Ko. perämoottori vaihtuu uuteen nelariin keväällä. Moottori on hyvässä kunnossa ja huollettu. Ollut vain järvikäytössä.
Missä mahtaa liikkua realistinen hintapyyntö?
Olen yrittänyt netistä pongata hintoja, mutta tuon ikäisiä koneita tuntuu olevan vähän myynnissä. Venelehtien käytettyjen koneiden hintataulukot arvottavat hinnaksi 2450 euroa, mutta onko niillä "oikeiden" hintojen kanssa mitään tekemistä?
MERCURY 50 ELPT -93
15
1776
Vastaukset
- tarkka hinta
1849,90€
- OM C
Hieman alle 2000 euroa lienee aika lähellä oikeaa hintaa. Viime kesänä etsin vastaavaa hyväkuntoista konetta, kylläkään löytämättä. Hinnat olivat 1500-2200 koneen kunnosta riippuen.
- suzukin
ostaja sai uuden nelarin hintaan 3900 eur,ni sen mukaan merkyryn hinta vois olla jotain 1300-1600 eur,Tais suitsan hinta olla heitto vaan,ovh nimittäin 6190eur.Joku kirjotteli tällä palstalla tollasen kaupan?
- ostanut
Arvelisin 1300-1400 max
Kaverini osti uuden 50 hv Suzukin (08 mallia) hinta 4100 eur - hinta
ostanut kirjoitti:
Arvelisin 1300-1400 max
Kaverini osti uuden 50 hv Suzukin (08 mallia) hinta 4100 eurei voi missään olla 4100 euroa? Kovalla tinkimisellä sain (myös 08 malli) hintaan 4800 euroa ja pidin sitä jo hyvänä kauppana.
- kaveri osti
ostanut kirjoitti:
Arvelisin 1300-1400 max
Kaverini osti uuden 50 hv Suzukin (08 mallia) hinta 4100 eurSuzukin noin edullisesti?
- ovat
ostanut kirjoitti:
Arvelisin 1300-1400 max
Kaverini osti uuden 50 hv Suzukin (08 mallia) hinta 4100 eurhyviä kauppamiehiä, kun saavat aina halvalla...
- kova kaveri
ostanut kirjoitti:
Arvelisin 1300-1400 max
Kaverini osti uuden 50 hv Suzukin (08 mallia) hinta 4100 euritse en usko tuohon pätkääkään, tuo on uuden 25 heppaisen hintoja.
- Suzukin
hinta kirjoitti:
ei voi missään olla 4100 euroa? Kovalla tinkimisellä sain (myös 08 malli) hintaan 4800 euroa ja pidin sitä jo hyvänä kauppana.
tuohon hintaan? Olen etsinyt vastaavaa perämoottoria, mutta parhaimmat tarjoukset ovat olleet 5200 - 5600 euron pintaan. Lisäksi pitäisi maksaa asennuksesta jotain 300-500 euroa. Onko asennuksessa jotakin hankalaa vai voisinko tehdä sen itse? Olen sentää käynyt autonasentajan kurssin aikuiskoulutuskeskuksessa, joten ei ole peukalo keskellä kämmentä.
- tarjous!!
kova kaveri kirjoitti:
itse en usko tuohon pätkääkään, tuo on uuden 25 heppaisen hintoja.
"itse en usko tuohon pätkääkään, tuo on uuden 25 heppaisen hintoja."
----------------------------------
Lue uudesta 4/2009 kipparista "50-hevosvoimaisten käyttötestin yhteenveto"-jutun lopussa oleva "Näkökulma: hintaviidakko valloillaan."
Tässä sinulle ilmaiset vinkit perämoottorin hankintaan.
1. Kilpailuta haluamallasi moottorimerkillä koko suomen jälleenmyyjäliikkeet, 1000eur hintaerolla hakee moottorin vähän kauempaakin.
2. Hanki moottori myöhään syksyllä.
3. Osta "ylivuotinen vanhaa varastoa" moottori.
Ostin viime syksynä 50hv suzukin, kyseessä oli
liike johon minulla on pitkä asiakas-suhde, myöhäinen syystarjous ja -08 kone.
Hintahaarukka tarjouspyyntöihin vastanneilla liikkeillä oli 4200-4800Eur. Tässä pitää ottaa myös huomioon viime loppukesän ja syksyn erikoinen maailmantaloudellinen tilanne joka heijastui hetkellisesti vahvasti veneteollisuuteen.
Valitettavasti juna taisi mennä jo näiden hintojen suhteen....
- OM C
On aivan älytöntä verrata uusien nelitahtikoneiden "keksittyjä ulosheittohintoja" vanhan 2-tahtikoneen myyntiarvoon. Kuka sitten tarvitsee vanhaa 2-tahtikonetta? Luultavasti suurin kohderyhmä on vanhemman sukupolven veneen omistava henkilö, joka tarvitsee koneen rikkoutuneen tilalle. Vanhempien veneiden perän kantavuus rajoittaa painavat nelitahtikoneet valinnan ulkopuolelle ja uudet 2-tahtikoneet tuntuvat painavan lähes nelarien tavoin.
Perämoottorin hinta pitäisi määräytyä ko. tapauksissa sen käyttöarvon mukaan.- ikivanha..
peräsnurra, tonni ehdoton maksimi, siis kaks tonnia älytöntä!
- OM C
ikivanha.. kirjoitti:
peräsnurra, tonni ehdoton maksimi, siis kaks tonnia älytöntä!
Jos sinula olisi tarvetta hyväkuntoiselle kevyelle 2-tahtimoottorille, niin suhtautumisesi olisi varmasti toinen.
- kiinnost
Ilmoittaisitko tarkempia yhteystietoja, niin otan yhteyttä. Olen jo pitkään etsinyt vastaavaa perämoottoria.
[email protected]- kahden vaiheilla
Itse ajattelin pyytää samanlaisesta 1450, tosin en ole vielä päättänyt myynkö sen vai 40 heppasen Johnsonin jossa 50 hv yläkerta, vene Faster 440 jossa ollut 20 heppanen Evikka, mutta poika täyttää 15 niin kone päivitetään tehokkaammaksi. Taitaa kannattaa jättää toi 20 heppanen varakoneeksi, kun on vm 84 ja itse asensin startin kun kone on vanha ja hyvä, eikä kukaan varmssti halua noin vanhasta koneesta maksaa juuri mitään. Toi Mörkö lienee painavampi kuin Johnson, molemmissa trimmit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481