Hyvä kirjoitus. Onneksi joku sentään uskalta kritisoidakin bändiä.
Jani Mikkonen:
"Irkkubändi U2 on soittanut kimpassa jo yli 30 vuotta ja muuttanut levyillään popmusiikkia, ehkä myös maailmaa ylipäänsä. Bändi on erityisesti laulajansa Bonon ansiosta jo siinä tilanteessa, että - rahvaanomaista sanontaa käyttääkseni - yhtye voisi vaikka piereskellä levylle, ja silti uusi albumi myisi miljoonia kappaleita. Siksi myös 12. levy No Line On The Horizon oli yksi vuoden odotetuimmista."
"Suuret odotukset ovat kääntyneet viiden tähden levyarvioiksi arvovaltaisissa musiikkilehdissä. Sitä on verrattu bändin 90-luvun alun klassikkolevyyn Achtung Babyyn. Joidenkin kriitikoiden mielestä levy on mahdollisesti bändin paras."
"Toivottavasti yhtye ehtii Bonon maailmanparannukselta julkaista studioalbumeitakin hieman useammin kuin viiden vuoden välein. Älkää nyt silti väittäkö, että kaikki mitä kvartetti levylle äänittää on puhdasta neroutta."
http://pop.yle.fi/jani-mikkonen/2009-03-11/u2-voisi-vaikka-piereskella-levylle
"U2 vois vaikka piereskellä
8
523
Vastaukset
- vois sen tehdäkin
Mikäli Bono olisi Frank Zappa hän luultavasti jutun luettuaan julkaisisikin seuraavaksi levyllisen piereskelyä
- näin se vaan on
ei toi levy ole mulle mestariteos, eikä levyttäminen ole u2lle halppoa, siksi tuntuukin että väkisten ei tule mitään nerokasta. sitä tulee tai sitten ei tule.
odotankin seuraavalta loppuvuodesta ilmestyvältä levyltä enmmän kuin tältä viva la vidan sivussa tehdyltä ENolta.
tosin sen suraavan levyn biisit on tän levyn ylijäämä biisejä..HAHAHAHHA
- ollenkaan
"U2 vois vaikka piereskellä.."
Sehän voisi jopa nostaa levyjen tasoa ja kuunneltavuutta- pano u kekkosen laulaja
pano se u kekkosen laulaja on nykään ihan halosen tarjan näkönen ja mä vihaan halosen tarjaa.
vien kohta kaikki u kekkosen levyt divariin paitsi poppia en vie koska divari ei ota sitä. (ei kuulemma mene kaupaksi)
"Magnificent": U2 Live at the Somerville Theatre March 11, 2009 feat. Adam Clayton & Edge slides
http://www.youtube.com/watch?v=4xQUT_Mpz6A
ällöttävä slide ja kaiku edgen kitarassa varmaan varastanut ton kaiun jostain kitarakaupasta ja joku roudari pisti sen kitaran.
ei oo samaa luokkaa kun u2n edelliset hitti biisit:
i will follow
new years day ja
11 o clock tick tock - siitä
pano u kekkosen laulaja kirjoitti:
pano se u kekkosen laulaja on nykään ihan halosen tarjan näkönen ja mä vihaan halosen tarjaa.
vien kohta kaikki u kekkosen levyt divariin paitsi poppia en vie koska divari ei ota sitä. (ei kuulemma mene kaupaksi)
"Magnificent": U2 Live at the Somerville Theatre March 11, 2009 feat. Adam Clayton & Edge slides
http://www.youtube.com/watch?v=4xQUT_Mpz6A
ällöttävä slide ja kaiku edgen kitarassa varmaan varastanut ton kaiun jostain kitarakaupasta ja joku roudari pisti sen kitaran.
ei oo samaa luokkaa kun u2n edelliset hitti biisit:
i will follow
new years day ja
11 o clock tick tock...
- !!!!
Kun sitä bonon typerää uikutusta ei tarvitsis kuunnella niin vaikka sit pierua jos eivät parempaan pysty.
- ottakoon oppia
Kun Jettro Tullin laulajaa haukutiin aikoinaan jossain levyarvostelussa jo liian vanhaksi rokaamaan, he pistivät seuraaavan levyn nimeksi "Too old for rock'n'roll, but too young to die"
U2 voisi seuraavaksi pistää piereskelyksi ja levyn nimeksi "Too rich for playing, but still fathing"- kaikki rock lapsellista
Kaikki rock, hevistä poppiin ja discoon on ihan paskaa musaa jos vertaa klassiseen tai vaikka jazziin.
No tylsähän tää uus u2 on ja monet petty, mutta osa tykkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk547742Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207364Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1716911Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536742Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.425751Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765710Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015466Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243175- 50876
- 59855