neuvoja kipeesti

kaipaava.

Elikkä. Olen juuri jäänyt yksinhuoltajaksi ja olen aika poikki. Pahinta on se, että ei tiedä onko lapsella ja mitä!
Olen jo pari vuotta ihmetellyt pojan(nyt 5-v) vilkasta käytöstä, mutta kaikki vaan hokevat, että ei siinä ole mitään jne. No neuvolassa sitten huomattiin jotain käden ja silmän yhteistyössä. Ei kai poika oikeen osaanut piirtää ikäisellään tavalla. Sitten terapeutille ja sieltä arvio, että ei todennäköisesti mitään, koska pojalla oli vain se alue heikko ja testeihinkin hän kuulemma keskittyi liian hyvin, että olis adhd.
Poika on suloinen ja killtti muuten, mutta kauppakäynnit hän ryntäilee ja ottaa aina juoksuaskeleita. Ihan kuin ei uskoisi mitään. Menee joka kerta kaikkein vaikeimmista lumikinoksista ja monesti saa suuttua ennenkun uskoo mitä sanotaan. Toisaalta ei tee mitään älyttömän tuhmaa, eikä ole agressiivinen. Mua huolettaa, että mikä voisi olla onko muilla vastaavia kokemuksia?
Nyt meillä on vielä aika toukokulla sinne toimintaterapiaan, mutta mikähän vois olla?

4

677

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap-kaipaava..

      Unohdin mainita, että nyt on ilmestynyt ihmeellistä valittamista, että suihku närästää, siis sellanen hierova suihku, joka on mummolassa, niin ei voi sietää sitä ja kuuma ruoka saa hänet ärtymään ja joitain täntapaisia tuntemusjuttuja on tullut jotka askarruttavat. Mulle yleensä uhittelee ja kiukuttelee, mutta hoidossa aina positiivista palautetta kuinka kiltti.
      Ja nää uhittelujutut on hänen kohdallaan olleet syklittäisiä jo niin pienestä, kun muistan, mutta toisia lapsia kohtaan aina vähän liiankin kiltti.

    • rauhassa

      sitä toimintaterapiaa äläkä tee kärpäsestä härkästä. Yritä keskittyä itsesi jaksamiseen eron jälkeen niin jaksat pojankin kanssa. Voimia!

    • kuulostaa tosi tutulta

      Mun pojalla nyt 10v. huomattiin noin 5 vuotiaana samanlaisia ongelmia. Adhd oli epäily mutta sitten toimintaterapiassa tuli esiin että se oli aisti-integraatio joka ei ollut vielä kypsynyt sekä tarkkaavaisuushäiriö. Jos aisteissa on häiriötä lapsi saattaa vaikka käden kosketusta määrätyissä tilanteissa välttää ja kuin liukua kosketuksesta pois. Myös kuuman ja kylmän aistiminen saattaa tuottaa ongelmaa. Kannattaa käyttää toimintaterapiassa koska siellä ongelmat kartoitetaan ja niihin saa tosi hyvin apua.

    • ajallaan

      vaan ehdottomasti, nauti lapsestasi sellaisena kuin hän on ja rakenna teidän välistä suhdetta. Kokemuksesta voin sanoa, että toimintaterapia on todella hyvä keino ja sieltä saat arvokkaita neuvoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1289
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1212
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      78
      656
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      608
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      21
      576
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      485
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    Aihe