Kalli ei myöskään ole varauksettomasti "terveyskeskuspakon" kannalla.
– Koulutuksessa painopistettä perusterveydenhuoltoon pitäisi lisätä, hän vaatii.

- Lääkäreiden harjoitteluaikaa terveyskeskuksissa lisätään. Tämän lisäksi tulee kiinnittää huomiota kunnolliseen työnohjaukseen nuorelle lääkärille, jotta vastuu ei kasva alkuvaiheessa hallitsemattomaksi, Kalli vaatii.
- Ei ole kuitenkaan todennäköistä, että ensimmäiset työpaikat rajattaisiin vain terveyskeskuksiin, hän jatkaa.

SDP: Määräaikainen sitouttaminen

SDP:n Tarja Filatovin mielestä "on huolehdittava siitä, että palvelujen saatavuus ja valtakunnalliset laatukriteerit toteutuvat kunnissa".
- Kunnallisten terveyspalvelujen houkuttelevuutta työntekijöille on lisättävä takaamalla henkilöstöresurssit ja inhimilliset työolosuhteet, Filatov hahmottelee.

- Tätä voidaan edistää esimerkiksi lääkärihoitajatyöpareilla, omalääkärijärjestelmää kehittämällä ja työaikojen joustolla, hän visioi ja pahoittelee vuokralääkärijärjestelmästä aiheutuvia terveydenhuollon kustannusnousuja.

SDP:n kannaksi hän muotoilee valmiiden lääkäreiden sitouttamista lisäkoulutuksessa kuntaan tai kuntayhtymään ainakin 9 kuukaudeksi.

Kokoomuksen Pekka Ravi palaa kysymyksen alkujuurille ja muistuttaa, että (valmiit) lääkärit jo pakotetaankin terveyskeskuksiin.
- Nyt hallituksen politiikkariihessä sovittu uudistus, jossa ns. eurolääkärit tulevat jatkossa tekemään perusterveydenhuollon lisäkoulutuksen terveyskeskusosuuden työsuhteessa kuntaan tai kuntayhtymään, on jo sinänsä hyvä toimi, Ravi kiittelee.

- Tuo terveyskeskusjakso on yhdeksän kuukautta. Näin nuoret lääkärit tulevat osaltaan helpottamaan kuntien lääkäripulaa, kun koulutusta ei ole enää mahdollista suorittaa esimerkiksi vuokralääkäriyritysten kautta, hän päättelee.

– Nuorten ja kokeneempienkin lääkäreiden koulutuksen kehittämisellä sekä työnjaon uudistamisella pystytään vaikuttamaan terveyskeskustyön houkuttelevuuteen, Ravi sanoo.

Näin ryhmäpuheenjohtajilta kysyttiin:

- Tulisiko nuorten lääkäriopiskelijoiden ensimmäiset työpaikat rajata vain terveyskeskuksiin? Perustele.

0

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        169
        12833
      2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        154
        5458
      3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        45
        4780
      4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        149
        3689
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        39
        2788
      6. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        120
        1955
      7. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        111
        1706
      8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

        ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
        Maailman menoa
        366
        1638
      9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

        Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
        Maailman menoa
        108
        1538
      10. Jos oikeasti haluat vielä

        Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
        Ikävä
        136
        1471
      Aihe