Hirsiseinän eristys

ropaaja

Vierasmaja olis tarkoitus eristää. olen ajatellut että laittaisin sisäseiniin esim fimfoam tai vastaavaa uretaanilevyä ja päälle paneeli.
Elikkä voiko urtsilevyn laittaa suoraan kiinni hirteen vai mikä olisi oikea tapa eristää?
Kiitos vastauksista!

4

1257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...tapa

      olisi jonkinlainen puukuitueriste/ ekovilla (millä nimellä myytäneenkään) koolaus. Siihen päälle sitten pahvi ja paneli.

      Muovin (kuten finfoum/ villa höyrynsulku) sotkeminen siihen voi aiheuttaa seinän homehtumisen. En tosin pitäisi tätä vierasmajassa niin kovin suurena riskinä, mutta ihan rakennusfysiikkaa jos ajattelee niin ei pitäisi laittaa mitään muovia siihen hirsiseinän sisäpintaan.

      Jos kuitenkin päätät sen uretaanin laittaa siihen niin en nää mitään syytä, miksei sitä voisi vaan liimata siihen suoraan ja paneeli tarpeeksi pitkillä nauloilla siihen päälle (jos kyse vain ohuesta eristämisestä). Aina parempi tietysti se koolaus.

    • näinikkäänn

      Ja muista se liukukoolaus! (Hirsiseinään aina)

      • ikipäivänä

        ... mitään foameja! Herranjumpe sentään!
        Se rakennushan on paskana alle viiden vuoden!

        Liukukoolaus ja vain luonnonkuitua lisäeristykseen.
        Sisimpänä huokoinen puukuitulevy tai vastaava.


    • Säilyisi hirsipinta

      Vierasmajasi on tietysti jo pystytetty, vai? Jos se on vielä pystyttämättä, voisit tilkitä sen hirsien välit eli varat jollain siihen sopivalla materiaalilla. Eli siinä pannaan hirren selkään rivettä tms. ja toinen hirsi päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe