Ay-jäsenmaksu

turvasi eläkkeet

Ammattiyhdistysliike esti palkansaajien eläkerahojen ryöstöyrityksen ja palautti MTK:n poliittisen siiven kepun sekä "työväenpuolueeksi" ilmoittautuneen kokoomuksen ministereineen ruotuun ja pakotti heidät tällä kertaa irrottamaan otteensa palkansaajan kukkarolta.

Harvoin poliitikko joutuu noin näyttävästi ja pikaisesti pyörtämään puheensa. Olisi ollut ikävä menetys, jos arvovalta olisi vanhastaan vielä ollut tallella.

Kepu osoittautui ay-liikkeen parhaaksi sparraajaksi. Vanhasen hiihtoreissu osoitti, että ay-jäsenmaksu sittenkin kannattaa ja turvaa ansaittuja eläkkeitäkin.

Ay-liike tarvittiin vielä pelastamaan poliitikkojen naamasta se, mitä oli jäljellä, kun he ystävällisesti neuvoivat poliitikoille kestäviä tapoja työurien pidentämiseen.

Komea loppu Ihalaisen pitkälle uralle! Nolo loppu työreformistien taitamattomuudelle.

7

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieltä olen

      Eipä lisättävää.
      Järkeviä ihmisiäkin löytyy, hyvä !

    • Työpaikalla

      Olen katsonut säälistä noita kepulaisia ay-aktiiveja, heille ei kärsi eläkeasiasta puhua mitään kahvipöydässäkään, kun heille tulee kiire johonkin.

      Kepu yrittää saada jalansijaa näillä työpaikoilla, mutta samalla se yrittää vetää mattoa heidän altaan aina kun se vain on mahdollista.

      • Teräsnyrkki

        Aika mahdotonta on ahtaa samaan lauseeseen kepulainen ja työpaikka. Sen kepulaisen minäkin haluaisin nähdä, joka olisi joskus tehnyt oikeata työtä, jota ei veronmaksajien rahoilla tueta.


      • Työpaikalla
        Teräsnyrkki kirjoitti:

        Aika mahdotonta on ahtaa samaan lauseeseen kepulainen ja työpaikka. Sen kepulaisen minäkin haluaisin nähdä, joka olisi joskus tehnyt oikeata työtä, jota ei veronmaksajien rahoilla tueta.

        On heitä, minäkin tunnen muutaman jotka vuorotöissä ovat ja ainakin työsuojeluvaltuutettuna kepulainen on.
        Kyllä puolue heidän elämänsä on vaikeaksi tehnyt, en heidä kadehdi.


      • oivahärkönen
        Teräsnyrkki kirjoitti:

        Aika mahdotonta on ahtaa samaan lauseeseen kepulainen ja työpaikka. Sen kepulaisen minäkin haluaisin nähdä, joka olisi joskus tehnyt oikeata työtä, jota ei veronmaksajien rahoilla tueta.

        ... 24 % ja toimihenkilöitä 20, maanviljelijöitä 7, muita yrittäjiä 7, johtavassa asemassa 3, kotirouvia 2, opiskelijoita 10 ja eläkeläisiä 26 %. Se on kaikkein lähimpänä suurista puolueista väestön keskjakautumaa.


    • KapiKorhonen

      ...että noinhan se meni. Ja hyvä niin.

      Vanhana sotilaana kuvaisin nyt tapahtunutta voittaneen osapuolen kannalta niin, että "taistelu oli lyhyt, mutta ankara ja voitokas". Hävinneen osapuolen kohdalta tuollaisessa taistelussa joskus sanotaan, että "urhoollisesti he taistelivat, vaikka tappion kärsivätkin". Nyt kyllä hävinneen osapuolen taistelussa ei ollut mitään urhoollistakaan.

      Mutta sota varmaan jatkuu. Siis eläkkeiden tiimoilta. Kepu on koettanut jo yli puoli vuosisataa kaapata eläkerahat haltuunsa, eikä se tule luovuttamaan ennen kuin se itse onhaudassa. Tuosta asiasta olen puhunut avauksessani ja sen muutamassa jatkossakin.

    • oivahärkönen

      ... sen, että ihalaisten oli pakko ryhtyä tosissaan miettimään työuran pidentämistä kolmella vuodella ja näin hallitus saavuttaa paremman tuloksen kuin saattoi odottaakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      6782
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      88
      5072
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3329
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3212
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2368
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1726
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1371
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1312
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1226
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      994
    Aihe