eli kysymys ilmeneekin jo otsikossa nimimerkissä
eli saako esim asunolainaa sellainen henkilö joka on takaajana toiselle henkilölle asuntolainaan?
eli saako esim asunolainaa sellainen henkilö joka on takaajana toiselle henkilölle asuntolainaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä se mahdollista on, eli se, että on jo takaajana toisen hlön lainassa ei tee luoton hakijaa mitenkään "kelvottomaksi".
niin olet jo periaatteessa käyttänyt oman lainasi takausmahdollisuuden. Normaalisti ei yhden henkilön takaus riitä kahden asunnontolainan takaamiseen.Eli omaasi jää takaamatta ja pahimmillaan saamatta kunnes toisen laina maksettu tai vähintään takauskelpoinen.
ja siitä miten srta lainaa olet takaamassa. Jos kyseessä asuntolaina jossa pankilla on myös vakuus jota voi realisoida ei takaus varmaan estä sun omaa lainaasi (mikäli lainaa on maksett niin paljon että vakuus riittää ). Jos taas olet takanut kulutusluoton toiselle velalliselle tämä laina lasketaan varmaan sinun velkarasituksena kaiken varalta, ja voi olla että katsotaan ettei makskykysi riitä asuntolainaan.
Riippuu+aivan+lainasta,+tuloista+ja+omavastuuosuudesta.+Asuntohan+takaa+aina+muutenkin+70%+lainasta,+vaikka+olisi+takaajana+toisessa+lainassa.+Tätähän+asuntosijoittajatkin+käyttävät,+jokaisesta+sijoitusasunnosta+tulee+sama+70%+takausta,+vaikka+asuntoja+olisi+10+kappaletta.+Ja+jos+itsellä+on+tuo+30%+käsirahana,+pankki+antaa+mielellään+loput+lainana.+
Omat+vanhempani+ovat+olleet+takaamassa+useitakin+asuntolainoja,+eikä+se+mitään+ole+estänyt,+vaikka+he+ovat+keskituloisia,+eikä+omaisuuttakaan+ole+valtavasti.+Takaus+ei+ole+aivan+sama+asia+kuin+oma+laina,+eikä+pankkikaan+ajattele+sitä+sellaisena.
voiko olla lainan takaajana jos asuu toisessa maassa.
saako aviopuoliso mennä takamaan lainaa ilman toisen suostumusta
Ei saa. Myös ajokortin suorittamiseen vaaditaan aviomiehen lupa.
Totta kai saa, miksi ihmeessä ei saisi?? Aviopuolisoiden omaisuus ja velat ovat täysin heidän omia asioitaan; ei avioliitto tee niistä yhteisiä millään tavalla. Eli kumpikin huolehtii omista rahoistaan ja omista veloistaan.
Naimisissa oleva saa siis vapaasti ryhtyä henkilötakaajaksi kolmannen osapuolen lainaan. Jos laina sitten lankeaakin takaajan maksettavaksi, hän yksin on siitä vastuussa eikä aviopuolisolla ole mitään osaa lainaan eikä sen maksamiseen.