Tässä cipralexin tekstiä: "Potilaiden (ja heidän hoitajiensa) tulee kiinnittää huomiota mahdolliseen masennuksen pahenemiseen, itsemurhakäyttäytymisen tai –ajatusten lisääntymiseen tai outoon käytökseen. Jos tällaista esiintyy, tulee välittömästi hakeutua lääkärin hoitoon."
Syytä olisi varmaan viime aikaisten tapahtumien lisäksi jatkaa tekstiä: Jos mieleen tulee halu tappaa muita ihmisiä kuin itsensä niin tulee hakeutua välittömästi lääkärin hoitoon.
Syytä olisi varmaan viime aikaisten tapahtumien lisäksi jatkaa tekstiä: Jos mieleen tulee halu tappaa muita ihmisiä kuin itsensä niin tulee hakeutua välittömästi lääkärin hoitoon.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kysynpä vaan
mutta noissa ei pakkauksissa ei mainita mitään siitä, että mitä tulee tehdä, jos ajatukset harhailee samalla lailla kuin vaikka Jokelan tapauksessa. Lääkepakkauksessa puhutaan vain itsemurhista ei muusta. Tosin jokainen "järkevä" varmaan älyää siinä vaiheessa, että kaikki ei ole kunnossa ja älyää hakea apua. Toisaalta kun näitä palstoja lukee niin aika harva lääkettä nauttiva taitaa edes lukea noita pakkausselosteita vaikka syytä olisi.
Olen myös samaa mieltä, että näihin viimeaikaisiin tapahtumiin, koulusurmiin ja perhesurmiin, liittyy masennuslääkkeiden käyttö. Nämä lääkkeet sekoittavat joidenkin ihmisten aivokemioita, että teot, jotka ilman näitä lääkkeitä jäisivät vain ajatusten tasolle, toteutetaankin oikeasti. Tätä asiaa vain ei haluta myöntää. Masennuslääkkeet ovat niin hyvä bisnes lääketehtaille.
Nämä ihmiset ovat ensin yrittäneet hakea apua hätäänsä, mutta tuloksena on vain masennuslääkeresepti käteen ja ehkä lääkärin vähättelevä asenne. Kun ihminen huomaa, että oikeasti mitään apua ei ole olemassakaan, lisää se entisestään riskiä toimia tuhoisalla tavalla.
Lääkärit määräävät näitä SSRI- ja SNRI-lääkkeitä aivan liian heppoisin perustein. Nämä kamalat teot eivät ainakaan vähene ennenkuin kiinnitetään huomiota asiaan ja myönnetään masennuslääkkeiden tuhoisat sivuvaikutukset.
asiat vaikuttaa kuin lääkkeet kun lähdetään ihmisiä tappamaan. Masennuslääkkeet nyt on lähinnä lumelääkkeitä.
lumelääkkeitä siinä mielessä, että eivät ne masennukseen auta, mutta kyllä niiden haittavaikutukset ovat todellisia. Moni joutuu kokeilemaan useita eri masennuslääkkeitä, eikä sopivaa löydy haittavaikutusten vuoksi. Jos jollekin ns. "sopiva" löytyy, se onkin mahdollisesti sellainen, jolla on vähiten haittavaikutuksia eikä suinkaan sellainen, joka auttaisi masennukseen.
Jos on kuvitelma, että masennuslääkkeet naps parantavat tilanteen tai ovat sellaisia ilopillereitä, että huomenna kuuluu linnunlaulu, niin mikään lääke ei auta. Lääke mahdollistaa asian käsittelyn ja ehkä sen hoitamisen eli rahavaikeudet, avioerot, työttömyyden, kiusaamisen. Ihmiseltä vaaditaan myös halua hoitaa asiansa, lääkitys auttaa siihen. Ei ole keksitty lääkettä siihen, että ihminen on sössinyt asiansa.