nii voisinko ratsastaa connemaralla 149cm korkee ja painan 68kiloo ja oon 159 pitkä ???
voinko ratsastaa connemaralla ?
19
2903
Vastaukset
- Hepolainen
Etköhän voi ratsastaa, meijän pony 143cm ja painoraja 60 kiloa.. Et ehkä voi mitään kauheita hikitreenejä vetää joka päivä, mutta eiköhän poni ihan normiratsastusta kestä.
- Paksu estehullu
Kyl se poni kestää! Oon suurinpiirtein samoissa mitoissa ja oon hypänny 140 korkeella ponilla.
- nimimerkki__
Kyllä voit itse olen kanssa aika lailla samanlainen 165 pitkä ja painan 57 ja voin ratsastaa pienellä whelssillä maastossa ja ihan hyvin jakso mäetkin
- ponit4ever
Mäkin meen 146cm arabilla ja painan 70kg.
- hepöhöpö
ponit4ever kirjoitti:
Mäkin meen 146cm arabilla ja painan 70kg.
Connemarat kestäviä, joten ton kokoiselle rajaksi 75-80kg.
- Olettyhmä
hepöhöpö kirjoitti:
Connemarat kestäviä, joten ton kokoiselle rajaksi 75-80kg.
Et ole tosissasi?!?!?!?
80??? Are you crazy?!?!??!?!?!
Tyhmä'
- awaXia
ratsastan saman kokoisilla ja olen 163 cm pitkä ja painan 83 kg
- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mä en ymmär miks kaikki kysyy tota samaa kysymystä!!!! oonko liian painava yms.....
- Joku heppatyttö
No, meidän talleilla on poneja, jotka on noin 130-145cm korkeita ja painoraja on 65kg, joten men mielestä oot kyllä liian painava. Voisit ratsastaa hevosella. Sori, mut mun äiti painaa vähä yli 62kg ja sen pitäis ratsastaa hevosella ja niin se tekeeki. Valitse hevonen, jos et haluu rasittaa sen connermaran selkää.
Ja sulle avaXia, siirry säki jo hevosiin! - ....
Oon samaa mieltä "joku heppatyttön" kanssa oot jo liian painava connemaralle....
- vues
ei ole liiiian painava!
- mä28
vittu kukaan ei oo painava connemaralle paitsi sä heppatyttö huora jaja ite vaihoit hevosii koska painat varmaa jtn 90kiloo vitun tuulipillu!!!
- kyllä
Jos painat 68kg niin kyllä voit tuolla ponilla mennä. Connemarat kestäviä ja tuonkin säkäkorkeus 149cm, joten tuon kokoisella voisi mennä 80 kiloinenkin. Kaikki kuitenkin riippuu ponin rakenteesta, kunnosta ja ratsastuksen rankkuudesta.
Tietysti myös ratsastajasta :) - Itelläni 105cm shetu
Mäkin pääsen vielä Shettiksellä vaik painan jotain 38 kiloo :) Ja kyllähän Conniksella joka on 130-150 cm voi ratsastaa (tilastojen mukaan) viel melkein 100 kilonenkin kun ne on vahvoja poneja :) mutta liian pienellä Hevoseksi luokitetulla hepalla älä ala ratsastaan kun hevoset ei oo niin sitkeitä kuin point ;)
- huoh..
Se riippuu ihan siitä ponin iästä, koosta ja fyysisestä koosta. Jos ponilla on huono kunto, en kyllä suosittele menemään.
- kkgrtjjhvcf12345
Mä meen Connemaralla,136cm,ja oon 148cm pitkä ja painan 36kg
- Poni tyttö
moi olenko liian painava jos painan 56 kiloo
- joku12342
et oo
- Jenni109
Moi et sä oo koska mää kin paina 56kiloo ja oon 161,9cm pitkä(=
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.58894Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679